Auttakaa!

abc123123

Hei,

taloyhtiössämme on taloyhtiömme internet yhteys, joka toimii pistokkeiden kautta. Alunperin internet yhteys on lähtöisin jakokaapista, josta asetetaan esim numerolle 1. internet yhteys ja sen jälkeen otetaan numero 1 pistokkeesta nettiyhteys.

Ostimme modeemin jotta saataisiin langaton yhteys (Buffalo N ADSL2) mutta yrittäessäni asentaa sitä niin se ADSL asetusten jälkeen kun on ISP asetukset valittu niin se sanoo noin 5-10 minuutin päästä että WAN yhteyden haku epäonnistui. Mitä teen? Kokeilin jakokaapista suoraan modeemiin ensin, sitten seinistä jne.. mutta ei toimi.. Mitä tehdä? Auttakaa, en osaa näitä!

6

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wlan purkki

      Sulla on vääränlainen purkki. Tarvit wlan-reitittimen, et adsl-modeemia.

    • abc123123

      Mutta se on Adsl2 modem route

    • Kerro lisää

      Minkä ihmeen pistokkeen?

    • Jospa näin

      Kokeile nyt ihan ensin laittaa tietokone suoraan verkkokaapelilla (molemmissa päissä RJ-45 liittimet) jakokaapin datanousuun ja testaa yhteys. Luultavasti ne "pistokkeet" on RJ-45 liittimiä. ADSL:t toimii puhelinverkon kautta.
      Pystyykö siitä adsl-purkista muuttamaan yhden portin kuitu/ethernet portiksi?

    • etsillei

      Joo, ei kahta modeemia peräkkäin, ei toimi.

    • 6456540654065406

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3870
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3652
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      109
      3495
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      64
      2871
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      73
      2706
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2241
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      53
      1504
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1155
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1142
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1138
    Aihe