Liikuntakielto

liik

Hoidon piirissä oleville anorektikoille kysymys. Missä vaiheessa teidät on laitettu liikuntakieltoon? Siis jos on ollut pakkoliikuntaa tai muuten liikaa liikuntaa?

Onko se ollut jokin tietty BMI, vaaralliset oireet tai muuten huono fyysinen kunto tms?

Tuli itselle vähän yllätyksenä, kun lääkäri kielsi liikunnan. Koiralenkillä saan käydä ja siinä kaikki. Olen suht ok fyysisessä kunnossa ja BMI 16.2. En mielestäni lainkaan niin huonossa kunnossa ettenkö voisi liikkua.

Tietysti laihtumisen pitäisi loppua ja ymmärrän kyllä että olisi parempi olla kuluttamatta sitä vähää minkä syön, mutta... :(

Oletteko noudattaneet kieltoa?

3

846

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauhauh

      Itelläni liikuntakielto tuli kun BMI 15.0, enkä 'sen alempana' sitten käynytkään. Olin kyllä todella huonossa fyysisessä kunnossa, että hyvä kun pystyssä pysyin. Pakkoliikuntaa oli jokapäivä monta kertaa. Mutta sairaus oli niin voimakas, että ei sitä kieltoa niin vaan toteltu. Olin koululiikunnasta pois, sillä opettaja ei antanut tunnilla olla, sain vain seurata sivusta.
      Kannattaa todella totella tuota kieltoa. Itelläni ainakin oli että kun sain jonkun painotavoitteen saavutettua, rajoituksia pienennettiin ja sain liikkuakkin enemmän. :) Kun vihdoin vain annoin olla ja vähensin pakkoliikuntaa, tajusin että liikunnasta pitää nauttia, eikä sen pidä olla pakonomaista suoritusta. Nykyään osaan nauttia liikunnasta, vaikka se kovan työn takana olikin!

    • 25ddd

      Sain heti maaliskuussa liikuntakiellon ensimmäisellä hoitokäynnillä, bmi. oli tolloin siinä 16,5 tietämillä. oon mä sitä suht. rehellisesti toteuttanut.

    • Anonyymi

      BMI 16 tuli liikuntakielto, kiellettiin myös koululiikunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6458
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      139
      5338
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4293
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4039
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      35
      2882
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2849
    Aihe