Tekeekö kiinteistönvälittäjä mitään?

Ite saa tehdä

Laitoin kuukausi sitten hakemukseni eräseen kiinteistöfirmaan, että etsisivät mulle sopivan asunnon, mutta mitään ei ole kuulunut. Heidän nettisivulle on tullut uusia, minulle sopivia asuntoja, mutta minulle ei ole kertaakaan soiteltu tai ilmoiteltu. Toukokuussa päättyy vanha vuokrasopimus, eli kiire alkaa olla.

Olenko ymmärtänyt tämän kiinteistönvälityksen ihan väärin, että minun pitää silti tarkkailla heidän nettisivua ja itse ilmoittaa heille kun sopiva asunto on löytynyt?
Ja maksan heille sit jotain palkkiota tyhjästä?

Palkkaisivat lisää henkilökuntaa jos, eivät ehdi mitään tekemään.

4

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse etsivä

      Sano sopimus irti, eihän tuollaisesta kannata maksaa!

      Meillä oli aika tarkat kriteerit, joilla etsimme sijoitusasuntoa tietyltä paikkakunnalta. Välittäjä oli vähän liiankin innokas, eli puhelimeen tuli tekstareita myös kriteereihin sopimattomista kohteista. Koska välittäjä ei mielestämme ottanut tarpeeksi toivomuksiamme huomioon, sanoimme sopimuksen irti aika nopeasti.

      Joka tapauksessa kyllä niitä ehdotuksia olisi pitänyt kuukaudessa tulla sinullekin. Ehkä he eivät ole kiinnostuneita palvelemaan vuokralaisia, koska myynnistä saa paremman palkkion.

      • Itse etsivä

        Unohtui edellisestä viestistä: tarkoitus oli kertoa, että viestejä tuli joka päivä useita, eli kuukaudessa todella ehtii tapahtua paljon.


    • työt tehtävä

      Paljonko maksoit asunnonhankkimis toimeksiannosta? Pura soppari ja vaadi rahat takaisin ja tee sopimus toiseen toimistoon.

      Vai onko kyse siitä että olet vain ilmoittanut että ole halukas ottamaan asunnon, mutta et ole maksanut tästä palvelusta senttiäkään, mutta oletat että sinulle tehdään silti töitä?

      Vuokra-asuntoihin on niin paljon hakijoita että välittäjän tarvii vain vastailla puhelimeen, ei hänen tarvitse alkaa kenellekkään itse soittelemaan, sopiva vuokralainen löytyy helposti.

    • 14+11

      Luin lehdestä, että välittäjä etsii juuri tällaista asuntoa asiakkaalleen juuri tältä alueelta ja hintakin sopiva. Itse olen vasta harkinnut myyntiä mutta ajattelin että jos sopivasti saan myytyä niin voin muuttaa hetikin. Välittäjä lupasi soittaa asiakkaalle ja sitten saman tien minulle että tulevatko käymään mutta mitään ei koskaan kuulunut. En sitten tiedä oliko edes ilmoittanut asiakkaalle. Luulin, että välittäjä nyt ainakin tulee katsomaan tai kertoo miksi asiakkasta ei tämä kiinnosta niin paljon että haluaisi tulla katsomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7463
    2. 83
      5092
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4889
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4288
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      10
      3068
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2709
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      43
      2632
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      53
      2267
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2243
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1860
    Aihe