eli tiedustelisin koska olisi paras ajankohta kelien puolesta mennä istanbuliin lomalle pe-ma.
eli kelit olisi sellaiset leppoiset suomen kesäkelit.
oisko se kevät vai syksy parempi.ja mikähän kuukausi?
onko istanbulissa muuta mitä kannattaa ottaa huomioon?
kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
istanbuliin viikonlopuksi
6
602
Vastaukset 6
- Åpo29
Up!!!
- åpo29
up!!
- tesekyr
Huhti-lokakuun välillä kesäkuukaudet hellettä. Googleta tarkemmat kuukausittaiset säätiedot. Muutakin tietoa sieltä löytyy.
- jippuli1
Istanbulissa kannattaa otta huomioon se että siellä on aivan älyttomän kivoja ihmisiä ja tosi mukava kaupunki.
Lähinnä välttäisin sen Sultanahmetin aluetta turistisuuden vuoksi, mutta lie 'pakollinen' nähtävyys.
Taximissa on kivoja baareja ja pubeja, joista katsella ihmisiä ja elämän menoa. Mieleton shoppailukatu, tosi pitkä, shoppailija paratiisi! (loytyy merkkejä mitä muualta ei saa)
Aasian puoli on myos mielenkiintoinen, yllättäen enemmän 'länsimaalainen' mutta myos oikein kiva. Siellä tavattiin parit tyypit, joiden kanssa alettiin jutustamaan, ja lopulta mentiinkin heidän kanssa ajelulle katselemaan siltaa ja otettiin parit bisset mukaan.
Sieltä sai myos mielettomän hyviä täytettyjä simpukoita (stuffed mussels, mitä lie turkiksi?) kylmän oluen kanssa MUST just. Menisin heti Istanbluiin vain saadakseni näitä!
Sitten jos haluaa kaupungin sykkeestä päästä rauhoittumaan, otat veneen princess saarille (niitä taisi olla 5 ) me jäätiin pois kolmannella, mutta kuulemma saaret paranee mitä edemmäksi jaksaa mennä. Sama vene kiersi kaikki saaret. Tällä saarella jossa oltiin, ei ole autoja (vain poliisi ja ambulanssi), vuokrattiin pyorät ja ajeltiin ympäri. - pesuripaavo
uppp!!!
- eluo
En suosittele Istanbulia noin lyhyeksi matkaksi. Itseäni jäi harmittamaan ainakin kun olis ollut niin paljon nähtävää. Mutta jos sinne päädyt, suosittelen välttämään Taksiamia, siellä sitä mielenosoitusta vielä meneillään. Istanbulissa hienointa varmaankin juuri nuo saaret, ota siitä ilo irti. Ruuhkaa on paljon joten suosittelen julkisia. Varovasti sielläkin. siellä ei sovi kantaa laukkuaan yhtä rennosti kun tällä kotisuomessa. Pidä huippu loma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1051294Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91797Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35691- 47667
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja123573Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat30541Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32516Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö183500Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!
Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi23497Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔31487