Mitkä electronit käy Ryanairille?

Minkä pankkien visa electron -kortit kelpaavat Ryanairille? Olis tarkoitus maksaa Liedon säästöpankin kortilla, mut mahtaako siitä tulla mitään?

Onko sitä pakko vaan kokeilla? Miten varaussysteemi ilmoittaa jos varaaminen ei onnistu?

Olen ymmärtänyt että noi electronit kelpaa firmalle vaihtelevasti - mikä on sinänsä erittäin outoa...
8808
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aktia kortti ei ainakaan käynyt kun käytin palvelua tänään.

Äänestä

Sampo käy

Äänestä

Mun NOrdea ei käyny, ostin iskän visalla ;)
ja valitin nordeassa!!!

Äänestä
  • Eli ei pelittänyt se Liedon Säästöpankin electron. Sen kyllä vielä ymmärrän kun kyseessä on pieni pankki, mut se alkaa olemaan naurettavaa ellei esim. Nordean electronilla voi maksaa! Siis ei mitään järkeä!

    Missä se "vika" on? Onko "vika" pankin vai Ryanairin systeemin?

    Äänestä

  • Petsu kirjoitti:

    Eli ei pelittänyt se Liedon Säästöpankin electron. Sen kyllä vielä ymmärrän kun kyseessä on pieni pankki, mut se alkaa olemaan naurettavaa ellei esim. Nordean electronilla voi maksaa! Siis ei mitään järkeä!

    Missä se "vika" on? Onko "vika" pankin vai Ryanairin systeemin?

    Kyselin asiaa vuosi sitten Nordealta kun erehdyin sieltä (maksullisen) kortin hommaamaan. Kunnollsta vastausta en saanut, selvittelyä yms.
    Sain käsityksen että heillä on erilainen varmennussysteemi kuin esim. Sammolla - siksi kortti ei toimi. Nyt on ilmainen Sammon kortti - homma toimii!

    Äänestä

OP:n mahtaako käydä?

Äänestä
  • Ainakin OP:N Visa käy, eikä mene palvelumaksua kun klikkaa "bankkikortti"

    Äänestä

  • Tampereelta kirjoitti:

    Ainakin OP:N Visa käy, eikä mene palvelumaksua kun klikkaa "bankkikortti"

    Yritin ostaa lennon, ensin sassilta mutta heille ei kelpaa visa electron niin ei sitten, löysin paremman tarjouksen ryanairilta, mutta se ei nyt hyväksy minun sampo visa electronia, väittää että korttia ei hyväksytty, onkohan vika siinä cvv numerossa? vai missä?
    kun se on niin vanha kortti että se on kulunut pois enkä näe kunnolla. ja se menee vanhaksi 11/04, siksikö ei kelpaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petsu kirjoitti:

Minkä pankkien visa electron -kortit kelpaavat Ryanairille? Olis tarkoitus maksaa Liedon säästöpankin kortilla, mut mahtaako siitä tulla mitään?

Onko sitä pakko vaan kokeilla? Miten varaussysteemi ilmoittaa jos varaaminen ei onnistu?

Olen ymmärtänyt että noi electronit kelpaa firmalle vaihtelevasti - mikä on sinänsä erittäin outoa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu