Tekeekö kiinteistönvälittäjä mitään?

Ite saa tehdä

Laitoin kuukausi sitten hakemukseni eräseen kiinteistöfirmaan, että etsisivät mulle sopivan asunnon, mutta mitään ei ole kuulunut. Heidän nettisivulle on tullut uusia, minulle sopivia asuntoja, mutta minulle ei ole kertaakaan soiteltu tai ilmoiteltu. Toukokuussa päättyy vanha vuokrasopimus, eli kiire alkaa olla.

Olenko ymmärtänyt tämän kiinteistönvälityksen ihan väärin, että minun pitää silti tarkkailla heidän nettisivua ja itse ilmoittaa heille kun sopiva asunto on löytynyt?
Ja maksan heille sit jotain palkkiota tyhjästä?

Palkkaisivat lisää henkilökuntaa jos, eivät ehdi mitään tekemään.

4

361

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse etsivä

      Sano sopimus irti, eihän tuollaisesta kannata maksaa!

      Meillä oli aika tarkat kriteerit, joilla etsimme sijoitusasuntoa tietyltä paikkakunnalta. Välittäjä oli vähän liiankin innokas, eli puhelimeen tuli tekstareita myös kriteereihin sopimattomista kohteista. Koska välittäjä ei mielestämme ottanut tarpeeksi toivomuksiamme huomioon, sanoimme sopimuksen irti aika nopeasti.

      Joka tapauksessa kyllä niitä ehdotuksia olisi pitänyt kuukaudessa tulla sinullekin. Ehkä he eivät ole kiinnostuneita palvelemaan vuokralaisia, koska myynnistä saa paremman palkkion.

      • Itse etsivä

        Unohtui edellisestä viestistä: tarkoitus oli kertoa, että viestejä tuli joka päivä useita, eli kuukaudessa todella ehtii tapahtua paljon.


    • työt tehtävä

      Paljonko maksoit asunnonhankkimis toimeksiannosta? Pura soppari ja vaadi rahat takaisin ja tee sopimus toiseen toimistoon.

      Vai onko kyse siitä että olet vain ilmoittanut että ole halukas ottamaan asunnon, mutta et ole maksanut tästä palvelusta senttiäkään, mutta oletat että sinulle tehdään silti töitä?

      Vuokra-asuntoihin on niin paljon hakijoita että välittäjän tarvii vain vastailla puhelimeen, ei hänen tarvitse alkaa kenellekkään itse soittelemaan, sopiva vuokralainen löytyy helposti.

    • 14+11

      Luin lehdestä, että välittäjä etsii juuri tällaista asuntoa asiakkaalleen juuri tältä alueelta ja hintakin sopiva. Itse olen vasta harkinnut myyntiä mutta ajattelin että jos sopivasti saan myytyä niin voin muuttaa hetikin. Välittäjä lupasi soittaa asiakkaalle ja sitten saman tien minulle että tulevatko käymään mutta mitään ei koskaan kuulunut. En sitten tiedä oliko edes ilmoittanut asiakkaalle. Luulin, että välittäjä nyt ainakin tulee katsomaan tai kertoo miksi asiakkasta ei tämä kiinnosta niin paljon että haluaisi tulla katsomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      994
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      65
      632
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      540
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      513
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe