Ski-Doo Mach1 600cm3 vm.-88

Teho ja nopeus

Minkä tehoinen kyseinen vehje on eli Ski-Doo Mach1 Formula 600 cm3 vuodelta -88 ja paljonko ottaa nopeutta kovalla polanteella? Onkohan mistään/keltään mahdollista löytää ohjekirjaa tällaiseen?

7

2753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tä?

      Tä?

    • linksi män

      Elikkäs makkonen, luistiohjattu Rotax 583 r.a.v.e. venttiileillä? Siinä tais olla n. 90 hv vakiona. Ajelin pari talvea -89 vuosimallilla, jota oli viilattu Rotaxin ohjeiden mukaan edellisen omistajan toimesta, ääni oli kiukkuinen, mutta ei siinä liene montaa heppaa yli sadan ollut. Keulapainoinen möykky ja hirvittävän raskas kaasu isompien kaasareiden ja typerän kaasuliipasimen vuoksi, telatunneli pullisteli, kun joustovaroja ei liiemmälti ollut, kuten ei muissakaan aikalaisissa . 500:nen Indy oli paljon parempi ja ennen kaikkea kevyempi ajaa, kunhan iskaripuoli oli laitettu kuntoon.
      Moottori ja voimansiirto kuitenkin pelitti hyvin, ei sille kuluissa pärjännyt edes kuuspuolikas polle, vaikka kuinka oli kolmipyttyinen (ja yhtä sairaan raskas kaasu, kaasarimalli). Vakion huippunopeutta en tiedä, mutta mutu-pohjalta ehkä n. 140 - 150 lentokelissä ja jaloilla lisää vauhtia potkien. Ohjekirjoistakaan en tiedä, mutta sen tiedän, että täytyy lähteä liikenteeseen ja vähän kiiruusti.

    • rotaxi 583

      Moottori on juurikin type 583 rotaxi.

    • Joooooooooooooo00000

      "viilattu Rotaxin ohjeiden mukaan"
      Mistäs tollasia ohjeita löytäs?

    • nopeus ja ilmalento

      en tiedä tarkemmin mutta jos oikein hyvä ja kova polanne on niin huippunopeudet saattaisi liikkua luokassa 370km/h - 380km/h. tässä on sitten jo pytty hoonattu ylikokoon ja pakoaukko viilattu moottorivalmistajan ilmoittamaan maksimimittaan. suuttimet voi joutua myös viilaamaan ylikokoon. noita nopeuksia ajaessa on välitön hengenlähtö vaara olemassa aina. polanteessa tarvitaan vain 2mm olake ja ilmalennot on luokassa 300-500m.

      • Voi mahoton

        Eiköhän nuo nopeudet ole vähän liioiteltuja tai sitten niissä on ensimmäinen numero väärin.


      • provo 5/5

        nopeuksissa ensimmäinen numero liikaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1380
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1335
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1225
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1031
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      64
      1015
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe