Puksipuu hoito hakusessa....

Peukoa keskellä kämm

Osaisko ketään neuvoa, miten puksipuuta pitäisi hoitaa. Ostin kuukausi sitten kaksi puksipuuta. Olen pitänyt puita omissa ruukuissa sisällä, tarkoituksena siirtää puut ulos säiden salliessa. Lehdet näyttävät jo nyt kuivilta ennenkuin olen saanut puita edes ulos. Olen kastellut puita kahdesti viikossa.

8

3330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ai säiden salliessa?

      ei niiten aika ole vielä. eikä ne ole meidän ilmaston kasveja. kokeile muuta mikä sopii Suomeen paremmin.

    • hompelhölmöil nauru

      Mulla on puksipuita - Kaspianmeren rantamilla mökilläni (on sukua siellä). Ne ovat kymmeniä ehkä satojakin vuosia vanhoja ja kuuluvat siihen ilmastoon ja kasvuvyöhykkeeseen. Niitä ei tarvitse siirtää koskaan mihinkään eikä miettiä mitä niille pitäisi tehdä.
      Keskittykää niihin lajeihin, jotka ovat ominaisia Suomessa eikä keinotekoisiin trendeihin, joita pitää väkisin pitää elossa Suomessa ja joita ette osaa hoitaa kuitenkaan !
      Ei kukaan etelämässäkään yritä kasvattaa valkovuokkoja. Mikä kasvaa se kasvaa.
      Älytöntä touhua tää homppeleitten alkuunpanema puutarhatrenditouhu, johon hölmöt menee mukaan.

    • Huksipöksi

      Puksipuu ei kastelua tarvitse luonnonvararaisena. Se kestää kuivuudessa vaikka koko kesän. Kaksi kertaa viikossa kastelu lie varma keino tappaa puksipuu.

    • Jotain sen suuntaist

      Vähennä kastelua, ruukku melko kuiva ja voit alkaa totuttaa suojilla niitä ulkoilmaan. Yöksi nosta vaikka varastoon. Sisällä ollut liian lämmintä ja valoakin ehkä vähän. Kastelu liuottaa lannoitteita ja lämmön kanssa lähtee kasvamaan ja silmut aukeavat.
      Voi käyttää vanhempia lehtiä kasvuun. Lehdet voivat karista.
      Voi alkaa totuttaa ulkoilmaan pitämällä ulkona suojasäällä ja kylminä öinä sisään varastoon plus asteisiin,mieluiten valoon. Jos unohtuu nostamatta ulos tai ei voi pakkasiin.
      Vasta toukokuun lopulla loppuu yöpakkaset. Kesän ulkona astiassa.
      Jos pieni kasvi, menee talven lumen alla istutettuna tai kaadettuna ruukussa tai kuistilla, kuten meillä 0-5-(10) astetta. Kaadettuna suojattava kuivalla matolla tai moninkertaisella pressulla ja lumi päälle.
      Haudalla Treen alapuolella menee joten kuten, mutta tekee kevätauringon paisteessa joitakin valkoisia lehtiä ja jotkut oksahaarat kuivuvat, pitää keväällä nyppiä ja kevyesti leikata. Voi kesällä muotoleikata, latvoja lyhentäen.
      Voi kesäksi istuttaa hoidon helpottamiseksi maahan . Alkukesästä rodolannoitetta elokuulle.
      Tukholmassa 1,5 m aita kestää.

    • tuuli51

      löytyi vahingossa paljon hyvää tietoa eli tietoa vähän joka lähtöön

    • Anonyymi

      Vaatii talvehtimiseen ruukussa noin 5-15 lämpötilan esim . ikkunallisessa varastossa tai vastaavassa, välillä vähän kastellen.

    • Anonyymi

      Asun Pirkanmaalla. Minulla on pihallani jo vuosia ollut puksipuita. Olen laittanut niitä myös nimissäni oleville haudoille. Ainoakaan pihan puista ei vaikeampinakaan talvina ole kärsinyt. Haudoilla taas kevätaurinko sekä kevään ja kesän kuivuus voi kuivattaa puksit, kuten on muutaman kohdalla käynytkin.

      Pihalla olen aurinkoisemman paikan pukseja suojannut varjostamalla niitä kevään auringolta. Kastelua olen niille joinakin keväinä vähän tehnyt. Puksit ovat siis maahanistutettuja. Ruukuissa ulkona ne varmaan jäätyvät talvella. Sisällä ruukuissa puksien kastelusta on hyvin huolehdittava, mutta ei kuitenkaan liikaa märkyyttä. Istuttaisin puksin ulos mieluiten elokuun lopulla. Kasvi ehtii siten juurtua ennen pakkasia, mikä on oleellista sen talvenkestävyydelle. Leikkaan puksit yleensä loppukesästä, ne siis, joiden en anna kasvaa omia aikojaan sellaiseksi, kun sitten kasvavat. Puksit aina vihreinä ovat ihania. Itse pidän erityisesti pallomaiseksi leikatuista pukseista. Ne pehmentävät hautakivien kantikkaita muotojakin hyvin, ja haudoilla ne voi pitää sopivan muotoisina ja korkuisina. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä: En ole kertaakaan laittanut pukseille mitään lannoitetta. Nurmikolla kasvavat, ja putsailen vain rikkaruohot niiden juurelta. Vanhimmat puksi ovat n. 14-vuotiaita, alkuaan ihan tavallisten puutarhamyymälöiden taimia.

      Haudat, mistä kirjoitin ovat Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä. Hautausmaan hiekkaperäinen maa ei pidättä kosteutta, mikä vaikuttaa puksien kestävyyteen. Olenkin upottanut multaan lasipurkkeja, mihin laitan kiveen sidottuja villalankoja, ja johdan langat purkista kasvien juurelle. Sitten purkkiin vettä, kansi kiinni ja multaa kannen peitoksi. Kasvin vesi on turvattu moneksi viikoksi. Olen havainnut. 0,5 l. lasipurkin veden riittää monia viikkoja auttamaan kasvien pärjäämistä, kun villalangatkin ovat maahan upotetut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      92
      8966
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6797
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5960
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3251
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      66
      3196
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      171
      2292
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe