Hei
Jos akvaario on 250L (125x40x50), ja valaistuksena olisi loisteputket, niin paljonko valoa olisi riittävästi?
Luin jostain, että jos on "liikaa" valoa, niin pitää akvaarioon alkaa lisäämään hiilidioksidia, mitä en haluaisi alkaa tekemään. Toisaalta liian alhaisessa valaistuksessa kasvit eivät kasva kunnolla.
Millaiset putket ne kannattaa olla värilämmöltänsä, entä onko mitään väliä tapauksessani ovatko T5 vai T8, paljonko Watteja?
Valaisinhan varmaankin täytyy olla 2:n putken, suuremmat menisivät akvaarion 40cm leveyden yli.
250L akvaarion valaistus?
sasadu
1
311
Vastaukset
- meriakva
Oikein liika valo ei hyväksi eikä toisinpäin. Oikeastaan watit hämäävät tässä, vaan pitää puhua Kelvinin asteista= valon värilämpötila ja valon aalonpituudesta (nm).
Mulla olisi juuri kasvi-/makeanveden akvaarioon itse tehty LED valaisin himmennyksellä koko 85x32cm. Tai sitten verkkokaupastamme meriakva.com löytyy lisää vaihtoehtoja. Ota yhteyttä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533906KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar912310Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451982- 221773
- 281516
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261511- 151162
- 311118
- 1091074
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791032