Olen asentanut muutamille ihmisille sekä Ubuntun että Mintin heidän koneisiinsa. Nyt yllättäen olen havainnut että säännöllisesti unohtavat ajaa päivitykset koneelle vaikka kuinka kehoitin heitä siihen. Onko saatavilla ja onko viisasta tehdä sellaiset asetukset että käyttäjältä kysymättä asentaa käynnistyksen jälkeen (välittömästi?) kaikki päivitykset? Miten homma tapahtuu?
(jostain syystä ihmiset näyttävät olevan täysin välinpitämättömiä päivityksistä jollei joku hiivatin ikkuna hyppää heidän silmilleen ja vaadi asentamaan päivityksiä)
(jostain syystä ihmiset näyttävät olevan täysin välinpitämättömiä päivityksistä jollei joku hiivatin ikkuna hyppää heidän silmilleen ja vaadi asentamaan päivityksiä)
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://fi.flossmanuals.net/ubuntu-tutuksi/ch010_ubuntun-perusyllapito
Mintistä en ole aivan varma onnistuuko tuolla sillä muistaakseni ohjelmalähteet-ikkunasta puuttui tuo päivitykset-välilehti.
Joo monet jättää tietämättään päivittämättä. Avaa päivitysten hallinta-->paina asetukset-->valitse kohdasta "kun turvapäivityksiä on saatavilla" lataa ja asenna automaattisesti. http://aijaa.com/ecU2Oh
siis Ubuntu 12.04 LTS.
Mintistä olen takonut eräiden kaaliin, että kun kilven näköiseen kuvakkeeseen palkissa ilmestyy huutomerkki, klikkaa sitä, ja sitten klikkaa "Asenna päivitykset."
Ovat oppineet.
Samoin. Mutta siitä huolimatta olen havainnut että kun olen ottanut tämän päivittämisasian esille ovat kysyneet heti:
"Mitenkä se sellainen tapahtuu"?
Ihme juttu. Samat ihmiset saattavat osata korjata monimutkaisia laitteita ja rakentaa melkein mitä tahansa mutta tietokoneiden suhteen saattavat olla aivan uskomattoman kädettömiä.
Laita käynnistyksen yhteyteen tai cron daily skripti. Ei varmana unohdu.
Ubuntu LTS:stä voi päivitysasetuksista säätää päivitykset asentumaan automaattisesti. Sieltä kannattaa toki ruksia pois suositellut päivitykset, backportsit sekä se, että uusista käyttöjärjestelmäjulkaisuista ei ilmoiteta. Päivitysten tarkistusaika kannattaa säätää kahteen viikkoon ettei ihan kokoaika päivittele.
"Sieltä kannattaa toki ruksia pois suositellut päivitykset,"
Olet siisi tietävinäsi, että suositellut päivitykset ovatkin ei suositeltavia?
Ne eivät ole pakollisia. Kaikki turvareiät korjataan tärkeissä päivityksissä.
Muita päivityksiä voi sitten laittaa tarpeen mukaan. Itse laitan suositellut päivitykset koneelle puolen vuoden välein.