Kone sammuu yhtäkkiä

varoittamatta...

Mistä johtuu kun pöytäkone sammuu aivan yllättäen esim voisi tapahtua nyt tätä kirjoittaessa. Virta poikkee ja kaikki siis sammuu. Kone ei lähde heti edes käyntiin vaan otan pistokkeen irti ja sitten hetken kuluttua se toimii täysin kuin ei mitään vikaa olisikaan. Kun koneen käynnistää uudelleen se ei kerro mistään virheestä vaan
windows käynnistyy täysin niinkuin ei mitään ongelmaa olisi koskaan ollutkaan.. Koneella voi surfata ja tehdä asioita ja sitte voi mennä päivä ja toinenkin ja sitte yhtäkkiä kone sammuu taas ja mikään virtavalo tai virta ei syty.

Tosi kumma "vika"

mistä moinen johtuu?

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavalinen vika

      Emolevy rikki. Vaatii korjausta tai uusinnan.

    • et kertonut

      koneen tyyppiä etkä ikää. Tuollaisia oireita aiheuttaa vanhemmissa pöytäkoneissa virtalähteessä huonokuntoiset kondensaattorit. Virtalähteen voisto uuteen on auttanut kummasti.

    • :_:_:_:_:_:_:_:

      Bios-virus vois myös tehdä tuota... mutta todennäköisemmin epäilen emolevyä, koska itselläni teki samaa. Yhdellä muistilla toimi hyvin, mutta kahdella sammui(tai paremminkin reboottas) kesken surffailun. Nii voisit kokeilla "flashata" Biosin tai kokeilla vaan yhdellä muistilla.

    • Kuinka lämpötilojen laita?
      Oletko koska puhdistanut sen viimeksi pölystä sisältä?
      Pyöriikö tuulettimet?

      Tuon kaltaiset ongelmat voivat johtua monestakin eri tekijästä.
      Täältä ääni virtalähde ongelmaan :)

      • TimoTT

        Juu mä kans veikkaan et sil on liian hiki, ja syteemin "automaattinen palontorjunta" sammuttaa ennenku koko ASUNNOLLE tulee "liian hiki"!

        Ja hyviä neuvoja hienooistoon täs ketjussa jo onkin niin paljon, et ei mulla muuta.


    • aeraserase

      Emolevy tai viratlähde kuten jo mainittukin. Ensiapuna pölyjen imurointi koneen sisältä prossun siilistä yms paikoista. Muita toimenpiteitä sitten tarpeen mukaan, mutta näistä helpoin aloittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3530
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3433
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3312
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2759
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      2013
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1942
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1655
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      93
      1616
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe