jos on tapahtunut pahoin pitely ja on itse kuvanut itsensä ja kuvat on poistettu jälkeen päin ja vuoden jälkeen haluaa palautaa ne kuvat takaisin siihen muistikortile niin toimiiko tämä todisteena pahoinpitelyyn jos ei ole tapahtumahetken jälkeen tehnyt asiasta rikosilmoitusta ja yksitäisenä henkilönä on itse kuvanut itsensä eikä poliisi
valokuvan etsiminen muistikortista
liisa,
6104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pahoinpitelyn vanhenemisaika on viisi vuotta. Kaikki todisteet, jotka pystytään yhdistämään väitettyyn tapahtumaan kelpaavat.
Se on sitten todistelu kysymys onko vammat maskeerattu tai onko kuvia fotoshopattu.
entäs sitten se että mitenkäs sen pystyy todistamaan että juri tietty ihminen on sen tehnyt se onkin sitten vaikeampi syytäähän voi mutta en voi todistaa varsiansisesti yhtään mitään muutakun puheelani
Naisen pahoinpitely on aina mieheltä raukkamainen teko. Pahoinpitelijälle teko ei tule jäämään ainoaksi kerraksi, vaan uhriksi joutuu joskus myöhemmin joku toinen nainen.
Sen vuoksi kannattaa tehdä poliisille ilmoitus ja antaa kuvat poliisille todisteeksi. Kun uhri kertoo tapahtuman mahdollisimman tarkoin, niin siinä saattaa olla seikkoja, joita tekijä ei pysty kumoamaan.
Näytön riittävyyden arviointi pitää kuitenkin aina jättää poliisin ja syyttäjän tehtäväksi.
Rikosilmoitus kannattaa jo senkin vuoksi tehdä, sillä se säilyy poliisin rekisterissä 50 vuotta.
Joskus tulevaisuudessa saattaa joku vakavakin rikos selvitä juuri ammoin tehdyn ilmoituksen perusteella.
no nih