Käyetty skootteri

http://www.nettimoto.com/yamaha/jog/1477325
Olisiko tätä järkevä ostaa?(jos saisin vähä tingittyä) 6600 km ajettu, että kun 10 000 tulee täyteen pitääkö tehdä remonttia? esim. mäntä uusia. Paljonko semmonen remotti sitten maksais? Olisiko parempi ostaa uusi?
5216
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No ei mitään järkeä ostaa. Liki 7-vuotias moposkootteri on jo ajan hapantama, vaikkei paljoa ajettukaan ole. Yksikin isompi huolto / korjaus niin lisää tuohon 300 euroa. ( Renkaat, jarrupalat yms perus )

Ýamahan heikoin kohta on etuteleskooppi. Kuluu loppuun kaikista nopeasti ja on erittäin kallis uusia

Käytetty skootteri kannattaa ostaa ykkösomistajalta, kesän-kaksi ajettuna ja merkkiliikkeen huoltohistorialla

Itse pistin juuri romukuormaan 2009-mallin Yamaha neosin: Etuhaarukka loppu, renkaat loppu, moottori alkoi savuttaa ja haista pahalle. Ajettu 12 tkm. Tuon verran kestää tämän päivän Yamaha.

Äänestä

Kiinanihmeiden suurin murhe on laatuvaihtelut ja varaosien saantiongelmat. Joka torstai tulee sata merikonttia kiinanskoduja pahvilaatikoissa. Kasataan siitä mitä paketissa on ja toivotaan että kestää takuuajan.

Oman uuden kiinanihmeen viat ( ajettu 2 km ) ja luovutushuollettu...

-Katteet repsottaa, osin halkeilleet ( korjattu liimaamalla )

-Ajovalossa toimii ainoastaan kaukovalovilkku, muutoin pimeä

-Vilkun merkkivalo ei toimi

-Virtalukko kiinni ei missään

-Penkinpäällisessä 10 cm viiltorepeämä

-Variaattorissa sivuääni

Että tilatkaa muutkin vaan postimyynnistä... Liike tarjosi 200 euron hinnanalennusta tai uutta vastaavaa tilallle. Luonnollisesti en hyväksynyt kumpaakaan ja sain kaupan purettua

Äänestä
  • Kaikki mahdolliset varaosat löytyy Keeway ja Titan skoottereihin, tuossa suhteessa olet väärässä.

    Hinta/laatusuhde on varmasti kohdallaan ja yksikään ruuvi ei ollut löysällä, ei naarmuja tai kolhuja, olen ajanut kohta 10 000 km. vain pakolliset kilometrihuollot tehty että takuu säilyi.

    Mistähän olet romusi ostanut? Eihän yksikään liike myy uutta skootteria jos siinä on esim. penkki halki tai katteet irti koska liike menettää maineensa jos tuollaista tapahtuisi joten otan täysin provona koko viestisi :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maijaliisa2 kirjoitti:

http://www.nettimoto.com/yamaha/jog/1477325
Olisiko tätä järkevä ostaa?(jos saisin vähä tingittyä) 6600 km ajettu, että kun 10 000 tulee täyteen pitääkö tehdä remonttia? esim. mäntä uusia. Paljonko semmonen remotti sitten maksais? Olisiko parempi ostaa uusi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu