Mistä äidit pitävät?

swedf

Oisko teillä ideaa, mistä äidit pitävät?

13

2092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgfjgö

      Aika laaja-alanen kysymys, kannattaisko vähä tarkentaa et puhutko lahjoista vai jostain aivan muusta!!

      • Anonyymi

        Olen lapsi en tiedä oikein mistä äidit pitävät


    • sdfgrt

      Konkreettisesti:
      - Hetken rauhaa ja omaa aikaa: päivän hiljaisuus talossa, jossa saa olla ihan yksin. Rakastan perhettäni yli kaiken ja nauttinut äitiydestä, mutta paras lahja on ollut tämä: mieheni vei viime kesänä molemmat lapset mökille vuorokaudeksi ja sain koko talon itselleni...oli ihana hiljaisuus (tämä oli tarpeen, sillä olin silloin vielä kotiäitinä), asunto pysyi siistinä, kukaan ei vaatinut, höpöttänyt tai kysynyt tai kiljunut mitään vieressä :-) otettiin kaverin kanssa aurinkoa, kokkailtiin, tehtiin hemmotteluhoitoja meillä ja juotiin vähän viiniä ja katsottiin leffoja ja kuunneltiin musiikkia :-) Vuorokauden jälkeen aloin jo kaivata meteliä ja lapsia, mutta tuohon elämäntilanteeseen tuo "pikaloma omassa kodin hiljaisuudessa" oli ihana! Suu oli hymyssä koko päivän, mikä oli harvinaista tuohon aikaan (olin silloin kahden uhmaikäisen kotiäiti :-). Nyt olen taas työssäkäyvä äiti, enkä koe tarvitsevani sellaista lomaa niin paljon, vaan pikemminkin sitä aikaa lasten kanssa :-). Itse tykkään hemmotteluhoidoista yms. mutta tuo edellä mainittu oli paras lahja, jonka olen saanut...toki materia lahjat ovat kivoja, mutta ei niin kivoja, koska eivät vaadi samalla tavalla vaivaa :-)

    • yksi äiti

      Olin vesisaateessa yksin aamulenkillä, kun perhe vielä nukkui. Pidin siitä.

    • Kokemukssen syvällä

      No äidit pitää rahasta ja välttää työntekoa.Tykkää baareista ja juhlimisesta ja mieluiten jos lasten isä maksais kaiken ja muuten pysyis pois jaloista.
      Hoitais lasta kaiken aikaa,mutta ei saa hoitaa sillonkun haluaa vaan sillon kun käsketään et pääsee humpalle ja baariin kaljalle.
      Ym.kivaa...

      • Äitsykkäinen

        Huonon naisen olet lapsillesi äidiksi saanut jos tuo on kokemuksesi :(
        Itse olen äiti joka ei juo eikä juhli baareissa. Minusta laatuaika lapsien ja miehen kanssa on parasta, nautin myös niistä illoista kun koko lapsilauma on mennyt nukkumaan, pienimmäinenkin nukkuu rauhassa ja saan katsella jonkun ihanan elokuvan miehen kainalossa. Jos oikein mies haluaa hemmotella minua niin hän tekee katraalle ruuan tai vie lapset viikonloppuna puistoon että voin ottaa rauhassa päiväunet (meillä minä hoidan yöherätykset joten päiksyt tulee välillä tarpeeseen) jotta jaksan puuhata katraan kanssa sitten taas loppupäivän :)
        Töissä en ole koska pienemmäisemme syntyi vasta 5kk sitten.


      • yksi äiti

        Tämä äiti tykkää kyllä rahasta, muttei vältä työntekoa. Itse olen euroseni tienannut.

        En tykkää baareista, mutta tykkään joskus juhlia mieheni kanssa.

        Kurjaa, että sinulla "Kokemukssen syvällä" on ollut noin kovin huono maku naisten suhteen. :( Toivottavasti onnistut elämässäsi jatkossa paremmin.

        Nyt olen jo toisen lenkin ennen iltapäiväkahvia käynyt tekemässä ja ennen saunaa ehdin tehdä kolmannen. ;)
        Tämä on minulle luxusta, koska työviikolla en ehdi lenkkeilemään kuin iltaisin.


    • Tikkari tyttö

      Äidit pitävät yleensä siitä kun vaikka auttaa äitiä kotitöissä tai tekee vaikka kortin :)
      Siitä minun äitini pitää ja suoraan sanoen ilahtuu ;)

    • Anonyymi

      Äidit pitävät kukkeista ja kahvista

    • Anonyymi

      Ei ole

    • Anonyymi

      Olen vasta lapsi!!!

    • Anonyymi

      Mielestäni vanhemmat tykkää jostain tarpeellisesta esim jos äitisi pyöräilee niin pyörä valot,uusipyörä, satulan suojia,tai sitten kukkia äidit eivät välitä rahasta vaan rakkaudella tehty lahja tai jotain halpaa koska itse en tykkäisi vain rahasta vaan rakkaudesta !!!

    • Anonyymi

      Kukista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      164
      7118
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3925
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      349
      3424
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      91
      2980
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      88
      2923
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      13
      2396
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1913
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      52
      1889
    9. 15
      1746
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1684
    Aihe