ivt:n twini mietityttää?

irtak

Onko mallista kokemuksia? Ottaa tuloilman fresseistä (räppänöistä), tuleekohan vedon tunnetta. Aina suositellaan koneellista tulo ja poisto ilmaa...miksi? Onko Twini hintansa väärtti? Tuntuu olevan arvokkaampi kuin muut systeemit!

6

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      en tiedä, mutta julman kokoinen laite ainakin on. Messuilla vain pisti silmään laitteen korkeus.

    • digit SE

      Se tuloilman ottaminen räppänöistä ei ole
      kivaa -20 astetta pakkasella, kun taas koneellisella tulolla ilma voidaan lämmittää. samaten räppänät eivät mahdollista ilman suodattamista juuri mitenkään.

      Itse ostin ainakin täystehokoneen (maalämpöpumpun siis) ja erikseen kunnollisen ilmanvaihtokoneen.

      • irtak

        Oliko kovasti eroa erillisissä koneissa twiniin verrattuna? Meidän arvion mukaan ne vois tulla vaikka halvemmaksikin??


    • kaarle

      Niin, onhan se ison kokoinen hökötys kuten kunnon kaappipakastin ja hieman suurempikin. Mutta täytyy huomioida, että vehkeessä yhdistyy moni laite, siis ilmanvaihtokoje, boileri ja lämmityslaite. Tuo viimemainittu vieläpä tuplana, siis laite toimii sekä poistoilmalämpöpumppuna että maalämpöpumppuna.

      Laitteen maalämpöpumpun putkisto on vakiomittainen 150 metriä, joten siitä ei vallan hirveitä tehoja irtoa. Kuitenkin kun tämä maalämpö yhdistetään poistoilman kompressoriavusteiseen lämmön talteenottoon saadaan hyväkin tulos. Tämä sillä edellytyksellä, että asunnosta tosiaankin löytyy "ylimääräistä" lämpökuormaa mitä ottaa talteen. Tätä "ylilämpöä" on sitten tyypillseti luotava kakluunien ym. puutulipesien avulla.

      Korostan vielä, että laite on sen verran uusi tulokas Suomen omakotitalojen lämmitysmarkkinoilla, ettei siitä vielä juurikaan ole mitään kokemuksia kuulunut.

      Henkiökohtaisesti minua aina arveluttavat nuo muutaman vuoden välein ilmestyvät "käänteentekevät" pientalojen lämmitysjärjestelmät, joista aikansa kohistaan kunnes ne sitten hiljakseen painuvat unohduksiin.

      Tässä nimenomaisessa IVT tapauksessa ainakin itseäni vielä häiritsee laitteen edustajan/valmistajan ylenpalttiset kehut kotisivuillaan. Tämä etenkin kun nuo sivut ovat informaatioarvoltaan hyvin kevyet. Sieltä ei löydy kunnon laitespeksejä puhumattakaan heidän laitteidensa huolto- tai säätöohjeista! Koko jälkimarkkinointi näkyy tyystin puuttuvan ao. lafkan sivuilta!

    • ivt490

      Me halusimme nuo "räppänät" koska niissä ei pöpöt pääse niin hyvin kasvamaan kuin talon sisällä menevissä tuloputkistoissa. Ei meillä ainakaan tuota vedontunnetta ole ollut paljoakaan, vaikka ollaan asuttu tuollaisessa talossa jo yli kaksi vuotta.

      • Räppänä

        ...Eikös niissä "räppänöissä" ollut suodattimetkin. Ja tuloilma venttiilit on saatavissa myös ikkunoihin (suodattimilla). Oikeastaan kukaan jolla on tuo twin-pummpu ei ole valittanut vedon tunnetta, jos on vain tulisijalle erillinen korvausilma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe