Funchalin rannan ehostus

jokapaikanmatkaaja

Lupasin taannoin kertoa miltä Funcalin rannassa nyt keväällä näyttää..ja ..näyttääpi olevan kovasti tekemisen meininki. Koko rannan pituudelta on aallonmurtajissa käytettäviä " betonimöykkyjä" ja paljon kaivureita sun muuta maansiirtokonetta työn touhussa. Ranta on suojattu aidalla,joten emme päässeet lähemmin tarkastelemaan aluetta. Toivottavasti se valmistuu kesään mennessä tai ainakin mahdollisimman pian ja siihen tulee "ihmisystävällinen" alue ja näkymä merelle säilyy avoimena.Olimme vain ohikulkumatkalla, menemme kyllä uudeksivuodeksi sinne.. jos ei jo aiemmin äkkimatkallakin.
Ihana oli taas hengailla kaupungissa, syödä hyvin, tehdä ostoksia ja nauttia tunnelmasta.

1

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopira

      Nyt vielä kesäkuun alussakin koneet aloittivat aamulla kahdeksan kieppeillä metelöidä jatkaen koko päivän. Kovin on hommat vielä kesken. Viikonloput oli rauhallisia sen suhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe