Villainen rotikka?

Hämmästynyt

Pistäydyin aamulla asialla naapurissa, missä mies oli ulkona harjaamassa rotikkaa. Vieressä oli iso läjä harmaata villaa ja kun kysyin, mitä se on, niin kuulemma alusvillaa on ja lähtee näin keväisin. Tytölläni on myös rotikka, muttei siitä irtoa muuta kuin mustaa päälikarvaa joskus. Kumpi on normaalia?

3

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rusettirinta

      Kaksinkertainen turkki on kuulunut rottweilerille aina. Ensin harmaa alusvilla ja sitten peitinkarvat. Alusvilla suojaa kylmältä. Nykyisin rottweilereilla näkee usein liian ohkaisen alusvillan, mikä ei ole hyvä. Tarkka tuomari voi mainita siitä myös näyttelyarvostelussa "pohjavilla liian ohut". Vielä 1970 luvulla Suomessa syntyi myös pitkäkarvaisia rottweilereita ja sitten tätä virhettä jalostuksella karsittiin. Pitkäkarvainen turkki on hylkäävä virhe, samoin kuin valkoinen läikku, jota esiintyi.

    • Rottweilerilla tulee olla peitinkarva JA aluskarva eli naapurin rotikalla on ihan normaali karva kirjoituksesi perusteella. Jos tyttäresi rotikalla aluskarvaa ei ole, niin se ei ole normaalia. Pakkasilla ainakin sellainen koira tarvitsee ehdottomasti manttelin päälleen, koska kylmettyy helposti.

      (Tuo alusvillan irtoaminen on muuten näin keväisin monissa koiraperheissä "ihana" riesa, sitä ohutta alusvillaa on joka paikassa... Itse olen havainnut, että Furminatorilla saa harjattua hyvin sen pois ja tosiaan sitä tulee ISO harmaa läjä aina furminoidessa.)

      Rotumääritelmässäkin se on (rottweiler.fi)
      KARVAPEITE
      KARVA: Kaksinkertainen karvapeite muodostuu peitinkarvasta ja aluskarvasta, jota ei saa näkyä peitinkarvan alta. Peitinkarva on keskipitkää, karheaa, tiheää ja pinnanmyötäistä. Reisien takaosassa karva on hieman pitempää.

      • Hämmästynyt

        Kiitos tiedoista. En oikein tunne muita rotikoita läheisesti, kuin tyttöni koiran, joka ilmeisesti siten on karvapeitteensä osalta vajavainen. Luonne onneksi on hyvä ja siksi rottweiler on alkanut kiinnostaa minuakin, kun eläkepäiväni lähestyvät ja silloin on aika hankkia koira toveriksi.

        Pitääpä käydä noilla rotikkasivuilla lukemassa muutakin tietoa rodusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1234
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1088
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      814
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      810
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      760
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      677
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      662
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      659
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      627
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      615
    Aihe