Liikuntakielto

liik

Hoidon piirissä oleville anorektikoille kysymys. Missä vaiheessa teidät on laitettu liikuntakieltoon? Siis jos on ollut pakkoliikuntaa tai muuten liikaa liikuntaa?

Onko se ollut jokin tietty BMI, vaaralliset oireet tai muuten huono fyysinen kunto tms?

Tuli itselle vähän yllätyksenä, kun lääkäri kielsi liikunnan. Koiralenkillä saan käydä ja siinä kaikki. Olen suht ok fyysisessä kunnossa ja BMI 16.2. En mielestäni lainkaan niin huonossa kunnossa ettenkö voisi liikkua.

Tietysti laihtumisen pitäisi loppua ja ymmärrän kyllä että olisi parempi olla kuluttamatta sitä vähää minkä syön, mutta... :(

Oletteko noudattaneet kieltoa?

3

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauhauh

      Itelläni liikuntakielto tuli kun BMI 15.0, enkä 'sen alempana' sitten käynytkään. Olin kyllä todella huonossa fyysisessä kunnossa, että hyvä kun pystyssä pysyin. Pakkoliikuntaa oli jokapäivä monta kertaa. Mutta sairaus oli niin voimakas, että ei sitä kieltoa niin vaan toteltu. Olin koululiikunnasta pois, sillä opettaja ei antanut tunnilla olla, sain vain seurata sivusta.
      Kannattaa todella totella tuota kieltoa. Itelläni ainakin oli että kun sain jonkun painotavoitteen saavutettua, rajoituksia pienennettiin ja sain liikkuakkin enemmän. :) Kun vihdoin vain annoin olla ja vähensin pakkoliikuntaa, tajusin että liikunnasta pitää nauttia, eikä sen pidä olla pakonomaista suoritusta. Nykyään osaan nauttia liikunnasta, vaikka se kovan työn takana olikin!

    • 25ddd

      Sain heti maaliskuussa liikuntakiellon ensimmäisellä hoitokäynnillä, bmi. oli tolloin siinä 16,5 tietämillä. oon mä sitä suht. rehellisesti toteuttanut.

    • Anonyymi

      BMI 16 tuli liikuntakielto, kiellettiin myös koululiikunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8839
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3238
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1724
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1126
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1058
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1045
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1001
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      975
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      910
    Aihe