Kuopion suur-yritykset

INEEDtoknow

Mitä suuria yrityksiä Kuopiossa on?

10

434

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????
    • ei kai muita

      Ainakin Atria ja Hydroline

      • hallintokaupunki

        Atrialla on enää pientä tomintaa Kuopiossa ja Hydroline on Siilinjärven puolella.
        Mutta onhan täällä Junttan, Komes, Savon sellu (vai mikä sen nimi nykyään on) ja muutama muu keskisuuri vientifirma. Unohtaa ei kannata nykyaikaisia it-yrityksiä Savilahden tiedelaaksossa.

        Kuopiohan ei perinteisesti ole ollut mikään teollisuuskaupunki huolimatta Savon Sellusta, Saastamoinen Oy:stä, Piretasta ja Turosta. Kaupungin kokoon nähden täällä on vähän teollisuutta.
        Kuopio on ollut hallintokaupunki ja nykyään ennenkaikkea koulu- ja yliopistokaupunki. Sen takia täällä on paljon eriasteisia kuntien ja valtion virkamiehiä.


    • huoh........

      Siis onko noista mikään oikeasti SUUR-YRITYKSESI luettavissa??

    • Euroopan Japani

      Kuopio on 80 %:sti verovaroin pystyssä pidetty hallintokaupunki. Kun Suomen hyvinvointivaltio tulee lähivuosina tiensä päähän, tarkoittaa se mm. maakuntien yliopistojen alasajamista ja sosiaali- ja terveyspuolen rajua supistamista.

      Pelkästään Suomen valtio velkaantuu 8 Miljardia vuosittain, koska Kataisen sateenkaarihallitus ei uskalla leikata julkisia menoja kuten 90-luvulla tehtiin Ahon ja Viinasen toimesta. Tuolloin oli seurauksen lyhyt lama ja sitäkin ripeämpi talouskasvu. Kataisen elvytystaloudella Suomi vain velkaantuu ja pysyy taantumassa seuraavat 20 vuotta, kuten Japani.

    • Big Mac company

      MacDonalds on varmaan Kuopion suurin suuryritys kun sillä on toimintaa ympäri maailman :D

      • yksityinen rules

        Toissavuoden lopulla eniten työntekijöitä ainakin seuraavilla yrityksillä ollut:Peeässä, Itella, ISS, Kesko, Honeywell ja Keskisuomalainen oyj. Kärkipaikkoja pitää kunnan eri yksiköt.


      • korjaaja.
        yksityinen rules kirjoitti:

        Toissavuoden lopulla eniten työntekijöitä ainakin seuraavilla yrityksillä ollut:Peeässä, Itella, ISS, Kesko, Honeywell ja Keskisuomalainen oyj. Kärkipaikkoja pitää kunnan eri yksiköt.

        Noista yksikään ei ole pelkästään kuopiolainen. Taitaa vain Peeässällä olla pääkonttori Kuopiossa, noilla muilla on muualla.


      • metiata
        yksityinen rules kirjoitti:

        Toissavuoden lopulla eniten työntekijöitä ainakin seuraavilla yrityksillä ollut:Peeässä, Itella, ISS, Kesko, Honeywell ja Keskisuomalainen oyj. Kärkipaikkoja pitää kunnan eri yksiköt.

        ei nyt sentään Keskisuomalainen Oyj, vuan sen tytäryhtiöt Mullikka ja jakeluyhtiö.


    • Anonyymi

      Joko muatalloos on ohittanna työpaekkoen miärässä kaapunnin ihtesä? Mitenkä kaakana kaapunnin ihtesä perässä tulloo mikkään yrityksen, tae vientiyrityksen työpaekat Kuopijossa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      84
      4282
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      30
      3211
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      170
      2590
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      14
      1976
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1482
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1376
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1150
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      1009
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      960
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      862
    Aihe