Puksipuu hoito hakusessa....

Peukoa keskellä kämm

Osaisko ketään neuvoa, miten puksipuuta pitäisi hoitaa. Ostin kuukausi sitten kaksi puksipuuta. Olen pitänyt puita omissa ruukuissa sisällä, tarkoituksena siirtää puut ulos säiden salliessa. Lehdet näyttävät jo nyt kuivilta ennenkuin olen saanut puita edes ulos. Olen kastellut puita kahdesti viikossa.

8

3632

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ai säiden salliessa?

      ei niiten aika ole vielä. eikä ne ole meidän ilmaston kasveja. kokeile muuta mikä sopii Suomeen paremmin.

    • hompelhölmöil nauru

      Mulla on puksipuita - Kaspianmeren rantamilla mökilläni (on sukua siellä). Ne ovat kymmeniä ehkä satojakin vuosia vanhoja ja kuuluvat siihen ilmastoon ja kasvuvyöhykkeeseen. Niitä ei tarvitse siirtää koskaan mihinkään eikä miettiä mitä niille pitäisi tehdä.
      Keskittykää niihin lajeihin, jotka ovat ominaisia Suomessa eikä keinotekoisiin trendeihin, joita pitää väkisin pitää elossa Suomessa ja joita ette osaa hoitaa kuitenkaan !
      Ei kukaan etelämässäkään yritä kasvattaa valkovuokkoja. Mikä kasvaa se kasvaa.
      Älytöntä touhua tää homppeleitten alkuunpanema puutarhatrenditouhu, johon hölmöt menee mukaan.

    • Huksipöksi

      Puksipuu ei kastelua tarvitse luonnonvararaisena. Se kestää kuivuudessa vaikka koko kesän. Kaksi kertaa viikossa kastelu lie varma keino tappaa puksipuu.

    • Jotain sen suuntaist

      Vähennä kastelua, ruukku melko kuiva ja voit alkaa totuttaa suojilla niitä ulkoilmaan. Yöksi nosta vaikka varastoon. Sisällä ollut liian lämmintä ja valoakin ehkä vähän. Kastelu liuottaa lannoitteita ja lämmön kanssa lähtee kasvamaan ja silmut aukeavat.
      Voi käyttää vanhempia lehtiä kasvuun. Lehdet voivat karista.
      Voi alkaa totuttaa ulkoilmaan pitämällä ulkona suojasäällä ja kylminä öinä sisään varastoon plus asteisiin,mieluiten valoon. Jos unohtuu nostamatta ulos tai ei voi pakkasiin.
      Vasta toukokuun lopulla loppuu yöpakkaset. Kesän ulkona astiassa.
      Jos pieni kasvi, menee talven lumen alla istutettuna tai kaadettuna ruukussa tai kuistilla, kuten meillä 0-5-(10) astetta. Kaadettuna suojattava kuivalla matolla tai moninkertaisella pressulla ja lumi päälle.
      Haudalla Treen alapuolella menee joten kuten, mutta tekee kevätauringon paisteessa joitakin valkoisia lehtiä ja jotkut oksahaarat kuivuvat, pitää keväällä nyppiä ja kevyesti leikata. Voi kesällä muotoleikata, latvoja lyhentäen.
      Voi kesäksi istuttaa hoidon helpottamiseksi maahan . Alkukesästä rodolannoitetta elokuulle.
      Tukholmassa 1,5 m aita kestää.

    • tuuli51

      löytyi vahingossa paljon hyvää tietoa eli tietoa vähän joka lähtöön

    • Anonyymi

      Vaatii talvehtimiseen ruukussa noin 5-15 lämpötilan esim . ikkunallisessa varastossa tai vastaavassa, välillä vähän kastellen.

    • Anonyymi

      Asun Pirkanmaalla. Minulla on pihallani jo vuosia ollut puksipuita. Olen laittanut niitä myös nimissäni oleville haudoille. Ainoakaan pihan puista ei vaikeampinakaan talvina ole kärsinyt. Haudoilla taas kevätaurinko sekä kevään ja kesän kuivuus voi kuivattaa puksit, kuten on muutaman kohdalla käynytkin.

      Pihalla olen aurinkoisemman paikan pukseja suojannut varjostamalla niitä kevään auringolta. Kastelua olen niille joinakin keväinä vähän tehnyt. Puksit ovat siis maahanistutettuja. Ruukuissa ulkona ne varmaan jäätyvät talvella. Sisällä ruukuissa puksien kastelusta on hyvin huolehdittava, mutta ei kuitenkaan liikaa märkyyttä. Istuttaisin puksin ulos mieluiten elokuun lopulla. Kasvi ehtii siten juurtua ennen pakkasia, mikä on oleellista sen talvenkestävyydelle. Leikkaan puksit yleensä loppukesästä, ne siis, joiden en anna kasvaa omia aikojaan sellaiseksi, kun sitten kasvavat. Puksit aina vihreinä ovat ihania. Itse pidän erityisesti pallomaiseksi leikatuista pukseista. Ne pehmentävät hautakivien kantikkaita muotojakin hyvin, ja haudoilla ne voi pitää sopivan muotoisina ja korkuisina. Suosittelen.

    • Anonyymi

      Jatkan vielä: En ole kertaakaan laittanut pukseille mitään lannoitetta. Nurmikolla kasvavat, ja putsailen vain rikkaruohot niiden juurelta. Vanhimmat puksi ovat n. 14-vuotiaita, alkuaan ihan tavallisten puutarhamyymälöiden taimia.

      Haudat, mistä kirjoitin ovat Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä. Hautausmaan hiekkaperäinen maa ei pidättä kosteutta, mikä vaikuttaa puksien kestävyyteen. Olenkin upottanut multaan lasipurkkeja, mihin laitan kiveen sidottuja villalankoja, ja johdan langat purkista kasvien juurelle. Sitten purkkiin vettä, kansi kiinni ja multaa kannen peitoksi. Kasvin vesi on turvattu moneksi viikoksi. Olen havainnut. 0,5 l. lasipurkin veden riittää monia viikkoja auttamaan kasvien pärjäämistä, kun villalangatkin ovat maahan upotetut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      120
      1501
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      774
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      429
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      420
    Aihe