Minulla on kolmevuotias Cavalier kingcharlesin spanieli. Honey saa aamulla Dentastix-luun ja päivällä 1,5 dl ruokaa ja illalla iltalenkin jälkeen leipäpalan. Honey painaa n. 8,3 kg ja sen ihannepaino olisi n. 7.9 kg koska harrastamme agilitya ja koiran tiettävästi pitäisi olla hieman alipainoinen. Olen yrittänyt laihduttaa koiraanijo ikäisuuden, mutta muu perhe (isä,kaksi veljeä ja äiti) eivät ota tätä niin tosissaan. OLen siis itse ihan juuri 14.v. Koira on minun vastuullani (muut käyttävät sitä pihalla ja ruokkivat jos on pakko), enkä ehdi joka päivä käyttää koiraa pitkillä lenkeillä. Koiralla on aika hyvä kunto koska se käy myös aina välilllä kanssani juoksulenkeillä, mutta miten saisin koiraa laihtumaan? Se on ollut pennusta saakka ''vähän isompi tyttö'' ja on aika vaikea pudottaa siltä tuota painoa. Koira on energinen ja rakastaa agilitya, useimmat ihmettelevätkin, miten se jaksaa juossa niin kovaa kentällä.. Mutta apua laihdutukseen? :)
Vastaukset 1
Paljonkohan muu perhe antaa nameja koiralle... Entäs tämmöinen vinkki, jotta saat heidät järjestykseen: mittaa kippoon valmiiksi päivän namit, puruluut tms, niin voit saada paremmin hallitaan päivän aikana annettavan ruuan määrän? Leipäpalan voi vaihtaa vaikka porkkanaan.
Eihän tuon ikäisellä koiralla vielä tunnu missään, mutta vanhemmiten se ylipaino kostautuu ehkä nivelrikkona, oletko sellaisesta puhunut perheellesi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686