Mistä äidit pitävät?

swedf

Oisko teillä ideaa, mistä äidit pitävät?

13

2155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgfjgö

      Aika laaja-alanen kysymys, kannattaisko vähä tarkentaa et puhutko lahjoista vai jostain aivan muusta!!

      • Anonyymi

        Olen lapsi en tiedä oikein mistä äidit pitävät


    • sdfgrt

      Konkreettisesti:
      - Hetken rauhaa ja omaa aikaa: päivän hiljaisuus talossa, jossa saa olla ihan yksin. Rakastan perhettäni yli kaiken ja nauttinut äitiydestä, mutta paras lahja on ollut tämä: mieheni vei viime kesänä molemmat lapset mökille vuorokaudeksi ja sain koko talon itselleni...oli ihana hiljaisuus (tämä oli tarpeen, sillä olin silloin vielä kotiäitinä), asunto pysyi siistinä, kukaan ei vaatinut, höpöttänyt tai kysynyt tai kiljunut mitään vieressä :-) otettiin kaverin kanssa aurinkoa, kokkailtiin, tehtiin hemmotteluhoitoja meillä ja juotiin vähän viiniä ja katsottiin leffoja ja kuunneltiin musiikkia :-) Vuorokauden jälkeen aloin jo kaivata meteliä ja lapsia, mutta tuohon elämäntilanteeseen tuo "pikaloma omassa kodin hiljaisuudessa" oli ihana! Suu oli hymyssä koko päivän, mikä oli harvinaista tuohon aikaan (olin silloin kahden uhmaikäisen kotiäiti :-). Nyt olen taas työssäkäyvä äiti, enkä koe tarvitsevani sellaista lomaa niin paljon, vaan pikemminkin sitä aikaa lasten kanssa :-). Itse tykkään hemmotteluhoidoista yms. mutta tuo edellä mainittu oli paras lahja, jonka olen saanut...toki materia lahjat ovat kivoja, mutta ei niin kivoja, koska eivät vaadi samalla tavalla vaivaa :-)

    • yksi äiti

      Olin vesisaateessa yksin aamulenkillä, kun perhe vielä nukkui. Pidin siitä.

    • Kokemukssen syvällä

      No äidit pitää rahasta ja välttää työntekoa.Tykkää baareista ja juhlimisesta ja mieluiten jos lasten isä maksais kaiken ja muuten pysyis pois jaloista.
      Hoitais lasta kaiken aikaa,mutta ei saa hoitaa sillonkun haluaa vaan sillon kun käsketään et pääsee humpalle ja baariin kaljalle.
      Ym.kivaa...

      • Äitsykkäinen

        Huonon naisen olet lapsillesi äidiksi saanut jos tuo on kokemuksesi :(
        Itse olen äiti joka ei juo eikä juhli baareissa. Minusta laatuaika lapsien ja miehen kanssa on parasta, nautin myös niistä illoista kun koko lapsilauma on mennyt nukkumaan, pienimmäinenkin nukkuu rauhassa ja saan katsella jonkun ihanan elokuvan miehen kainalossa. Jos oikein mies haluaa hemmotella minua niin hän tekee katraalle ruuan tai vie lapset viikonloppuna puistoon että voin ottaa rauhassa päiväunet (meillä minä hoidan yöherätykset joten päiksyt tulee välillä tarpeeseen) jotta jaksan puuhata katraan kanssa sitten taas loppupäivän :)
        Töissä en ole koska pienemmäisemme syntyi vasta 5kk sitten.


      • yksi äiti

        Tämä äiti tykkää kyllä rahasta, muttei vältä työntekoa. Itse olen euroseni tienannut.

        En tykkää baareista, mutta tykkään joskus juhlia mieheni kanssa.

        Kurjaa, että sinulla "Kokemukssen syvällä" on ollut noin kovin huono maku naisten suhteen. :( Toivottavasti onnistut elämässäsi jatkossa paremmin.

        Nyt olen jo toisen lenkin ennen iltapäiväkahvia käynyt tekemässä ja ennen saunaa ehdin tehdä kolmannen. ;)
        Tämä on minulle luxusta, koska työviikolla en ehdi lenkkeilemään kuin iltaisin.


    • Tikkari tyttö

      Äidit pitävät yleensä siitä kun vaikka auttaa äitiä kotitöissä tai tekee vaikka kortin :)
      Siitä minun äitini pitää ja suoraan sanoen ilahtuu ;)

    • Anonyymi

      Äidit pitävät kukkeista ja kahvista

    • Anonyymi

      Ei ole

    • Anonyymi

      Olen vasta lapsi!!!

    • Anonyymi

      Mielestäni vanhemmat tykkää jostain tarpeellisesta esim jos äitisi pyöräilee niin pyörä valot,uusipyörä, satulan suojia,tai sitten kukkia äidit eivät välitä rahasta vaan rakkaudella tehty lahja tai jotain halpaa koska itse en tykkäisi vain rahasta vaan rakkaudesta !!!

    • Anonyymi

      Kukista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      279
      7390
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      277
      3881
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      44
      3778
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      291
      2700
    5. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      33
      2094
    6. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      34
      2078
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      137
      1995
    8. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      161
      1981
    9. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1937
    10. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1761
    Aihe