Onko muilla samanlaisia kokemuksia ko. liikkeestä? Autoni on kolarivaurioiden korjauksessa tällä hetkellä kolmatta kertaa kun eivät tunnu saavan kunnon jälkeä aikaseksi. Mikään luvattu aikataulu ei kyseisessä liikkeessä pidä alkuunkaan. Edestakaista juoksemista naurettavista syistä koska yrityksellä tuntuu olevan ainoastaan saavutellu maineella rahastus päätarkoituksena nykyisin. Valitettavasti vakuutusyhtiöt eivät korvaa menetettyä aikaa eikä vapaapäiviä jotenki itse suosittelen ainakin koritöissä käyttämään muita liikkeitä.
Mastan huolto Tuusula..
14
13861
Vastaukset
- cuppe
Toi on uutta minulle. Itse vien oman Mazdani sinne kaksvuotishuoltoon
parin viikon päästä. Toivottavastiainakin se huolto pelaa............ - Rusinako
Ihan päinvastaisia kokemuksia.
Huollot saanut nopeallakin aikataululla ja kaikki mennyt kuten pitänytkin.
Olen myös ymmärtänyt että tällä hetkellä hankalimmat korjaukset ko. merkille suositellaan tehtäväksi juurikin tuolla.
Ai joo ja mitä vakuutusyhtiöihin tulee, suosivat paikkaa, sillä kolarikorjaukset yms nopeita, jolloin keskeytysturva-asiakkaat tulevat halvemmaksi heille. - masta6
Kolarikorjauksista ei ole kokemusta, mutta muuten olen käyttänyt Mazdojani tuolla kymmenisen vuotta.
Kokemukset ovat erittäin hyvät ja asiantuntemus ja osaaminen ainakin Mazdojen suhteen tuntuu olevan huippuluokkaa. - cuppe
Joo, hyvillämielin vien autoni sinne huoltoon.........
- 1811
Cupella mitään masaa ole.... ajele vaan 76 corollaasi vaan !!
- cuppe
Onhan toki. Mazda6 vm2011, 2Litranen automaatti, kaikilla herkuilla..........
Toki Toyotakin on hyvä auto, monilla tutuilla on sellainen ja hyvin pärjäävät.
Jokainen ajaa sellaisella vehkeellä mistä tykkää, minä tykkään Mazdasta.... - cuppe
Hyvin toimi Mastahuolto.
Kaikkineensa jäi tosi hyvä kuva tosta puljusta.
Antaisin arvosanaksi 9,5 kaikinpuolin.
Käytin tänään siellä Mazdani toisessa huollossa.
Huoltoon kuului suodattimien ja jarruneesteen vaihto öljyhuolto.
Hinnaksi tuli 230€, eli halvempaa kuin Laakkosella.
Laakkonen rokotti viimeks pelkästä öljyhuolosta yli 300€......
Ei enään ikinä Laakkoselle huoltoon............. - Lulis
Aikamoinen ero hinnassa, noinkin pienistä summista puhuttaessa.
- Merkkihuoltohan seki
En ole kolarikorjauksessa käyttänyt, mutta määräaikaishuolloissa kyllä. Ensimmäistä kertaa kun huollatin, oli hintaero Inchcapeen pelkän huollon osalta 150€ (470€/320€), soittivat sitten huollosta ja kysyivät saako etupalat vaihtaa kun ovat kuluneet. Olivat kuulemma 99 euroon noita vaihtaneet. Inchcapelta kun kysyin, niin 149€ huollon yhteydessä...
Ei tule ehkä Marianne-karkkia huollon jälkeen, mutta arvatkaapa kumpaan olen autoni vienyt - ja vien jatkossakin. - cuppe
Mikä kumma se on että noin kolmenkymmenen kilometrin ero matkassa,
ja hinnoissa myös. Mitä kauemmaks kehäteiltä menee, aina halpenee...
Minun on helpompikin mennä Tuusulaan kuin Herttoniemeen, eli
ei senkään takia tarvii miettiä........ - Mazdafani
Mazdani on 323bw -87 1.5 kaasutinpeli automaattivaihteistolla jolle ajokilometrejä on kertynyt 171tkm. Autossa on käyntihäiriö pahentunut huomattavasti, enää ei ajo onnistu. Paikallaan toimii joka kierrosluvulla täydellisesti. Ajaessa normaalissa kiihdytyksessä ja tasakaasulla sammuu, täytyy kokoajan poljinta polkea ylösalas jotta veto pysyy päällä. Ja sitten taas täysikiihdytyksessä kyllä toimii. Onnistuuko Mastan huollossa kaasutinauton käyntihäiriön paikannus sekä korjaus ja minkälaista summaa kuitissa odottaa huoltotoimenpiteeltä?
- dfdfdhdfhdfdf
Onko siellä automaattilaatikossa yhtään öljyä jäljellä? Onko niitä vaihdettu koskaan? Entäs automaattilaatikon öljynsuodatinta?
- RMB
Tämä juttu olisi pitänyt laittaa oman otsikon alle. Vaikea löytää, jos kirjoitetaan jonkun Masta-huollon otsikon alla.
Vikamahdollisuuksia on paljon. Vaikka onkin automaattilaatikko, tulee perusasiat laittaa kuitenkin kuntoon.
1. Kaasuttimen toiminta. Kaasuttimessa on automaatti ryyppy, joka säätyy sähköisesti pii-metallia lämmittämällä. Tulee johto kaasuttimeen. Tarkasta tuleeko jännite tähän johtoon kun virta on päällä. Ryyppyvivuston liikkuvuus on myös tarkastettava.
Kaasuttimen takana on muistaakseni lasi-ikkuna, josta näkee bensiinipinnan taso kaasuttimessa. Pitää olla keskitasossa.
2. Polttoaineen virtaus kasvaa kuormitettaessa. Polttoainesuodattimen tukkoisuudella on kyseessä olevia oireita.
3. 1987 malli oli viimeinen BF vanhalla korilla. 1988 oli jo facelift-malli, jossa jakopää hihnalla.
Faceliftit tulivat jo 6/1987, Jos uusimalli, onko jakohihna vaihdettu. Tulee mieleen jakopään ajoitus.
4. Mazda 323 BF malleissa kärjettömän sytytysjärjestelmissä oli transistorimoduulihäiriöitä eli ns. tekareita vaihdettiin paljon erilaisten käyntihäiriöiden vuoksi.
5. Viimeisenä tulee mieleen imusarjan vuodot. Kylmäsprayta kun sumuttaa imusarjan ympärille. Jos käynti muuttuu, on vuoto imusarjan tiivisteessä.
Imusarjassa on kumitulppa yhden letkulähdön paikalla. Jos tämä tulppa on lentänyt pois, käyntihäiriö on taattu, Myös muut alipaineletkujen kunto on hyvä käydä läpi.
Nämä asiat kun ovat kunnossa, voi sitä laatikkoa ajatella. - wfskjsdsljsdkljds
Tarkennuksena että pii-metallia = bimetalli eli kaksoismetallijousi automaattirikastimessa.
Olisikohan BF-mallin moottoritilan maadoitus ollut jotenkin alimitoitettu jos on ollut paljon sytytyshäiriöitä? Itsellä oli 323 BG:ssä -90 1,6 kaasari muistaakseni vaihteiston kuoren ja korin välinen maadoitusjohto ruostunut lähes poikki ja saattoi olla syynä kahden sytytysyksikön hajoamiseen. Radiostakaan ei kuulunut muuta kuin kohinaa kunnes älysin tutkia sen johdon ja korjattuani sen alkoi radiokin taas kuulua. Sen koommin ei sytytysyksiköitäkään hajonnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006464
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283250Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761764- 331408
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471013Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879