Mitä olette mieltä, millainen erolapsesta mahtaa kasvaa kun toisessa kodissa on todella vapaa kasvatus ja toisessa pidetään kiinni säännöistä ja rajoista?
Kyseessä pieni, alle 3v lapsi.
Tässä tilanteessa vanhempien keskinäinen puhuminen EI auta, koska toinen tekee yksinkertaisesti juuri niinkuin haluaa - itsekkäästi, ei todellakaan lapsen edun mukaisesti. -> se vapaakasvattaja... mielestäni "vapaakasvattaja" on enemmänkin välinpitämätön, mutta kukin käyttäköön mitä sanaa haluaa.
Tällä hetkellä on jo nähtävissä, kuinka lapsen on vaikea ymmärtää asioita. Menettää hermonsa helposti.
Siinä saa olla sääntöjen pitäjä kovana että homma toimii ja pysyy johdonmukaisena.
Miten voin auttaa lastani?
Vapaa kasvatus/ säännöt ja rajat
5
230
Vastaukset
- Malttikasvatuksessa
Osoittamalla että lapsesi kärsii jotta voit uhata tapaamis kiellolla jos toisen osa puolen kasvatus on niin poikkeavaa omastasi ja lapsi oireilee. Erossakin Lapsen edut tulisi olla päällimmäisenä myöskin sosiaali virastolle tai kuka nyt sitten on päättänytkin tapaamis oikeuksista. Meillä ei harrasteta vapaa kasvatusta vaan pidetään normaali kuri ja kunnioitus vanhempia kohtaan. Ei tietty fyysistä kuritusta mutta rangaistaan ja käytetään jäähylle menoa. Kellon ajoista pidetään kiinni ja muistakin toiminnoista jotta lapsella on tasapainoinen koulu viikko ja turvallinen olo. Muista että sinun ansiostaan lapsestasi kasvaa tasa painoinen ja rehti. Jos lapsella ei ole rajoja hän tuntee itsensä turvattomaksi ja myöhemmin se heijastuu muodossa että hänestä ei välitetä koska ei koskaan kielletä tai kysellä perään. Ei aina ole helppoa olla se " paha" vanhempi mutta lopussa kiitos, yleensä. Voimia!
- ------------
Onhan tuo haatavaa, mutta koska et oikeasti voi vaikuttaa siihen toiseen osapuoleen, niin ei auta muu kuin sopeutua tilanteeseen. Ja lapsikin sopeutuu. Hän oppii, että sinulla on säännöt, toisella vanhemmalla ei. Hän oppii myös, että kun haluaa saada tahtonsa läpi, niin sen saa siltä toiselta vanhemmalta. Ajan myötä hän oppii senkin, että se toinen vanhempi ei ole välittänyt pitää rajoja, toisin kuin se toinen. Lapsen puolesta en varsinaisesti olisi huolissani, sinulle tuo on rankempaa kuin ihannetilanne, mutta sillä toisella vanhemmalla tulee olemaan ongelmia. Paras lopputulos olisi tietysti lapsen kannalta se, että sinä saisit hänet noudattamaan opettamiasi sääntöjä myös toisen vanhemman luona, vaikkei sitä siellä vaadita. Ei tietenkään onnistu vielä noin pienenä.
- rfghj
dfghj
- AP1
Kiitos hyvistä vastauksista!
Haastavaa todella on, eikä tässä taida auttaa kuin aika, katsoa millaiseksi tilanne kehittyy. Ja kunhan lapsi oppii puhumaan ja kertomaan itse enemmän.. - poimoie3
Höh...pidät kiinni omista tavoistasi, "meillä tehdään näin" "siellä tehdään niin"
Sen talon tavat missä kulloinkin on.
JA vapaa kasvatus EI tarkoita vallattomuutta! Väärä käsitys!
Mun lapseni on saanut vapaan kasvatuksen, mutta silti siinä oli säännöt!
Oli kotiintuloajat, oli normit kotitehtävistä, oli normit rahankäytöstä, oli hyvät tavat, tervehtimiset, kiitosket sun muut! JA rakkautta rakkautta rakkautta!
Vaapaa kasvatus antaa lapselle omia ajatuksia, ei tarvitse elää toisten ajatusten mukaan!
Vapaa kasvatus - väärinymmärrettynä
"Väärinymmärretystä vapaasta kasvatuksesta voidaan puhua silloin, jos lapsi hallitsee kasvattajiaan omien mielihalujensa mukaan. Lapsi pitää ohjat käsissään ja hyppyyttää kasvattajiaan. Vanhemmat toteuttavat hyvää tarkoittaen lapsen kaikki toiveet, eikä lapsi pääse kehittymään normaalia elämässä tarvittavaa turhautumien sietokykyä. Pienetkin vastoinkäymiset ja pettymykset aiheuttavat tällöin lapsessa ahdistusta ja masennusta, joka voi ilmetä hyvinkin vahvoina käyttäytymisongelmina ja raivon purkautumisena. Kasvatus saattaa ilmetä myös ehdollisena toimintana, jolloin lapsi käy kauppaa erilaisista asioista: tekemisistä seuraa vastapalveluja." ei nyt niin virallinen lähde, mutta on lyhyesti...http://fi.wikipedia.org/wiki/Lastenkasvatus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432799SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652266Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781949Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis651581- 1401532
- 691129
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön261950Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7918- 39800