eikö millään saada venäjän Putini ruotuun, on kohta pahempi hirmuhallitsija kuin Stalin.Leikkii menetettyä nuoruutta joidenkin motoristi rättipäiden kanssa. Uhoaa ja laittaa itseään arvostelevia henkilöitä jos jonkin tekaistulla syytteellä oikeuteen,ja määrää etukäteen jo tuomion. Mitähän seuraavaksi, kunhan ei vaan sanonta pitäisi paikkaansa, että historia toistaa itseään.
Putin kuriin
mielipide 10
278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Venäjä on nykytilassaan mielenkiintoinen sekoitus riistokapitalismia ja kommunistista kuria. Media, lehdistö, on Putinin talutusnarussa lähes 100% ;sti. Toisinajattelijat ovat vainottuja, sekä löytävät itsensä pahamaineisista vankiloista, tai armeliaammin Neva joesta reikä päässä. Maa on rikas mutta varallisuus ei juuri näy Pietarin ja Moskovan kaltaisten metropolien ulkopuolella. Lohduttomat hökkelikylien saarekkeet avautuvat junan ikkunasta hetikohta rajan jälkeen. Ihmisillä ei ole muuta, kuin juoda itsensä hautaan mahdollisimman nopeasti. On toki sitä hyvinkin voivaa väestöä, sitä jota näkee täällä Mikkelissäkin tavarataloissa. Mutta onhan sitä massia, kun ei juuri veroja maksella ja tunnetaan oikeat starikat.
Niin, vielä Putinista. Eikös sellainenkin huhu liikkunut, että hänellä olisi suomalaisia sukujuuria. Silloinhan Putin olisi oikeutettu paluumuuttajaksi,.
jo KRP:n listalla, hyvässä seurassa tämä herra Vladimir P:n kanssa