Järvenpäässä haukkavartija ajoi takaa autovarasta... Pääsi iltalehteen.
Mäntsälässä turhatiimin vartija poltti kohteensa...
No onneksi Kemppainen sai hopeaa.
vartijat kunnostautuu
12
3279
Vastaukset
- Orm onnekas
Tiesitkö jokamiehenoikeudesta "omaisuuden takaisinotto-oikeus".
Jos minä näkisin jonkun ajelevan autollani tai pyörälläni ilman minun lupaani, niin tottakai ottaisin sen takaisin itselleni.
Äläkä viitsi vastata mitään keinojen kaihtamisista tms. harvoin varastettua tavaraa saa takaisin pyytämällä.
P.S. Ei... en tunne ko. vartijaa, enkä toimi vartijana.- jore
Tiedätkö itse mitä tarkoittaa termi verekseltään?
Minua on aina jaksanut huvittaa kommentit, joissa viestin lopuksi halutaan muistuttaa, että vastaaja ei ole lääkäri, juristi, poliisi tms., kun lähes aina sen voi jo vastauksen tasosta itsekin päätellä. - vörtiä
Olisi varmaan kannattanut soittaa poliisille heti. Ei vasta 15 km:n ja kiilaus yrityksen jälkeen.
- Orm onnekas
jore kirjoitti:
Tiedätkö itse mitä tarkoittaa termi verekseltään?
Minua on aina jaksanut huvittaa kommentit, joissa viestin lopuksi halutaan muistuttaa, että vastaaja ei ole lääkäri, juristi, poliisi tms., kun lähes aina sen voi jo vastauksen tasosta itsekin päätellä.Verekseltään tarkoittaa "rysän päältä" alkanutta takaa-ajoa niin pitkään kuin takaa-ajo kestää siten, että olet varma takaa-ajetun pysyvän samana henkilönä. Tämä kuuluisa "näköyhteyden" katkeaminen ei katkaise verekseltään kiinni-ottoa. Eri asia on jos takaa-ajo loppuu ja alkaa myöhemmin uudestaan.
(Näin niinkuin kiteytettynä.)
Omaisuuden takaisinotto-oikeus on aivan eri asia!!
Otappa selvää, jos vaikka kiinnostaa.
Kielsin tuntevani kyseistä vartijaa, koska puolustin häntä viestissäni ja olisit kuitenkin vastannut välittömästi: "joo sä oot sen kaveri tai joku muu vartija, joka luulee olevansa lain yläpuolella."
Jotta terveisiä vaan sinne sinun huvittuneisuuteesi.
Tasosi näyttää tosiaan olevan selkeä. - jore
Orm onnekas kirjoitti:
Verekseltään tarkoittaa "rysän päältä" alkanutta takaa-ajoa niin pitkään kuin takaa-ajo kestää siten, että olet varma takaa-ajetun pysyvän samana henkilönä. Tämä kuuluisa "näköyhteyden" katkeaminen ei katkaise verekseltään kiinni-ottoa. Eri asia on jos takaa-ajo loppuu ja alkaa myöhemmin uudestaan.
(Näin niinkuin kiteytettynä.)
Omaisuuden takaisinotto-oikeus on aivan eri asia!!
Otappa selvää, jos vaikka kiinnostaa.
Kielsin tuntevani kyseistä vartijaa, koska puolustin häntä viestissäni ja olisit kuitenkin vastannut välittömästi: "joo sä oot sen kaveri tai joku muu vartija, joka luulee olevansa lain yläpuolella."
Jotta terveisiä vaan sinne sinun huvittuneisuuteesi.
Tasosi näyttää tosiaan olevan selkeä.Kirjoitit: "en tunne ko. vartijaa, enkä toimi vartijana". Tarkoitin kommentillani virkkeen loppuosaa, eli "enkä toimi vartijana", millä annoit ymmärtää, ettet toimi vartijana.
- Landser
Oliko se pyromaani vartija oikeasti Turvatiimin vartija, vai oliko toi vaan joku heitto?
No oli miten oli, vartijat ovat kunnostautuneet jo monella osa alueella, em. lisäksi myös autopommijutussa...- Tigger
Ei muuten ollu ensimmäinen pyromaanivartija... Näitä tapauksia sattuu vuosittain. Ala on iso ja meitä on moneksi...
- vörtiä
Ei taida Mäntsälässä kovin monella firmalla piirejä olla.
- mäntsälä
vörtiä kirjoitti:
Ei taida Mäntsälässä kovin monella firmalla piirejä olla.
onhan siellä joku paikallinen pikkupulju
- Vapaalla ollut vartija
No tänään kunnostautui yksi hesalainen vartija Vallilassa. Kaksi narkkaria yritti kumota mäkelänkadun varteen pysäköityä turvapalvelun autoa, jonka hälytyslaite huusi. Vartija rymistää läheisestä liikkeestä kohti näitä narkkareita, jotka säikähtävät ja pakenevat eri suuntiin.
Että sillai.- Jepulis
No mitä sinun mielestäsi vartijan olisi pitänyt tehdä?
Annoit ymmärtää, että auto ei kuitenkaan ehtinyt vaurioitua "yrittivät kaataa".
Olisiko vartijan pitänyt odottaa, että auto vaurioituu ja sitten yrittää periä narkkareilta vahingonkorvausta? Hah!
Vai luuletko, että narkit olisivat saaneet tuntuvankin rangaistuksen jäädessään kiinni auton heiluttamisesta? - Vapaalla ollut vartija
Jepulis kirjoitti:
No mitä sinun mielestäsi vartijan olisi pitänyt tehdä?
Annoit ymmärtää, että auto ei kuitenkaan ehtinyt vaurioitua "yrittivät kaataa".
Olisiko vartijan pitänyt odottaa, että auto vaurioituu ja sitten yrittää periä narkkareilta vahingonkorvausta? Hah!
Vai luuletko, että narkit olisivat saaneet tuntuvankin rangaistuksen jäädessään kiinni auton heiluttamisesta?Auto ei ehtinyt vaurioitua. Eli tarkoitin oikeasti sitä että ko. vartija menetteli aivan oikein kun sai tilanteen loppumaan ennen kuin auto vaurioituisi. Vartijalle pisteet kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389