Autolla Pietariin

Olen menossa autollani Pietariin. Perustietoa kaipaan. Mistä edullisimmin monikertaviisumi 1 v./2 v.? Entä Venäjän liikennevakuutus, mistä ja mitä maksaa? Autoni tehot yli 150 hv. Mitä saa tuoda alle vuorokauden matkalta, jos vaikka piipahtaa Viipurissa päiväsaikaan? Bensaa tietty, mutta entä alkoholi/tupakka? Muuta huomioitavaa?

9

2728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Automatkaaja....

      Viisumien hintoja voit vertailla netissä. Ei niissä hirveän suuria eroja ole.
      Venäjän liikennevakuutusta et tarvitse, vaan riittää green card, jonka saat omasta vakuutusyhtiöstäsi. Venäläinen vakuutus voi olla lisänä, mutta liekö sillä merkitystä.n En ole enää sellaista hankkinut. Siinähän hintaan vaikuttaa moottoriteho.
      Alle vuorokauden matkalta (tarkemmin alle 20 h) saat tuoda tupakkakartongin, bensaa tankillisen 10 litraa kanisterissa, mutta ei alkoa.
      Mutta onhan lyhyelläkin matkalla paljon muutakin tuomista.

      • Anonyymi

        Viisumilla on vain yksi hinta riippumatta sen kestosta eli hinta on 35€.


    • Pietarinmatkaaja

      Edellä tulikin jo aika hyvin vastaukset kysymyksiisi..
      Mutta ihan vaan vinkiksi/varoitukseksi, että Pietarissa liikennevirta ja liikennekulttuuri onkin sitten ihan jotain muuta kuin täällä taikka Viipurissa! :)
      Eli jos et ole aiemmin liikkunut omalla autolla Venäjällä, niin suosittelen äärimmäiseen varovaisuuteen kun lähdet Pietariin sukkuloimaan... Toki siellä pärjää ihan hyvin kunhan on koko ajan tietoinen mitä auton ympärillä tapahtuu, eli peilejä kannattaa seurata koko ajan sekä varautua siihen että edessä taikka sivullasi oleva auto saattaa kääntyä yhtäkkiä ihan mihin tahansa.. :) Liikennemerkkejä kannattaa myös koittaa seurata (välillä ei mitenkään näkyvillä paikoilla) sillä kaduista moni on yksisuuntaisia sekä myös kääntyminen oikealle on kielletty paikoitellen! Ja yleensä tuollaisissa paikoissa on poliisi sitä valvomassa..
      Sikäli liikkuminen autolla Pietarissa on helppoa että siellä saat kyllä tilaa kun lyöt vilkun päälle ja menet.. Mutta älä jää tuolloin odottelemaan, taikka sitten et saa tilaa...

      • Anonyymi

        Ei huolta, jos joku pasauttaa kylkeesi niin muistat vain huutaa kolme sanaa: "Job tvaju mat".


    • tur tur

      Muista vararengas ja pumppu.Sähkölamppu mukaan.
      Pietarissa näkee enemmän kun jättää auton parkkiin ja käy julkisilla missä aikoo.
      Yöllä on hyvä katsella paikkoja vaikka autolla ,sopivasti liikennettä.
      Matkakohteista suosittelen Kronstadia sinne pääsee patotietä,hienot maisemat.

      • ulica.rentgena

        Auto parkkiin Venäjällä. Niin, pakkohan se on johonkin jättää, mutta mun autoon murtauduttiin joku vuosi sitten Viipurissa hotelli Druzhban vartioidulla parkkipaikalla.


    • AutoMatkaan

      Onko Pietarin liikenteessä tapahtunut oleellisia muutoksia viime vuosina? Pari vuotta sitten olin venäläisen kyydissä Pietarissa ja panin merkille, että tienposkessa saattoi olla aivan pimeitä kuorma-autoja parkissa osin ajoradalla, jopa kehämotarilla.

      Vaikka itse Pietarin ytimessä on varmaan paras liikkua julkisilla, onko Pietarin lähistöllä mukavia paikkoja autolomailijalle? Kronstadt mainittu, miten Katariinan palatsi tai Pietarhovi? Novgorod? 100 km matkaa on OK, mutta erityisen hienoon paikkaan voisi ajaa vaikka 200 km.

    • ta..ma

      Sestoretskin pikkukaupungissa ennen Pietaria samannimisen järven rannalla on pieni hotelli hiekkarantoineen. Ajat ns.rantatien kautta (siis älä mene uudelle moottoritielle )Pietaria kohti ,hotelli tien varrella.Nimeä en muista. On syöty siinä muutaman kerran.

    • Tienkäyttömaksu

      Motarilla on sitten tienkäyttömaksu jos ei ole ruupeleita lompsassa niin stoppi tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe