Auttakaa!

abc123123

Hei,

taloyhtiössämme on taloyhtiömme internet yhteys, joka toimii pistokkeiden kautta. Alunperin internet yhteys on lähtöisin jakokaapista, josta asetetaan esim numerolle 1. internet yhteys ja sen jälkeen otetaan numero 1 pistokkeesta nettiyhteys.

Ostimme modeemin jotta saataisiin langaton yhteys (Buffalo N ADSL2) mutta yrittäessäni asentaa sitä niin se ADSL asetusten jälkeen kun on ISP asetukset valittu niin se sanoo noin 5-10 minuutin päästä että WAN yhteyden haku epäonnistui. Mitä teen? Kokeilin jakokaapista suoraan modeemiin ensin, sitten seinistä jne.. mutta ei toimi.. Mitä tehdä? Auttakaa, en osaa näitä!

6

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wlan purkki

      Sulla on vääränlainen purkki. Tarvit wlan-reitittimen, et adsl-modeemia.

    • abc123123

      Mutta se on Adsl2 modem route

    • Kerro lisää

      Minkä ihmeen pistokkeen?

    • Jospa näin

      Kokeile nyt ihan ensin laittaa tietokone suoraan verkkokaapelilla (molemmissa päissä RJ-45 liittimet) jakokaapin datanousuun ja testaa yhteys. Luultavasti ne "pistokkeet" on RJ-45 liittimiä. ADSL:t toimii puhelinverkon kautta.
      Pystyykö siitä adsl-purkista muuttamaan yhden portin kuitu/ethernet portiksi?

    • etsillei

      Joo, ei kahta modeemia peräkkäin, ei toimi.

    • 6456540654065406

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      296
      10821
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      335
      7524
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2047
    4. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1968
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      123
      1791
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1551
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1221
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      48
      1009
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      858
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe