YLE A2 susi-ilta 16.4.2013

susi hukassa

8

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+15

      Miksi vastustaa salametsästystä, kun salametsästää ei saa muutenkaan.Ainakin itse epäilen adressin positiivista vaikutusta susien arkielämään.Tuo adressi on paremminkin provosoiva toimenpide.On ihmisiä jotka syystä pelkäävät sutta.Tärkeämpaa on syiden huomioiminen.Ei pitäisi olla vaikeaa.

      Aikoinaan tuli televisiosta dokumentti Transilvaanian metsistä.Siellä elävistä paimentolaisista,susista ja karhuista.Sovussa ne siellä elivät.Yksi susi kulki joka yö kaupungin halki kaatopaikalle.Sen huomattiin kun sattuivat pannoittamaan kyseisen yksiläön.Ja joka aamu auringon noustessa työläisiä pyöräili pyöräteitä töihin.Vastaan tuli "kulkukoira" panta kaulassaan.Sulassa sovussa.

      Sudesta ei ole pellkoa...jos ruokaa riittää......

    • Latailija...

      Turhia adressit näissä asioissa.

    • tekemisen pula niill

      Nuo vihteät kun ovat sellasia addressi-ihmisiä, niillä ei ole tekemistä ja tuollainen antaa niille tärkeän tunteen. Ei sitä sillä työmarkkinatuella varmaan hirveesti juhlita, komea nimi sille, että ei viitsi töihin mennä ja yhteiskunta elättää sänkyyn.

    • Susi Hukassa

      Emme ole vihreitä, vaan joukkoon mahtuu ihan kuule yksityisautoilua suosivia, työssäkäyviä lihaa syöviä TAVALLISIA maalaisia. Mikä tässä on niin helvetin vaikeaa ymmärtää?

      Kyse on mielipiteenilmaisusta, joka toimitetaan YLE ajankohtaisen kakkosen susi-iltaan. Tällä halutaan viestittää, etteivät kaikki maalla asuvat todellakaan ole samaa mieltä hysteerikkojen kanssa susista. Esimerkkinä tästä yhdistys nimeltä Taajamasusi Ry, joka puheenjohtajineen luo pelon ilmapiiriä ja hysteriaa joukkoinensa, jopa valjastaen lapsia propagandakoneistonsa eturintamaan "kuka puolustaisi minua" -t-paidat päällä...

      Ei ole pakko allekirjoittaa adressia, lapsellisuudet voi pitää omana tietonaan

    • ei kukaan allekirjoi

      Ei ole pakko allekirjoittaa, hei haloo, vain pösilöt hölmöt tuollaista allekirjoittaa ja maalta ei allekirjoittajia löydy montaakaan, että säälittäväksi jää tuollainen hölmöily.

    • sus senttäs

      "ei kukaan allekirjoita"

      Aijaa, näkyisi olleen mielenilmaus keränneen 550 nimeä ihan vain parin päivän aikana:)

      ja sekös teitä lahtareita harmittaa:)

    • Mettäukko

      No jätetääs nyt lahtarit ja punikit rauhaan, heillä oli aikansa. Tämä on todellinen ongelma kuten myös rattijuopumus ja muut hyvin pienen porukan tekemät hölmöydet. Onko sus sentäs mitään järkevää ehdotusta asiaan? Miksi lapsia tarvii viedä autoilla kouluun, miksi asuntojen lähellä susia, hirviä ei voi antaa lisätä, autoilijat, metsänomistajat suuttuvat. Kyllä minulle kävisi että annettaisi hirvikanta viisinkertaistua vähintään ja susilla olisi korvessa ruokaa. Hirvikannan lisäämisen puolesta adressin paikka susien hyväksi.

    • Ryynäsen Topi

      Kyllähän täällä saisi vaikka mitä valitus adresseja läpi kun pyörii oikeissa piireissä nimiä keräämässä. Sama kun puolue kysely gallupit. Tulokset saadaan halutun kaltaisiksi kun tiedetään mistä kysellään. Nuorilta, pukumiehiltä, duunareilta, miehiltä, naisilta, kaupungeista, maaseudulta.
      Tuo adressi on provo jo syntyessään ja tyhmempikin tajuaa sen perus ajatuksen eli metsästyksen vastustaminen. Perus metsästäjä ei ole salametsästäjä eikä sitä hyväksy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      304
      7232
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      68
      5092
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      101
      4534
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      17
      4352
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      81
      4043
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      48
      3875
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      153
      3777
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      72
      3671
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3576
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      76
      3390
    Aihe