Olen miettimässä minkalaisilla sopimusehdoilla hyväksyisin peltikaton uusimisen vanhaan taloon. Urakkasopimuksessa olisi mielestäni hyvä olla urakan viivästymisestä joku prosentti , jolla määriteltäisiin minkä osuuden firma maksaa tilaajalle. Näin esim. jos työn aloittaminen viivästyy sovitusta tai, jos urakan valmistuminen jää roikkumaan. Kysyisinkin mitä tarkoittaa esim. teksti , että kauppasummaa alennetaan 0,5 % haitasta alkavalta täydeltä viikolta ensimmäisen kolmen viikon ajan. Haitan suuruus on enintään kauppasumma. Eli olisiko kolmen viikon myöhästyminen 13200 kaupassa 66e viikko, yhteensö 198e vai onko "sakko" per päivä eili 66 euroa päivältä.
Kattourakan sopimusehdot
5
382
Vastaukset
- Tyytyväinen KL
Minulla urakoitsija mainitsi viime kesänä sopimuksessa (14200e), että koko summa maksetaan, kun työ on valmis ja olen sen allekirjoittamalla hyväksynyt. Asennus ajan kohdaksi kirjattiin Elokuun, ja perässä maininta "urakka hinta pienenee 100e/vrk, mikäli ei ole valmis elokuun viimeinen päivä klo 24:00".
Valmista tuli n viikkoa ennen määräaikaa.
Vaadi maksutapa ja reilu sakko KIRJALLISENA. - kokemusta on.
Muistappas kysyä kuka urakan OIKEASTI tekee ! kattopuolella on paljon firmoja jotka vaan myyvät hommia ja joku virolainen alihankkija sitten tekee homman ! Kun tulee tarvetta reklamoida tai tehdä jotakin takuuseen alkaakin kauhea polemiikki kuka vastaa ja mistä, parhaassa tapauksessa kestää ikuisuuden kun hommat korjataan / se vastuullinen henkilö löytyy! Firman taustat kannattaa myös tarkistaa ettei verot jää sinun maksettavaksi kas kun urakoitsija ei olekkaan maksanut töistä verojaja ne lankeaakin toiseen kertaan sinun maksettavaksi !!!!!!!!!!!!!!!!
- Tyytyväinen KL
Kuten ylempänä kirjoitin, koko summa maksetaan vasta työn valmistuttua ja itse työn hyväksyttyäni. Minulla teki firman omat asentajat, mutta ihan samanlaisia ovat virolaisetkin, ihmisiä jotka syö kauraa ja tottelee lyijyä.
Eriasia on sitten mainitsemasi mahdollinen takuukorjaus, siihen ei tänäpäivänä auta, kun uskominen sopimukseen, jos olet eri mieltä, niin kerro miten pitää toimia sopimusta kirjoitettaessa tai mahdollisen takuu ongelman synnyttyä. Pakkohan monen on katto vaihtaa ja kaikki eivät ole timpureita, joten muilla on teetettävä.
- kokemuksia on
Takuuasiat on huomattavasti helpompi hoitaa silloin kun tilaamasi yrityksen omat tekijät tekevät työn! mitä enemmän porukkaa on soppaa hämmentämässä sen vaikeemmaksi yleensä takuun saaminen menee. Syytellään työn rahastajaa ja rahastaja syyttää työn tekijöitä = prosessi on pitkä ja kivinen silloin! Kannattaa siis pitää huolta siitä että firman omat tekijät tekevät työn ja verot on maksettu. Firmojen asiat on helppo nykyisin tarkistaa tilaajavastuu.fi sivuilta, tosin siellä ei näy teettääkö firma työt kolmannella osapuolella mutta senhän voi eliminoida sillä että sopimukseen laittaa työn tekijäksi firman omat tekijä / Suomalaiset. KANNATTAKAA siis Suomalaisia työntekijöitä ja sitä että verot maksetaan meidän kaikkien Suomalaisten eduksi. Halvalla ei yleensä saa kun pask.. jälkeä ja veroseuraamuksia perässä.
- kyg
Puoli prosenttia 3:lta ensimmäiseltä viikolta ja sen jälkeisiltä viikoilta koko prosentti on rakennusalan sopimusehtojen mukainen sakko.
Naurettavan pienestä sanktiosta on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4362719Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1931930- 601824
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3101387Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1581213Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal711096- 901057
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.331023Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121007K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali9979