Valkosipulien esikasvatus

Esikasvattaja

Olen huomenna laittamassa n. 3 viikkoa kylmäkäsittelyssä olevat valkosipulin kynnet (eroteltuina) kasvamaan turpeeseen, isoon styroksi laatikkoon. Sitten kun maa on lämmennyt n. kesäkuun alussa olisi tarkoitus istuttaa ne maahan. Aikaisemmin en ole niitä esikasvattanut vaan suoraan laittanut maahan ja ne ovat jääneet aika pieniksi. Onkohan kenelläkään kokemuksia? Ilmeisesti niitä olisi hyvä välillä pitää ulkona tuulettumassa että varret vahvistuvat. Mitähän lannoitetta olisi hyvä käyttää ? Laita viestiä, olisi kiva kuulla kommentteja ko. viljelmistä...;)

6

377

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 27garlic

      Miksi nähdä noin kauhea vaiva ?
      Laitoin joku viikko sitten (max3) kaupasta ostamani valkosipulinkynsiä ikkunalaudalle jogurttipurkkeihin, vähän multaa pohjalle, ne kasvavat niin että korvissa suhisee. Olen jo varsia leikannut keittoon ja salaatin sekaan ja kasvu senkun yltyy.
      Purjo on sitten taas eri juttu.

    • purkkierkki

      Mikä ihmeen valkosipulien esikasvatus?
      Sen kun tökkäät multaan vaikka eilen kaupasta ostamasi valkosipulien kynnet maahan tai purkkiin sisälle.

    • garlic is fine

      Valkosipulien kynsien esikasvatus styrolaatikossa ?!
      Joko olet tyhmä styroxlaatikkoinesi tai sinua on huijattu muuten vaan=olet lukenut ohjeita ihan väärin.
      Kohta tulet saamaan ohjeita ohjeita oikeilta valkosipulin kasvattajilta !!
      Odota pari päivää !

    • Hymyä huuleen

      Terve nimim. "esikasvattaja".
      Vain siemeniä kylmäkäsitellään, yleensä luonto hoitaa sen itse ja useimmat siemenet myydään valmiiksi kylmäkäsiteltyinä.
      Valkosipulia voi tietenkin alusta loppuun maassa.
      Onnea siihen !

    • omaa satoa

      No ei kai valkosipulia ole mitään järkeä esikasvattaa. Tökkäät suomalaista kantaa olevan sipulin kynnet kylmään maahan heti kun lapio uppoaa. Kylmäkäsittely (yli kk) jääkaapissa on toki tarpeen, jotta tulee monikyntisiä sipuleita.

      Pienikokoisuus johtuu todennäköisemmin lannoitteen ja veden puuttesta kasvukaudella. Valkosipulia pitää lannoittaa huomattavasti muita kasvimaakasveja voimakkaammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1450
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1160
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      859
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      58
      668
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      44
      629
    7. 48
      613
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      552
    Aihe