Millä saa häivytettyä henkilöauton tuulilasiin ja sivulaseihin tulleita lumiskraapan naarmuja?
Voiko auton laseja hioa hienoilla vesihiomalaitteilla, vai onko auton lasit tehty jollakin tavalla että ei? Kun kerran auton lasit kestävät rikkoutumatta naarmut, niin miksei hienolla vesihiomapaperilla tehtyä hiomista?
Naarmujen poisto auton lasista (skrapa)
9
7754
Vastaukset
- a(2)
Hiomapaperillakin saat kyllä lasista naarmuja pois, mutta senjälkeen lasi vääristää, joka on paljon pahempi ongelma. Eli lasista olisi saatava tasainen kerros pois, joka onkin erittäin hankalaa.
- tinatuhka
Olen joskus hionut lasista naarmuja tinatuhkalla samalla aineella kiilloitetaan esim hautakiviä saattaisi toimia.
- omathan on lasit
juu, kannattaakin ihan kokeilla kaikkea mahdollista. Voihan lopulta löytyäkkin konsti, tai sitten ei.
- siitä se lähtee
- näyttelyautoko???
Hyvin pienet naarmut voi saada pois oikeilla aineilla, mutta isomia on ihan turha yrittää. Mieti vaikka niin, että kuinka paljon pitää saada hiottua lasia pois syvän naarmun ympärilttä, että saat sen tasaan naarmun pohjaan asti.
- hiottuna
Jääraapalla tulleet naarmut näkyvät ja häiritsevät, mutta ne eivät liene kovin syviä. Miksei hienojakoinen vesihiomapaperi veden kanssa toimisi?
Onko auton lasi jollakin tavalla erilaista kuin esim. ikkunalasi, kun se hajoaakin palasiksi joka kuitenkin jää särkyneenäkin helposti kasaan? Onko siellä keskellä joku kalvo, vai miksi se pysyy kasassa? Vaikuttaako tämä auton ikkunalasin hiomiseen?- sitroen.
Etsipä nimimerkki "hiottuna" Googlella karkaistu lasi ja lue siitä. Samaa ovat nykyään paremmat juomalasitkin.
- et sillei hei
" Miksei hienojakoinen vesihiomapaperi veden kanssa toimisi? "
Siksi että hionnan jälkeen tuulilasista ei näkyisi läpi ollenkaan, vaan olisi matta valkoinen pinta. - TRP 4 motion
Ceriumoksidilla ja kunnollisella hiomakoneella lähtee naarmut,kiven jälkiä ei kannata alkaa poistamaan,tulee pian taittovirhettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683