Ystäväni on ollut pienikokoinen siitä asti, kun olemme tunteneet. Hän on kertonut laihtuneensa 10 kg anorektisilla tavoilla, sairastamatta kuitenkaan anoreksiaa. Hänen suhtautumisensa kehoonsa on aina mielestäni ollut pakkomielteistä, vaikkei ehkä niinkään näkyvää. Hänellä on ollut siis selvä tieto siitä miten laihtua. Hän on myös minua neuvonut miten olla syömättä ja kertonut, että syön liikaa kerralla. Vasta viime päivien tapahtumien perusteella voin päätellä, että varmasti hänellä on syömishäiriö. Viikko sitten hän kännissä paljasti, että hänellä on ongelmia syömisen kanssa, mutta vakuutti sen olevan kontrollissa. Aloimme kuitenkin ystäväni kanssa epäilemään, koska harvoin syömishäiriöt tai -ongelmat ovat kuitenkaan todellisuudessa hallinnassa. Olemme kuulleet hänen oksenteluistaan satunnaisesti, emmekä aikaisemmin ole osanneet kiinnittää siihen huomiota. Nyt kuitenkin tajuamme mistä se johtui. Oksentelu on selvästi lisääntynyt, ehkä johtuen siitä, että olemme viettäneet enemmän aikaa hänen kanssaan, ja kiinnittäneet siis huomiota siihen. Tänään, kun hän oli käymässä luonani, kävi hän kolme kertaa tunnin aikana vessassa ja sanoi, että kahvi se vaan pissattaa. Kuitenkin toisen ja kolmannen kerran välissä oli vain 10 minuuttia, ja kuulin molemmilla kerroilla, jälkimmäisellä selvästi, että hän oksensi. Oletin, että hän kertoo itse asiasta, mutta tuntui peittelevän sitä. Enkä uskaltanut kysyä, koska tyttö on herkkä.
Hänellä on myös vakavia alkoholiongelmia, hän käyttää huumeita. Olemme kaikki kolme samassa ryhmässä ammattikoulussa. Olemme hukassa, emmekä tiedä miten sanoisimme asiasta. Hän tuntuu puolustelevan paljon eikä tunnu luontevalta vain istua alas ja kertoa.
Mitä voimme tehdä ystävän roolissa? Miten voimme tukea? Miten saamme hänet puhumaan ongelmistaan jonkun ammattilaisen kanssa?
Ps. Huumeiden käyttö ei ole suuri ongelma ja sen me pystymme jollain tapaa kontrolloimaan, mutta juomaan hän lähtee suorastaan meiltä salaa.
Ystävällä bulimiako? Apua!
8
367
Vastaukset
- 3v. bulimiaa sairastanut
Enemmänkin luokittelisin anoreksiaksi, jos pelkän kahvin takia oksentaa. Bulimia on ahmimishäiriö: ensin ahmitaan suuret määrät ruokaa ja sitten oksennetaan (tai tyhjennetään elimistö muulla tavalla esim laksoilla)
- kjshfa
Riippuu siitä, miten bulimian määrittelee. Bulimiaan toki liittyy usein ahmimista mutta ei aina. Bulimikko on henkilö, joka oksentaa ruokaa ulos: olipa se ruoan nauttiminen ahmimista tai ei!
- 3v. bulimiaa sairastanut
kjshfa kirjoitti:
Riippuu siitä, miten bulimian määrittelee. Bulimiaan toki liittyy usein ahmimista mutta ei aina. Bulimikko on henkilö, joka oksentaa ruokaa ulos: olipa se ruoan nauttiminen ahmimista tai ei!
Bulimia Nervosa (lat.) itseasiassa on suomalaiselta nimeltään ahmimishäiriö
- lilac pompom
seuraavan kerran kun ystäväsi puhuu syömisongelmistaan, sano suoraan, että tiedät. ja että voit kuunnella, jos tahtoo kertoa, etkä karkaa mihinkään. inhotti tajuta, että ihmiset ympärillä tietää, muttei sano mitään tai vastaavasti aukoo päätään. olet hyvä ystävä, kun välität.
- sadfriend
Kiitos vastanneille. Tosiaan oksentaa kaiken syömänsä ulos, joten voiko siis olla anoreksiaakin? Hän kyllä on kertonut ahmivansa silloin tällöin, mutten tiedä onko se koko totuus. Tuntuuko hänestä vain siltä vai ahmiiko hän oikeasti useasti..
- 3v. bulimiaa sairastanut
Veikkaisin ns paremmaksi diagnoosiksi epätyypillistä bulimiaa, kuin itse bulimiaa.
- ewbrf
Todella moni syömishäiriöinen ei sairasta puhtaasti joko anoreksiaa tai bulimiaa... Jotkut tosiaan oksentaa kaiken syömänsä ja jotkut syövät tosi vähän ja mahdollisesti saavat silloin tällöin ahmimiskohtauksia jolloin sitten oksentavat.
- gegehhyer
mitä huumeita se kaveri käyttää? jos käyttää subuu nii sehän pistää muutenki oksentaa.
toivottavasti saatte kaverin kuntoo :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933534Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562498Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla142414Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi632274Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162158Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1011214Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671097Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611006Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K400995Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142969