Ovatko ne samanlaisia käyttää peruskäytössä kuin sisäsuodattimetkin, paitsi ovat akvaarion ulkopuolella? Sisälläkö on sellainen vaahtomuovipatruuna, jota pestään säännöllisesti? Onko niissäkin normaalisti virtauksen nopeudensäätö?
En ole koskaan käyttänyt ulkosuodatinta tai nähnyt "livenä", joten olen epävarma asioista. Liittyykö niihin jotain tärkeitä asioita, joita pitäisi tietää? Ainakin kai saattavat vuotaa?
En ole koskaan käyttänyt ulkosuodatinta tai nähnyt "livenä", joten olen epävarma asioista. Liittyykö niihin jotain tärkeitä asioita, joita pitäisi tietää? Ainakin kai saattavat vuotaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ulkosuodatin on helpompi siinä mielessä, että sen puhdistusväli on pidempi. Vaahtomuovia saattaa olla sisällä, mutta yleensä niissä on myös jotain keraamista materiaalia tai sintrattua lasia. Joissakin malleissa on virtauksen säätö ja toisissa ei.
Auttakaa maallikkoa!
Miten saan ulkosuodattimen toimimaan? Kyseessä on 2213 EHEIM. Täytin vedellä ja imupää on tietenkin akvaariossa ja ulostulo veden pinnan yläpuolella.Ostin suodattimen käytettynä, ilman ohjeita. Molemmissa letkuissa on kaksi hanaa. Olen käännellyt hanoja, eikä niillä ole mitään vaikutusta.
imase ulostulosta nii pelittää ja tietysti virrat päällä jos ei toimi kato pyöriikö roottori