Eka neuvolakäynti

Anniina

Mitä siellä tehdään? Kannattaako ottaa tuleva isä mukaan?

7

1363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maikku

      Siellä täytellään papereita, otetaan susta tietoja, kysellään esim. perinnöllisiä sairauksia, elintapoja, parisuhteesta jotain (miten asutte yms) ja muuta kuulustelua. Sitten otetaan hemoglobiini, verenpaine ja verinäyte.

      Ja se hemmetin paino tietysti mitataan.

      Näin ainakin meillä... En tiedä onko teillä eri juttu. Mulle sanottiin että tähän ei tarvitse miestä ottaa mukaan, mutta ei kai siitä haittaakaan ole. Minun mies tuli mukaan ekan kerran sinne lääkäriin jossa kuunneltiin niitä sydänääniä. Ja tietty ultraan =)

    • tannina

      ekalla kerralla otettii verikoe josta määriteltii veriryhmä, hiv, kuppa ja hepatiitti, sit katottii paino, hb, verenpaine, täytettii neuvolakortti, kauheena papereita ja esitteitä mukaan anto, varattii lääkäriaika ja keskusteltii niitä näitä.. mulla ei mies ollu ekalla käynnillä mukana, ja turhaa se oikeestaa olis ollukki..
      lääkäriaika oli siitä muutaman viikon päästä, lääkärikäynnillä piti antaa pissanäyte joka pitää antaa jatkossa joka kerta että pystyvät seuraamaan valkuaiset yms... lääkäri tekee gynegologisen tutkimuksen, ottaa papakokeen, tosin multa sitä ei otettu vaikka edelisestä on jo 2vuotta aikaa, mutta lääkäri katsoi sen tarpeettomaksi koska ollut aina puhdas. ja lopuksi lääkäri käynti huipentui sydänäänten kuunteluun!! ensimmäiselle lääkäri käynnille ehdottomasti kannattaa ottaa mies mukaan kuuntelemaan sydänääniä, itselläni harmittaa ettn miestä ottanu mukaa, nyt sit oottelen seuraavaa neuvolakäyntiä ja ultraa jonne taatusti otan mieheni mukaan

      • touho

        Terkalla eka käynnillä oli aikaa, ja juteltiin parisuhteesta ja vauvan tulosta ylipäänsä. Ukko oli mukana, ja varmaan valaisi sitäkin. Ja tietysti tehtiin nuo perustiedon keräämiset labroineen.

        Lääkäri (rv. 13) kesti kaiken kaikkiaan melkein vartin - hyvä kun vointia tuli kysäisseeksi. Muuten lääkärissä kävi pelkästään äidin paperit, kohtu ja emätin. Vaikka siellä sydäntä kuunneltiinkin, ja oli ihan hyvä kuulla äänet, ei siellä miehellä olisi ollut mitään virkaa. Ultra oli ollut viikkoa aiemmin, ja siellä se sydän nähtiin liikkuvan, eli lääkärissä ei sinänsä ollut mitään uutta. Ultrassa mies oli tietysti ollut paikalla.


      • ei tehdä

        Papakoetta ei tehdä raskauden aikana!
        Näin lääkäri mulle sanoi...


      • Minä vain...
        ei tehdä kirjoitti:

        Papakoetta ei tehdä raskauden aikana!
        Näin lääkäri mulle sanoi...

        Joo, niin sanoi lääkäri mullekin. Ymmärsin että se tehdään vaan jos epäillään olevan jotain häikkää. Kuitenkin siinä pitäisi mennä sen verran syvälle sörkkimään...
        Tosin kai tämäkin käytäntö voi vaihdella...


    • Aurora

      Meillä käynti oli samanlainen kuin edellisillä vastaajilla, eli kaikenlaista mitattiin ja kyseltiin. Multa yritettiin kuunnella sydänääniä mutta olin vasta viikolla 10 joten eivät kuuluneet. Jo viikkoa myöhemmin kuuluvat yleensä.

      Mulla oli tuleva isä mukana ja oli ihan hyödyllistä, sillä hänen perheen sairauksista kyseltiin myös. Meillä oli tosi kiva terveydenhoitaja joka huomioi isän ja kyseli kaikenlaista häneltäkin. Riippuu paljon hoitajasta!

      Mun mielestä ekalla kerralla kannattaa ottaa isä mukaan ylimääräiseksi korvapariksi, infoa tulee paljon. Tietääpä sitten millainen paikka neuvola on ja millaisella "tädillä" tuleva äiti käy kerran kuussa. Oma ukkoni oli myös tukena neulapelkoiselle vaimolleen! =)

      • pörrö

        Meillä mies mukana ekalla neuvola kerralla. Siel otettiin paino, verikoe (jonka tulokset sain vasta seuraavalla käynnillä. kokeessa oli mm.hiv,hepatiitti, veriryhmä määritys ym.) sit hb eli hemoglobiini, verenpaine. Pissa näyte täyty antaa siit katsottiin onko bakteereja,valkuaista ym. ja klamydia otettiin siitä(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      96
      2326
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      182
      1918
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      179
      1466
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      247
      912
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      79
      892
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      806
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      799
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      702
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      213
      643
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      621
    Aihe