Mitä ummetus lääkkeitä suosittelisitte kun mulla on hyvin usein ummetusta.
Saako niitä ilman reseptiä?
Mikä ummetuslääke
7
3926
Vastaukset
- minä
Suosittelisin esim. Duphalacia tai Levolacia.
Sitten semmoinen pidemmäksi aikaa käytettävä lesevalmiste on Vi-Siblin, se tasaa suolen toimintaa vasta muutaman päivän kuluttua.
Duphalac ja/tai Levolac toimii nopeammin...muttei niin nopeaa kuin esim. risiiniöljy.
Mutta kysäseppä noista esim. apteekista...ei pitäis olla hirveän kallistakaan.
Ai niin ja yksi, jota voit kysäistä on Agiolax- rakeet.
Jospa se siittä :)- huuhtoja
duphalacia voi tilapäisesti pahimpaan vaivaan ottaa vaikka lääkärini sanoi että sitä voisi käyttää jatkuvasti, ettei aiheuttasi riippuvuutta. kuitenkin se laittaa suolen toimimaan väkisin eikä ole mitään kivaa käytettävää turvotuksen vuoksi ja muutenkaan. eli sitä pitkään käytettäessä suoli ei toimi enään koskaan ilman. jos suoli täyttyy eikä voi syödä kannattaa ottaa suolihuuhtelu mikä on paljo luonnollisempi, kuin väkisin tyhjentävät aineet . tarvittaessa itse huuhtelen vedellä jos ei muuten tyhjene ja syönti alkaa loppua.
- jlku
ostat mitään lääkettä kokeile pellavansiemenrouhetta 2-3 rkl veteen sekoitettuna ja tunnin liotettuna. Säännöllisesti! Kerran päivässä riittää, mieluiten aamulla tyhjään vatsaan. Joillakin auttaa pari ruokalusikallista rypsiöljyä ja useimmilla vain se kun juo tarpeeksi paljon nestettä, vettä, päivässä.
- Nurse'sBoy
Itsellä on tällä hetkellä mainittua Duphalac:ia. Jonkinverran kalliimpaa, ja kuvauksen mukaan erityisesti kovettuneen ulostetukkeuman pehmentämiseen sopiva jauhe on lisäksi sellainen kuin Movicol.
Peräpuikkoina saa Metalax-nimistä tuotetta, myöskin reseptivapaana.
Apteekissa neuvot tällaisiin tulevat parhaiten.- Anonyymi
"Peräpuikkoina saa Metalax-nimistä tuotetta,"
luulen että on vaarallista,
ehkä jo lopetettu
- shania
peräruisku kuulostaa ehkä epämiellyttävältä, mutta toimii mielestäni parhaiten. Minulla ei edes ulostusta löysentävät tipat suun kautta auttaneet eikä edes apteekista ostetut peräruiskeet. Edelleen oli tunkkainen olo.
Peräruskella tarkoitan sitä vesipussisäiliötä josta menee letku peräaukkoon. Täytä pussiin 1l vettä ja laita se korkealle roikkumaan, putkenpää peräaukkoon. Anna valua niin paljon kuin mahtuu, 5dl-1l kerrallaan. Ulosta välillä je tee uudestaan jos on tarvis. Ei ainakaan tarvitse mitään laksatiiveja.- minä
Itse tarktin peräruiskeella niitä apteekista saatavia pieniä ruiskeita, jotka pehemntää ulostemassan 5-30 minuutissa, tosin voihan olla, että välttämättä edes ne eivät toimi, ainakaan heti.
Itselläni oli maha todella kova, ei toiminut mitenkään, n. 40-50 minuutissa auttoi yksi sellainen peräruiske, joita ostin, tuli jopa kiiree vessaan!
Aineen nimeä en nyt taaskaan muista, microlax...vai mikä lie ollut.
Paketissa lukee, että se tepsii 5-15min. itelläni se tepsi vasta 40-50 minuuutin jälkeen laittamisesta.
Ensin tuntui ääntelyä ja liikehdintää suolistosta, eli ulostemassa alkoi selvästi pehmentyä. Ne jutut jos tunnistaa, niin pitäisi olla ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399216Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748034Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625813William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542397Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62114Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821759Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201705Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921470Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71418Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401389