Kylvimme mökin pihalle nurmikkoa ja nyt kaduttaa. Haluaisin pihan taas luonnnontilaan eli metsäpihaksi.
mutta millä heinän saa tuhottua
nurmikosta eroon
15
5227
Vastaukset
- garlic*
Mitä tarkoitat luonnontilalla? Metsäpohjaa, kunttaa? Kannattaa miettiä loppuun asti, koska kuntta ei kestä kulutusta juuri ollenkaan ja eikä oikein menesty aurinkoisella paikalla.
- Eedenistä itään
Sen mökin pihalle voisi ehkä perustaa kedon tai sitten niityn. Keto kuivalle ja niukkaravinteiselle ja niitty tuoreempaan paikkaa. Vaikea vastata, kun on niukat lähtötiedot. Jos mökin pihaan on tuotu kuormakaupalla multaa, niin osan mullasta voisi kuoria pois. Lähtee nurmikkokin samalla.
- mökkiläinen
Mökki oli "keskellä metsää" eli piha oli ihan luonnontilassa. Puut kaadettiin ja heittelimme sinne maahan siemeniä ja kuinka ollakaan, nurmikko kasvaa tosi hyvin. Ilmeisesti tontti on ollut aikojen alussa peltoa ja maapohja on otollinen nurmikolle.
Haluaisin jättää mökin etupihalle vähän nurmikkoa ja muuten saisi kasvaa sammalta ja mustikanvarpuja.....
- Eedenistä itään
Koska puut on kaadettu mökin pihalta, niin pihan saaminen alkuperäisen luonnontilaan on käytännössä mahdotonta. Kaadettu metsä on menetetty metsä. Ne sammaleet ja varvut kuuluivat menetettyyn metsään. Metsittyminen kestää muutaman vuosikymmenen.
Pihaan voi perustaa niityn. Olisi piha sitten jonkinlaisessa luonnontilassa. Nurmikosta pääsee eroon tuhdilla annoksella Rounduppia. - "viisas " neuvo
mutta tekona tyhmä myrkyttää
- kotitarhuri
Roundup tulikin jo esiin, mutta sammalta voi myös istuttaa, ellei maa ole jo kalkittu.
Kerätään sammalta (varjoista varjoon, valoisasta valoisaan paikkaan) joka hienonnetaan. tähän oli jossakin ohjeet. tätä levitetään parin sentin kerros ja pidetään märkänä, esim muovin alla jotta kasvu alkaa. tuloksena pitäisi olla joidenkin vuosien päästä tuuhea sammalikko. Itse pyrin sammalesta silti eroon. - kotitarhuri
Ideana tuo on kiinnostava mulle, koska tavoite on kokonaan uusi.
Yksi toimiva menetelmä voisi olla ensin vanhan nurmen tappaminen, kuten roundup:lla jonka jälkeen pari viikkoa odotusta, ennen kun maa käännetään mullalle.
Lähiympäristöstä löytynee marjakasveja, kanervaa, sammalta yms, joita sillä paikalla kasvoi. Toivottujen kasvien menestyksen kannalta on oleellista etsiä uudet istutettavat taimet lähimetsistä, koska ne pärjäävät siinä ympäristössä josta niitä on hävitetty. Samalla sinulla on tilaisuus valita mitä haluat luomuna pihaan. Kaupassa myytävät kasvit on aina muihin olosuhteisiin jalostuneista kasvikannoista kasvatettuja.- kasvio
Paitsi että ilman maanomistajan lupaa et saa siirtää mitään kasvia tai kasvustoa tontillesi!
Eriasia jos omalta tontiltasi tarvittava kasvuosto löytyy! - mökkiläinen
kasvio kirjoitti:
Paitsi että ilman maanomistajan lupaa et saa siirtää mitään kasvia tai kasvustoa tontillesi!
Eriasia jos omalta tontiltasi tarvittava kasvuosto löytyy!just noin, ei uskalla varkaisiin lähteä, Pitänee soittaa ja kysyä lupa. Kiitos kaikille vastanneille, näillä ohjeilla käyn taistoon !!
- Round up ei o mehua
Lopettakaa nyt hyvänen aika se roundupilla läträäminen.
Istuta puita, heinät ei viihdy varjossa, odotellessa voit rikkoa/ jyrsiä pinnan ja kylvää niittykukkia.- Eedenistä itään
Pihasta voi kuoria pintamaata pois ja tuoda tilalle hiekkaa ja raakaa turvetta,
- Anonyymi
Nurmikko on kuin tatuointi. Kerran kun sen pihallensa laittaa ei siitä koskaan pääse eroon. Siinä sitten vain kiltisti viikon välein sitä ajellaan.
- Anonyymi
En kyllä myrkkyjä laittais pihaani edistämään syöpäkasvaimia. Ja hävittämään loputki maamme mehiläiset. Luonnollisin keinoin hävittämään.
- Anonyymi
Varvut ja sammal ei varmaan pihalla enää menesty, jos suojaavat puut on kaadettu. Joten suuntana niitty. Ainakin aurinkoisemmalla ja kuivemmalla paikalla luulisi onnistuvan. Maa pitää köyhdyttää eli ei missään nimessä lannoitusta ja leikattava ruoho/heinä pitää kerätä pois. Kuivuus tuntuu oleva erinomainen lääke "vihreää asvalttia" vastaan ja tehon saa maksimoitua leikkaamalla nurmikon lyhyeksi helteisellä jaksolla.
https://puutarha.net/artikkelit/8872/niityn_perustaminen_osa1.htm
- Anonyymi
Kuten täällä olikin kommentoitu, on kaikista helpoin keino tuhota nurmikkonsa leikata sitä kuten moni suomalainen tekeekin. Leikkaa harvoin, mutta aina vain ja ainoastaan kaikkein lyhimmällä terällä. Leikkaa mieluiten juuri pitkän hellejakson alla tai sen aikana, keskellä päivää kun paahde on kovimmillaan. Ensin katoaa nurmikko ja sen jälkeen tilalle tulee sammal.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031675
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271442En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k871290- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101038Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111009Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall213815Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122743
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718