Minulla on tullut jonkin verran katkenneita pintaverisuonia jalkoihin hormonihoidon myötä. Käytän tällä hetkellä Zumenon valmistetta. Onko tietoa, onko jotain estrogeeni valmistetta jossa tätä sivuvaikutusta ei ole?
Hormonihoito ja katkenneet pintaverisuonet
vbxcfxbfc
2158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Zumenonissa (tai muussakaan estrogeenissa) ei pitäisi olla tuollaista sivuvaikutusta. Mutta jos olet vasta aloittanut hormonihoidon, syynä voi olla se että ihon ohentuessa jo aiemmin olleet hiussuonet näkyvät nyt selvemmin. Minulla tuollaista tuli kasvoihin ja pahimmin näkyvät hiussuonet jouduttiin hävittämään laserhoidolla.
Vaikka puhutaan "katkenneista verisuonista", eivät ne ole katkenneita vaan pinnalliset hiussuonet erottuvat ihon läpi. Selvempi näkyminen voi johtua myös siitä että hiussuonet ovat laajentuneet osittaisen tukkeutumisen vuoksi (kaikilla estrogeeneilla on veritulppariski).
Jotkin muut lääkitykset voivat aiheuttaa mm. turvotusta jalkoihin ja ehkäpä myös hiussuonten näkymistä, mutta jos ei käytä tällaisia lääkkeitä (tai mitään muita lääkkeitä estrogeenin lisäksi), tuosta ei pitäisi olla kyse. Ehkäpä kannattaisi näyttää jalkoja lääkärille siltä varalta että on kyse jostain vakavammasta.
tapahtua syödessäsi estrogeenia on veritulppariski.