Jos tulee hyvä tarjous laadukkaasta koneesta, jossa kuitenkin on vain Celeron, niin voiko siihen vaihtaa Pentium-prossun? Kun en ole asiasta kovinkaan tietoinen.
Prosessori vaihtoon?
4
310
Vastaukset
- Jake
Voi vaihtaa. Koppa auki, cooleri/siili yhdistelmä pois, prossa irti, uus tilalle, cooleri/siili takas, koppa kiinni, biosista asetukset kohdalleen.
Aikaan menee noin 1-2min.
Mutta koneen takuu loppuu saman tien.- Mikonpoika
Täytyisi kärsiä huonommasta itsetunnosta takuuajan, riskiä ei kannata ottaa. Hyvä tietää kuitenkin.
- Ripa
Mikonpoika kirjoitti:
Täytyisi kärsiä huonommasta itsetunnosta takuuajan, riskiä ei kannata ottaa. Hyvä tietää kuitenkin.
mut takuu ei mee jos et kädetä mitään. Eli jos saat fyysisen vaurion aikaseks menee takuu. Ei muuten.
Ja varmista minkä P4 prosessorin voit emolle laittaa. Kaikki eivät tue Prescot corellisia ja Northwoodit on jo pois jäävää tavaraa. - Mikonpoika
Ripa kirjoitti:
mut takuu ei mee jos et kädetä mitään. Eli jos saat fyysisen vaurion aikaseks menee takuu. Ei muuten.
Ja varmista minkä P4 prosessorin voit emolle laittaa. Kaikki eivät tue Prescot corellisia ja Northwoodit on jo pois jäävää tavaraa.Eli että kaikki Pentiumit eivät taida sopia ja pitää ottaa ensin selvää. Toinen asia: Mistäpä huoltomies tietäisi prosessorin vaihdosta? Ellei sitten verrata alkuperäiseen kokoonpanoon, käyttäen jotain ohjelmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872748- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591464Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2301204Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3711089