ALKOHOLISMI = VERORAHOJEN ROSKIIN HEITTÄMISTÄ

Tätäkin palstaa kun lukee, törmää usein sanontaan "kun ei saanut apua vaikka halusi" tai että "alkoholismi on sairaus ja sitä pitää hoitaa"

Hei kamoon ihmiset ihan oikeesti. Ymmärtääkö kukaan mitä juoppojen kustantaminen ja niiden hoita maksaa yhteiskunnalle? Ja kuka ne maksaa? No me muut työssä käyvät ihmiset, tietenkin. Toiset ryyppää päivät pitkät, ei käy töissä. Ensin veroista maksetaan heille kaikki mahdolliset asumistuet ja muut hässäkät, sitten meksetaan niiden viinakramppien ja delikoitten hoito ja kun ne kännissä kaatuilee ja lyö päätään. Sitten tuleekin jo alkoholisairaudet, esimerkiksi maksakirroosin hoitoon käytettävät lääkkeet saattavat helposti maksaa yli 1000e/pvä yhteiskunnalle, siis pelkät lääkkeet. Sitten kaikki mahdolliset katkot ja kuntoutusjaksot, voi luoja mitä vuorokausihintoja ne maksaa. Ja eihän niistä yleensä mitää hyöytyä ole, parin kk jakso maksanut yhetiskunnalle monia kymmeniätuhansia euroja, sitten taas putki päälle kun sieltä päästään ja sama rumba alkaa.

Eihän tässä yhteiskunnassa hoideta muitakaan sairauksia niinkuin täälläkin hoetaan että alkoholismia pitäis hoitaa. Ja tämähän nyt on aivan itseaiheutettu sairaus. Kyllä se hoito siihen on henkilön itse tejtävä, mitä ihmettä voisi yhteiskunta tehdä enempää. Kun yhden alkoholitin hoitoon kaikkineen päivineen menee vuodessa verorahoja vähintään parin perusduunarin palkan verran. Sitten ihmetellään miksi ei ole valtiolla rahaa. Olen täysin lopen kyllästynyt ihmisten aikaansammattomuuteen itsensä kanssa, miten se voi olla vaikee pitää se korkki kiinni!!
26229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

vastaus:alkoholismi on loppuelämän sairaus.

Äänestä

alkoholista saatavat verorahat kustantavat täysimääräisesti ja ylitsekkin ns. alkoholin aiheuttamat kustannukset.

Äänestä

Potilaan oikeudet määritellään laissa potilaan asemasta ja oikeuksista.

http://www.stm.fi/sosiaali_ja_terveyspalvelut/asiakkaanoikeudet/terveydenhuolto
Laki potilaan asemasta ja oikeuksista 785/1992 (Finlex)

Selventääkö tuo asiaa?
""kun ei saanut apua vaikka halusi""
Apua kyllä saa jos motivaatiota löytyy useimmilla ei löydy.
Esim. katkaisusta on hyötyä vain parille prossalle mutta kaikki on hoidettava.

En usko että ihan heti tulee lakimuutosta.

Äänestä
  • "Esim. katkaisusta on hyötyä vain parille prossalle mutta kaikki on hoidettava."

    Katkaisuhoidosta on hyötyä kaikille niille jotka haluavat katkaista ryyppyputken. Ei niin lyhytkestoisella hoidolla ole tarkoituskaan raitistaa ketään loppuelämäksi.

    Äänestä

  • katko katkona kirjoitti:

    "Esim. katkaisusta on hyötyä vain parille prossalle mutta kaikki on hoidettava."

    Katkaisuhoidosta on hyötyä kaikille niille jotka haluavat katkaista ryyppyputken. Ei niin lyhytkestoisella hoidolla ole tarkoituskaan raitistaa ketään loppuelämäksi.

    Aiemmin ne olivat pidempiä, jopa 6 viikkoa sitten avoa ja jälkikäteen vielä parinkolmen viikon tsekkaushoito katkaisussa ja taas avoa.
    (paremmat mahdollisuudet)
    Onko nykyisin edes viikon mittaista katkoa ja potkaistaan ulos?

    Äänestä

  • UPDATE_10272464 kirjoitti:

    Aiemmin ne olivat pidempiä, jopa 6 viikkoa sitten avoa ja jälkikäteen vielä parinkolmen viikon tsekkaushoito katkaisussa ja taas avoa.
    (paremmat mahdollisuudet)
    Onko nykyisin edes viikon mittaista katkoa ja potkaistaan ulos?

    Niin... ja ilman mitään jatkohoitoa.

    Äänestä

Se että valtiolla ei ole rahaa on melko pieneltä osin alkoholistien aiheuttamaa.

Äänestä

Mitäpä tuota totuutta kaunistelemaan, olet aivan oikeassa. Olin itse vuosia juuri kuvailemasi kaltainen juoppo--> elin sossun rahoilla ja asumistuella, join viinaa päivästä toiseen enkä mitään muuta elämää halunnutkaan. Kun "omat" rahat oli juotu, sitten pämppäsin velaksi enkä tietenkään maksanut takaisin. Ja kun kunto kävi liian huonoksi, sitten katkolle/ päihdekuntoutukseen lepäämään ja sitten sama ralli taas päälle.

Loppujen lopuksi meinasin juoda itseni hengiltä (viinakramppi ja haimatulehdus) ja se sai minut heräämään, palaamaan ihmisten kirjoihin. Polku raittiuteen oli rankka: viinavelat piti maksaa, opinnot loppuun, työpaikan hankkiminen jne, mutta kyllä kannatti;) Olisin varmaan raitistunut jo vuosia aikaisemmin,jos sosiaalitstossa ei olisi oltu niin lepsuja: sain aina sopasta 3-6 kk:n toimeentulotukipäätöksen ilman mitään työllistymissuunnitelmia tms. ja katkolle pääsi aina halutessaan max. parin päivän jonotuksella! Kaikilta työkykyisiltä alkoholisteilta, jotka eivät ole työssä/työkkärin kirjoilla/opiskelemassa, pitäisi ihan kylmästi katkaista toimeentulotuet jossain vaiheessa.

Alkoholistin omaisia aina varoitetaan hyyssämästä juoppoa, mutta yhteiskunta kyllä syyllistyy siihen yhtälailla. En todellakaan kehuskele tuolla omalla historiallani, mutta minun kaltasiani tapauksia on paljon, tosin sillä erolla että harva jaksaa nousta tuosta tilanteesta.

Äänestä

Kun ne kulut eivät välttämättä jää edes tuohon.
Monenko ihmisen elämän juoppo tuhoaa ympäriltään?
Onko näitä kuluja kukaan yrittänytkään laskea.

Kun ei juoppo menee terveyskeskukseen ja yrittää saada
vaivoihinsa hoitoa, saako sitä sieltä vai onko se aina sitä samaa
tuosson sulle aspiriinipurkki, sinähän olet terve kuin pukki mene
kotias asennetta aina vastassa.

Mutta annas olla kun juoppo lyö päänsä, niin heti kohta kiikutetaan
ambulanssilla satojenkin kilometrien päähän tehohoitoon.
Tämä on tätä arkirealismia, tätä tapahtuu jatkuvasti joka päivä.

Äänestä
  • AP mielivaltaisesti liioittelee kustannuksia suorastaan pöyristyttävästi. Jatkuvasti rajan yli tunkeutuvat loiset Lähi-idästä tulevat paljon kalliimmaksi elättää ja määrä kasvaa kokoajan.

    Me alkoholistit sentään kuolemme nuorina.

    Äänestä

  • Kylmät_kädet__ kirjoitti:

    AP mielivaltaisesti liioittelee kustannuksia suorastaan pöyristyttävästi. Jatkuvasti rajan yli tunkeutuvat loiset Lähi-idästä tulevat paljon kalliimmaksi elättää ja määrä kasvaa kokoajan.

    Me alkoholistit sentään kuolemme nuorina.

    Johan on puolustelut alkoholismin hoitamisesta ...kuolemme nuorena. Alapa maksamaan omasta pussistasi niitä hoitojasi, niin muuttuu ääni kellossasi.

    Äänestä

  • juoponjorinat kirjoitti:

    Johan on puolustelut alkoholismin hoitamisesta ...kuolemme nuorena. Alapa maksamaan omasta pussistasi niitä hoitojasi, niin muuttuu ääni kellossasi.

    Olen kieltäytynyt niistä hoidoista. Sen voi tehdä Omahoito-sivustolla, en muista linkkiä, mutta siellä tein muun muassa testamentin, ettei minua saa elvyttää tai keinotekoisesti pitää hengissä.

    Äänestä

  • Kylmät_kädet__ kirjoitti:

    Olen kieltäytynyt niistä hoidoista. Sen voi tehdä Omahoito-sivustolla, en muista linkkiä, mutta siellä tein muun muassa testamentin, ettei minua saa elvyttää tai keinotekoisesti pitää hengissä.

    Entäs ne "hoidot" ennen sitä varsinaista lähdön hetkeä?

    Äänestä

  • nenevastamaksaa kirjoitti:

    Entäs ne "hoidot" ennen sitä varsinaista lähdön hetkeä?

    En aio hoidella ketään. Tästä todisteena yhteiskuva palstan vakioiden kesken. Ex-sheriffi on keskellä ja meillä kellään ei ole enää mitään kaunaa keskenään, vaikka joudunkin käyttämään vitusti alaviivoja.

    https://aijaa.com/l3oyJX

    Äänestä

Varmasti nykyään maksakirroosin ja monen muun sairauden yleisin syy on ylipaino ja ylensyönti.
Ainakin omassa tuttavapiirissäni alkoholistit ovat kuolleet noin 40-50 vuoden iässä.
Sen sijaan tissuttelijat ja heistä varsinkin naiset saattavat elää pitkään yhteiskunnan tuella.Tissuttelija ehtii elämänsä aikana sairastua syöpään ja kaatumisten tai muiden syiden takia joutua tilanteeseen jossa tarvitsee kotiapua tai palveluasumista.
Suppean lähipiiristäni tehdyn analyysini perusteella väittäisin että yhteiskunnan tuella elävä tissuttelija tai raitis tulee yhteiskunnalle kalliimmaksi kuin rankasti juova alkoholisti.

Äänestä
  • Maksakirroosin aiheuttaa edelleen lähes aina alkoholi. Mutta saathan sinä yrittää levittää väärää tietoa..

    Äänestä

Korkki on vaikea pitää kiinni, koska ei ole mitään tekemistä! Kun ei jaksa töissä käydä, niin ei ole mitään tekemistä. Ei jaksa harrastaakaan mitään. Oisko tässä sitten masennus taustalla. Nytkin oon ollut muutaman päivän ilman huikkaa, mutta kyllä varmaan ottaisin, jos ois rahaa. Toisaalta en haluaisi, koska se johtaa aina ongelmiin ja sairaalaan. Olen kyllä yrittämässä päästä johonkin hoitoon. Mieluummin psykiatriseen, koska päihdehoidoista ei ole mitään hyötyä.

Äänestä
  • Moi Maroolofi

    Ehkä voisit yrittää psykiatrin kautta päästä psykologille.
    Sellainen 'vapaa assosiaatio' tsydeemi voisi toimia eli mennään pitkälle sinun ehdoilla.
    Mikäli psykologi on taitava/kärsivällinen ja kemiat pelaa puolin ja toisin niin tuloksia voi saavuttaa hyvinkin nopeasti.

    Äänestä

Ymmärrän täysin aloittajaa. Mutta asia ei kuitenkaan ole noin yksinkertainen, kuin 'oksettavaa' taitavasti kirjoittaa.

Esim. itse en edes pidä ryyppäämisestä. Lähdin vain tappamaan itseäni tällä menetelmällä, kun yhteiskunta ei tarjoa eutanasiaa, mielenterveydellisistä syistä varsinkaan.

Keräsin vuosia lääkettä nimeltä Opamox varastoon, vetääkseni ne kerralla. Kun sain muutaman purkin kerättyä varastoon, vedin ne kaikki kerralla ja menin vessan lattialle makaamaan varmana siitä, että kuolema koittaa.

Mitään ei tapahtunut. Herätessä ei ollut edes krapulaa, vaikka vedin ne purkilliset kovan kännin päätteeksi. Nykylääkkeillä on lähes mahdoton tappaa itseään.

Äänestä
  • Ikinä en enää yrittäisi itsemurhaa lääkkeillä, mutta tieto vuoti mielenterveyspuolelle. Nyt on totaalinen bentso-kielto joka paikassa, vaikka tarvitsen oikeasti sitä lääkettä aina välillä.

    Ainoaksi vaihtoehdoksi on jäänyt kännin vetäminen.

    Äänestä

  • No se VIIMEISIN yritykseni lääkkeillä ei ollut läheskään noin miellyttävä kokemus. Kirjoitin siitä tiede.fi -foorumillekin.

    Sen jälkeen vannoin, etten enää koskaan yritä itsemurhaa lääkkeillä.

    Äänestä

  • Kylmät kädet kirjoitti:

    No se VIIMEISIN yritykseni lääkkeillä ei ollut läheskään noin miellyttävä kokemus. Kirjoitin siitä tiede.fi -foorumillekin.

    Sen jälkeen vannoin, etten enää koskaan yritä itsemurhaa lääkkeillä.

    Hei kylmis.

    Etsin kerran sitä artikkelia en löytänyt.
    Olisiko liian röyhkeää kysyä linkkiä?

    Äänestä

  • Kukaan ulkopuolinen ei kaada viinaa suuhun. Kun ei osta viina, eikä juo, varmasti paranee. Olen nähnyt jotain vastaavaa, jossa käytiin laboratoriossa testeissä. Kyllä tehosi !

    Äänestä

Pointtini on se, että asiat eivät ole niin mustavalkoisia, kuin 'oksettavaa' aloitusviestillään antaa ymmärtää.

Äänestä

Roomalainen suihku on se että oksennusta pidetään kiihottavana. Itse olen perinteinen kopro fiilis enemmän mutta makunsa kullakin.

Äänestä

Samantien, kun alkoholin aiheuttamat sairaudet jätetään hoitamatta, voitaisiin myös jättää hoitamatta

-ylipainon aiheuttamat
-tupakoinnin aiheuttamat
-järjettömän liikennekäyttäytymisen itselle aiheuttamat
-hulluja riskejä sisältävien harrastusten aiheuttamat
jne.
Missä se raja on?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


oksettavaa kirjoitti:

Tätäkin palstaa kun lukee, törmää usein sanontaan "kun ei saanut apua vaikka halusi" tai että "alkoholismi on sairaus ja sitä pitää hoitaa"

Hei kamoon ihmiset ihan oikeesti. Ymmärtääkö kukaan mitä juoppojen kustantaminen ja niiden hoita maksaa yhteiskunnalle? Ja kuka ne maksaa? No me muut työssä käyvät ihmiset, tietenkin. Toiset ryyppää päivät pitkät, ei käy töissä. Ensin veroista maksetaan heille kaikki mahdolliset asumistuet ja muut hässäkät, sitten meksetaan niiden viinakramppien ja delikoitten hoito ja kun ne kännissä kaatuilee ja lyö päätään. Sitten tuleekin jo alkoholisairaudet, esimerkiksi maksakirroosin hoitoon käytettävät lääkkeet saattavat helposti maksaa yli 1000e/pvä yhteiskunnalle, siis pelkät lääkkeet. Sitten kaikki mahdolliset katkot ja kuntoutusjaksot, voi luoja mitä vuorokausihintoja ne maksaa. Ja eihän niistä yleensä mitää hyöytyä ole, parin kk jakso maksanut yhetiskunnalle monia kymmeniätuhansia euroja, sitten taas putki päälle kun sieltä päästään ja sama rumba alkaa.

Eihän tässä yhteiskunnassa hoideta muitakaan sairauksia niinkuin täälläkin hoetaan että alkoholismia pitäis hoitaa. Ja tämähän nyt on aivan itseaiheutettu sairaus. Kyllä se hoito siihen on henkilön itse tejtävä, mitä ihmettä voisi yhteiskunta tehdä enempää. Kun yhden alkoholitin hoitoon kaikkineen päivineen menee vuodessa verorahoja vähintään parin perusduunarin palkan verran. Sitten ihmetellään miksi ei ole valtiolla rahaa. Olen täysin lopen kyllästynyt ihmisten aikaansammattomuuteen itsensä kanssa, miten se voi olla vaikee pitää se korkki kiinni!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu