Käy allekirjoittamassa mielipiteenilmaisu suurpetojen salametsästystä vastaan.
http://www.adressit.com/teretulemast_susihukka-_mielipiteen_ilmaisu
YLE A2 susi-ilta 16.4.2013
11
182
Vastaukset
- Äkäslompolo
Erittäin asiallinen adressi. Allekirjoitin välittömästi sekä jaoin infoa tästä myös eteenpäin. Nyt jos koskaan on saatava nämä syrjäseutujen 'aboriginaalit' aisoihin!
- pihasudet pois
Mitenkäs tuo adressi sitten käytännössä oikein toimii?
Salametsästyshän tunnetusti on laitonta, joten kiinnostaisi tietää mitä tuolla adressilla oikein ajetaan takaa.
- tomppeliden touhua
No addressi tietenkin luovutetaan tunnetuille salametsästäjille, jotka sen luettuaan tietenkin lopettavat salaiset puuhansa.
Jos ei tunnettuja salametsästäjiä löydy, niin se varmaan naulataan kylän kioskin seinään, jossa se tekee tehtävänsä.
Addressit ovat lähinnä tomppeleita varten, on jotain puuhaa ja kun itse uskoo siihen, niin pysyy pois mielenosotuksista ja näin säästyy poliisien työtunnit muuhun hommaan. - Susi Hukassa
Kyse on mielenilmaisusta YLE Ajankohtaisen kakkosen susi-iltaan, jossa istuu joukkio hysteerikkoja. Tällä halutaan tuoda julki se, että kaikki maalla ja haja-asutusalueella asuvat eivät todellakaan ole samaa mieltä susista kuin mm. Taajamasusi Ry:n Tiltu Nurmisen kanssa.
Jos ei asiaa koe omakseen, ei tosiaan ole pakko allekirjoittaa, omaan tietoonsa voi jättää ihmisten haukkumisen "tomppeliksi".. - tomppelin touhut
Eli siis kaupunkilaisten nimet eivät kelpaa addressiin ? Mitenkä varmistat että vain maalla asuvat voivat sen allekirjoittaa ?
Oletko tomppeli ?- mies mualta
Asia ei oikein taida avautua aivosoluillesi, joten keskityppä vain rauhassa asioihin jotka sinulle sopii paremmin. Eli katso vaikka telkkaria ja nauti koskenkorvaa.
- Susi Hukassa
Ei sitä tosiaan voi mitenkään estää, etteikö kuka hyvänsä nimeänsä näihin laittaisi.
Mitä sitten? Tosin, ymmärrän kyllä, että punaniskana on vaikea hyväksyä sitä, että kaikki eivät ole verenhimoisia juntteja, ei maalla, eikä kaupungissa. Ja ihan ilman, että he olisivat viherpiiperöitä tai ituhippejä.
Mutta eipä voi kauhalla vaatia, jos on lusikalla annettu:)- Ei punaniska
Helsingin lähiöiden vuokrakasarmien pihoilla ei susia näy, joten miksi huumehöyryiset asiasta metelöivät?
- tomppeleiden touhua
Taidat tosiaan sitten olla aikamoinen tomppeli. Ensin sanoit addressilla haluttavan näyttää sen, kuinka maaseudulla ei kaikki halua susista eroon. No miten se addressi siihen sanoo mitään, jos Helsinkiläiset siihen nimensä raapii ?
Aivan turha addressi siis, niinkuin yleensä ne kaikki ovat.
Kyllä asiat tiedetään ilman tuollaisiakin. Ne jotka asuvat kaupungeissa ja sudet eivät siis kuulu heidän elinpiiriin, heidän näkökanta on helposti niitä suojeleva. Onhan tuo ymmärrettävää, koska susista ei Mannerheimintiellä ole kelleen haittaa.
Niillä jotka asuvat susien vaikutuspiirissä on toki erilainen näkökanta asiaan. Jos vaikka toimeentulo tulee lampaista, tai harrastaa koirametsästystä, niin onhan susi silloin suoranainen uhka.
Eikä kukaan järkevä ihminen susia pihaansa halua, se näkyy kyllä suhtautumisessa suteen.
Suomessa löytyy onneksi vielä paljon maaseutua, jossa susia ei ole ja toivottavasti ei tulekkaan - suburban09
tomppeleiden touhua kirjoitti:
Taidat tosiaan sitten olla aikamoinen tomppeli. Ensin sanoit addressilla haluttavan näyttää sen, kuinka maaseudulla ei kaikki halua susista eroon. No miten se addressi siihen sanoo mitään, jos Helsinkiläiset siihen nimensä raapii ?
Aivan turha addressi siis, niinkuin yleensä ne kaikki ovat.
Kyllä asiat tiedetään ilman tuollaisiakin. Ne jotka asuvat kaupungeissa ja sudet eivät siis kuulu heidän elinpiiriin, heidän näkökanta on helposti niitä suojeleva. Onhan tuo ymmärrettävää, koska susista ei Mannerheimintiellä ole kelleen haittaa.
Niillä jotka asuvat susien vaikutuspiirissä on toki erilainen näkökanta asiaan. Jos vaikka toimeentulo tulee lampaista, tai harrastaa koirametsästystä, niin onhan susi silloin suoranainen uhka.
Eikä kukaan järkevä ihminen susia pihaansa halua, se näkyy kyllä suhtautumisessa suteen.
Suomessa löytyy onneksi vielä paljon maaseutua, jossa susia ei ole ja toivottavasti ei tulekkaanParasta tosin Suomen maaeudun tulevaisuudessa on se ettei siellä kohta ole väkeäkään kun tuo maaltapako vielä hetken jatkuu ja loput siirtyy luontaisesti pois muonavahvuudesta. Näin sudetkin saavat taas elintilaa:)
- niinpä niin
Sitä odotellessa pidetään se elintila ihmisillä. Sudet saavat olla erämaassa ja sitähän ei Suomesta juuri edes löydy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 866338
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859