olen haaveillut italianvinttikoirasta niin kauan kun jaksan muistaa. perheelläni on aina ollut koiria, mutta nyt kun en enää vanhempien luona asu niin haluaisin oman koiran.
olen 21vuotias, opiskelija mutta minulla on paljon itsenäistä opiskelua, eli olen paljon kotona. olen kuullut, ettei italianvinttikoira sovi kävelylenkkikaveriksi, vaan tarvitsee todella paljon vapaana juoksemista. onko näin, ettei kävelyillä käyminen riitä?
sitten tuosta palelemisesta. asun lapissa, onko italiaano ihan mahdoton valinta? paleleeko pahemmin kuin esim. chihuahua tai kääkkä, joita perheelläni on ollut?
muutenkin otetaan italianvinttikoirista tietäviltä kokemuksia ja vinkkejä vastaan! pentu ei ole mikään pakkosaadahetinyt-haave vaan sopiva ajankohta on harkinnassa ja jos ei tänä kesänä niin sitten ehkä ensi vuonna. talvella en haluaisi pentua ottaa, kun vaikeuttaa sisäsiisteyttä ainakin oman kokemukseni mukaan!
italianvinttikoira ensimmäiseksi OMAKSI koiraksi
4
1047
Vastaukset
- ei pakkaskoira
Minä tunsin joskus italianvinttikoiran, joka paleli todella herkästi. Sen omisti lähistöni toinen asukas, johon usein ulkoillessani tein hyvää tuttavuutta, jotta pääsisin tutustumaan hänen koiraansa. Ei tarvinnut olla edes pakkasta, kun se italianvinttikoira tärisi ja kovasti. Itse asun Pirkanmaalla, enkä iki maailmassa ottaisi tällaiseen ilmastoon sellaista "hellekoiraa". Eläinrääkkäystä tuoda italianvinttikoiria tänne pohjoiseen.
- vuosien kokemus
Italiaano sopii ihan mainiosti kävelylenkki kaveriksikin.
Omani ulkoilevat -25 asteen pakkasessa ihan mainiosti vain mantteli päällä, pienet ulkoilut ilman mantteliakin. Ja pohjoisessa, lapissakin on italiaanoja.
Italiaanon tärinä saattaa vaikuttaa tietämättömien ihmisten silmään palelemiselta, mutta se ei välttämättä ole sitä, sillä se on rotuominaisuus.- Varo ruikkijoita
Mm, rotuominaisuus samalla tavalla kuin ranskanbullan röhinä tai spanielin jatkuva korvatulehduskierrekin...
Vinttikoira sopii kävelylenkkikaveriksi, mutta niille TÄYTYY tarjota mahdollisuus vapaana juoksenteluun turvallisella, avoimella alueella. Vihikoirat rakastavat nenänsä käyttämistä ja paimenkoirat etsivät katseellaan paimennettavaa - samalla tavoin vinttikoiran geeneihin on rakennettu käsky juosta. Vaikka italiaano on enemmän seurakoira kuin muut vinttarit, niin tämä ominaisuus on sillä vahvana edelleen.
Italiaanot palelevat varsin herkästi, mutta sitä varten niitä pitää vaatettaa. Suomessa ikänsä asuneet ohutturkkisetkin koirat kestävät pakkasta jonkin verran paremmin kuin etelän verrokkinsa. Ja italiaano pysyy lämpimänä, kunhan saa juosta! Vapina kertoo, että koira on jo hyvin kylmissään. - vapaa juoksu
Varo ruikkijoita kirjoitti:
Mm, rotuominaisuus samalla tavalla kuin ranskanbullan röhinä tai spanielin jatkuva korvatulehduskierrekin...
Vinttikoira sopii kävelylenkkikaveriksi, mutta niille TÄYTYY tarjota mahdollisuus vapaana juoksenteluun turvallisella, avoimella alueella. Vihikoirat rakastavat nenänsä käyttämistä ja paimenkoirat etsivät katseellaan paimennettavaa - samalla tavoin vinttikoiran geeneihin on rakennettu käsky juosta. Vaikka italiaano on enemmän seurakoira kuin muut vinttarit, niin tämä ominaisuus on sillä vahvana edelleen.
Italiaanot palelevat varsin herkästi, mutta sitä varten niitä pitää vaatettaa. Suomessa ikänsä asuneet ohutturkkisetkin koirat kestävät pakkasta jonkin verran paremmin kuin etelän verrokkinsa. Ja italiaano pysyy lämpimänä, kunhan saa juosta! Vapina kertoo, että koira on jo hyvin kylmissään.Eikös kaikkien koirarotujen tule päästä juoksentelemaan vapaana? Vai sopiiko joku rotu ikuisesti hihnassa tai seinien sisällä pidettäväksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 293848
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422792Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial562330Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2182321Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631304Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951235