Eli kokeilin ubuntua usb-tikulta, loin muutaman käyttäjätilin ja testasin nettiyhteyttä. Sitten kun yritin Ubuntusta käsin käynnistää koneen uudestaan siirtyäkseni windowsiin, ubuntu ei suostunut sammumaan - kirjasi vain käyttäjän ulos. No sitten kun kirjauduin uudestaan ubuntuun, mokkulakaan ei enää suostunut toimimaan. Koneen sai sammutettua vasta virtanapista.
Mitähän meni vikaan, sekoittiko tuo käyttäjätilien luominen ja niistä toiseen kirjautuminen jotain? Loin sekä administer- että standard-käyttäjätilin, sammutusta yritin lopulta molempien kautta.
Mitähän meni vikaan, sekoittiko tuo käyttäjätilien luominen ja niistä toiseen kirjautuminen jotain? Loin sekä administer- että standard-käyttäjätilin, sammutusta yritin lopulta molempien kautta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joku virhetila, monesti noita sammutusongelmia mullakin esiintyi varsinkin vanhemmissa ubuntuissa. Pakkosammutusta parempi on ctrl alt sysrq reisub niin ei mene käyttis rikki, ubuntulla rikkimeno on todennäköisempää kuin wintoosalla.
http://en.wikipedia.org/wiki/Magic_SysRq_key
Ok, kiitos, pitääpä muistaa tuo näppäinyhdistelmä.
Et ollut kirjautunut ulos jokaisella käyttäjällä.
Linuxissa pitää ajatella sillä tavalla, että koneella on 10-100 (joskus teoreettinen maksimi oli 40 000, nyt enemmän) käyttäjää samaan aikaan ja kaikki eri puolilla maapalloa.
Ubuntu aiheuttaa ongelmia monin tavoin. Useimmiten pelkkä kokeilu riittää!
0hm0 sen jo kertoi.
Windowsissa voi normaalikäyttäjän tililtä sammuttaa koneen vaikka samaan aikaan järjestelmänhaltijan tiliilä oltaisiin kirjautuneena, järjetelmänhaltijalla voi olla vaikka 7 miljoonaa voittavan lottorivin täyttö jäänyt sinne auki, wintoosa kysyy vaan, sammutetaanko silti, normaalikäyttäjä, ok, sinne meni, LOL
>linkkuraa, joskus tarvitaan jopa jauhesammutinta ihan pillastuneen linkkura-koneen rauhoittamiseksi :
http://www.tietokone.fi/uutiset/suomalaismies_samsungin_tabletti_oli_polttaa_kotini_ja_perheeni
http://www.digitoday.fi/vimpaimet/2012/12/03/kannattiko-tinkia-tabletista-suomalainen-varo-tulipaloa/201243158/66
se vaan on semmosta se elämä sen tosi halvan ja turvallisen linkkuran kaa tuhraillessa .. <
Monta kertaa on joillekin sanottu, että lääkkeesi on jäänyt ottamatta. Sinulla se tosiaan on jäänyt tekemättä.
Tuossahan on joku vaan yrittänyt vakuutuspetosta, ulkopuolelta sytytetty.
http://www.tietokone.fi/uutiset/suomalaismies_samsungin_tabletti_oli_polttaa_kotini_ja_perheeni
Wintoysin kanssa taas saa olla aina varuillaan ja jauhesammutin koneen vierellä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/it.shtml/2013/04/1733568/royhkea-skype-troijalainen-tahkoaa-rahaa-kuumentamalla-uhriensa-prosessorit