Olen miettimässä minkalaisilla sopimusehdoilla hyväksyisin peltikaton uusimisen vanhaan taloon. Urakkasopimuksessa olisi mielestäni hyvä olla urakan viivästymisestä joku prosentti , jolla määriteltäisiin minkä osuuden firma maksaa tilaajalle. Näin esim. jos työn aloittaminen viivästyy sovitusta tai, jos urakan valmistuminen jää roikkumaan. Kysyisinkin mitä tarkoittaa esim. teksti , että kauppasummaa alennetaan 0,5 % haitasta alkavalta täydeltä viikolta ensimmäisen kolmen viikon ajan. Haitan suuruus on enintään kauppasumma. Eli olisiko kolmen viikon myöhästyminen 13200 kaupassa 66e viikko, yhteensö 198e vai onko "sakko" per päivä eili 66 euroa päivältä.
Kattourakan sopimusehdot
5
395
Vastaukset
- Tyytyväinen KL
Minulla urakoitsija mainitsi viime kesänä sopimuksessa (14200e), että koko summa maksetaan, kun työ on valmis ja olen sen allekirjoittamalla hyväksynyt. Asennus ajan kohdaksi kirjattiin Elokuun, ja perässä maininta "urakka hinta pienenee 100e/vrk, mikäli ei ole valmis elokuun viimeinen päivä klo 24:00".
Valmista tuli n viikkoa ennen määräaikaa.
Vaadi maksutapa ja reilu sakko KIRJALLISENA. - kokemusta on.
Muistappas kysyä kuka urakan OIKEASTI tekee ! kattopuolella on paljon firmoja jotka vaan myyvät hommia ja joku virolainen alihankkija sitten tekee homman ! Kun tulee tarvetta reklamoida tai tehdä jotakin takuuseen alkaakin kauhea polemiikki kuka vastaa ja mistä, parhaassa tapauksessa kestää ikuisuuden kun hommat korjataan / se vastuullinen henkilö löytyy! Firman taustat kannattaa myös tarkistaa ettei verot jää sinun maksettavaksi kas kun urakoitsija ei olekkaan maksanut töistä verojaja ne lankeaakin toiseen kertaan sinun maksettavaksi !!!!!!!!!!!!!!!!
- Tyytyväinen KL
Kuten ylempänä kirjoitin, koko summa maksetaan vasta työn valmistuttua ja itse työn hyväksyttyäni. Minulla teki firman omat asentajat, mutta ihan samanlaisia ovat virolaisetkin, ihmisiä jotka syö kauraa ja tottelee lyijyä.
Eriasia on sitten mainitsemasi mahdollinen takuukorjaus, siihen ei tänäpäivänä auta, kun uskominen sopimukseen, jos olet eri mieltä, niin kerro miten pitää toimia sopimusta kirjoitettaessa tai mahdollisen takuu ongelman synnyttyä. Pakkohan monen on katto vaihtaa ja kaikki eivät ole timpureita, joten muilla on teetettävä.
- kokemuksia on
Takuuasiat on huomattavasti helpompi hoitaa silloin kun tilaamasi yrityksen omat tekijät tekevät työn! mitä enemmän porukkaa on soppaa hämmentämässä sen vaikeemmaksi yleensä takuun saaminen menee. Syytellään työn rahastajaa ja rahastaja syyttää työn tekijöitä = prosessi on pitkä ja kivinen silloin! Kannattaa siis pitää huolta siitä että firman omat tekijät tekevät työn ja verot on maksettu. Firmojen asiat on helppo nykyisin tarkistaa tilaajavastuu.fi sivuilta, tosin siellä ei näy teettääkö firma työt kolmannella osapuolella mutta senhän voi eliminoida sillä että sopimukseen laittaa työn tekijäksi firman omat tekijä / Suomalaiset. KANNATTAKAA siis Suomalaisia työntekijöitä ja sitä että verot maksetaan meidän kaikkien Suomalaisten eduksi. Halvalla ei yleensä saa kun pask.. jälkeä ja veroseuraamuksia perässä.
- kyg
Puoli prosenttia 3:lta ensimmäiseltä viikolta ja sen jälkeisiltä viikoilta koko prosentti on rakennusalan sopimusehtojen mukainen sakko.
Naurettavan pienestä sanktiosta on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271994
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1011752Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?831581Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611424Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331122- 1091063
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511043Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471036- 731026
Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44983