onko kaikissa turboissa(raskaskalusto ja henkilöautot erikseen) aina hukkaportti? emme päässeet kaverin kanssa yksimielisyyteen....
hukkaportti
14
5780
Vastaukset
- jaska
on, ahtimissa on aina hukkaportti, mutta hukkaportteja on erilaisia (irrallisia ja kiinteitä)
eli jos pöydällä lojuu ahdin ilman hukkaporttia, niin kyllä sellainen siihen kuuluu, se vaan ei ole paikalla- P.P.
Tiedän muutamia katuliikenteessäkin olevia kiivaita autoja, joissa ei hukkaporttia käytetä. Samoin monissa (ainakin vanhemmissa) kuorma-autoissa ei turbon kanssa ole hukkaporttia käytetty.
Ja tarkennuksena, missään muissa ahdintyypeissä kuin turboissa ei hukkaporttia todellakaan käytetä, eikä aina siis niissäkääm. - jaska
P.P. kirjoitti:
Tiedän muutamia katuliikenteessäkin olevia kiivaita autoja, joissa ei hukkaporttia käytetä. Samoin monissa (ainakin vanhemmissa) kuorma-autoissa ei turbon kanssa ole hukkaporttia käytetty.
Ja tarkennuksena, missään muissa ahdintyypeissä kuin turboissa ei hukkaporttia todellakaan käytetä, eikä aina siis niissäkääm.hukkaportti on JOKAISESSA tehtaan tekemässä härvelissä.
ajattele vähän mitä puhut - Joopajoo
jaska kirjoitti:
hukkaportti on JOKAISESSA tehtaan tekemässä härvelissä.
ajattele vähän mitä puhutKäys nyt nuoremmaksesi kurkkaamassa lähes minkä hyvänsä kuorma-auton, maansiirtokoneen, rekkanupin ym. konehuoneeseen niin koet valaistuksen: hukkaporttia ei ole! Ruiskutuspumpun säätö pitää ahdot kurissa niinkuin isoissa dieseleissä on tehty vuosikymmenet.
Intin pullasisusta pumpun ruuvin sinetti veks ja syötöt auki. Sutii. - mbe
jaska kirjoitti:
hukkaportti on JOKAISESSA tehtaan tekemässä härvelissä.
ajattele vähän mitä puhutNyt jaskalla puurot ja vellit sekaisin,hukkaporttia ei todellakaan oo jokaisessa turbokoneessa. Pihalta löytyy neljä kampetta joissa hukkaportista ei tietoakaan vaikka turbot onkin,yks vielä upouusi kuten ko. moottorityyppikin.
Kahdesta autosta sen sijaan löytyy.
Hukkaportti vain estämässä liiallista paineen-nousua yläkierroksilla,kuten yllä kirjoitettu,sen voi estää muutenkin kuin hukkaportilla.
- ei ole
pienissä ahtimissa kuten moottoripyörien tai pienten työkoneiden turboissa ei ole hukkaporttia vaan ahtopaine on rakenteellisesti rajoitettu...
taas uusissa turboissa alkaa nykyään yleistyä muuttuvat johdesiivet(toimintaa ja rakennetta en jaksa alkaa kirjoittaan) jotka korvaavat hukkaportin paineen säätimenä, toimien tarkemmin kuin portti... eli voit sanoa kaverillesi faktaa, ja jos ei usko ota selvää jonkun uuden dieselauton moottorista, siellä ei ole turbossa hukkaporttia- hmm
kurkkaas tuliterän wv tdi konehuoneeseen...kyllä sielä portti on, ja painepuolella vielä varuiksi hätäventtiili jos hukkaportti laukeaa
- TDCI
hmm kirjoitti:
kurkkaas tuliterän wv tdi konehuoneeseen...kyllä sielä portti on, ja painepuolella vielä varuiksi hätäventtiili jos hukkaportti laukeaa
jos katsoo näitä uudemmilla tekniikoilla tehtyjä common rail dieseleitä, niin eipä niissä ole hukkaporttia. Sitä ei tarvitse muistaakseni siksi, että yhteispaineruiskutusta voidaan ohjata tarkemmin. VW yms tdi koneet ovat kohta historiaa. Onkohan niissä vielä semmoinen käynnistyskampi keulalla, hi.
- sammakko
Ei ole kaikissa.
- t.ah
Ei ole.uudemmissa turboissa mekaanisen painerasian homma hoidetaan elektronisesti ohjatuilla, säätyvillä turbon johdesiivillä.Sitä on hoidettu myös paineilmalla.
- Remppa
Kaikissa moottoreissa EI tarvita hukkaporttia! Pääsääntöisesti lähes kaikissa henkilöautoissa on h-portti mutta mitä isompiin Diesel-koneisiin mennään niin h-porttia EI ole vaan turbo on mitoitettu siten ettei sitä tarvita, se ei ole ainoa millä se onnistuu ja tärkeämpi tapa millä painetta rajoitetaan on syötön rajoittaminen! Kun syöttöä rajoitetaan niin luonnollisesti palaminen vähentyy josta seuraa pakokaasujen väheneminen joten painekaan ei enää nouse! Bensa-koneissa h-portti ON AINA juuri syystä ettei syöttöä voida laihentaa koneen rikkoutumisen takia!
- matti
Aina olla, tässä yks esimerkki.
Common-rail-tekniikka
Moottori edustaa toisen sukupolven common-rail-tekniikkaa. Se hyödyntää viimeisintä mikroelektronitekniikkaa moottorin polttoprosessin tarkkailussa, jotta palaminen olisi optimaalista kaikissa olosuhteissa. Common-rail on ainoa dieselruiskutusjärjestelmä, jossa polttoaineen ruiskutuksen ajoitus on joustava. Tämä on toteutettu rakentamalla painetila, jossa polttoneste on moottorin nopeudesta riippumatta koko ajan korkeassa paineessa. Se edistää myös moottorin vääntöä sekä tekee moottorista entistä taloudellisemman ja savuttomamman.
Palamisprosessia ohjaa moottorin elektroninen ohjausjärjestelmä. Sen apuna on eri puolille asennettuja antureita, jotka valvovat palamisprosessia ja auttavat tiedoillaan moottoria mukauttamaan niin polttonesteen määrää kuin ajoitusta tarvittaessa.
1,8 litran, 100 hevosvoiman Focus Duratorq TDCi -moottorissa on myös elektroninen melun vähentämiseen tähtäävä tekniikka, accelometer pilot control, joka ”kuuntelee” moottorin toimintoja. Keskelle moottorilohkoa sijoitettu elektroninen nakutusanturi valvoo moottorin tärinää ja antaa signaalin ruiskutuksen ohjausmodulille, joka tekee tarvittavat muutokset ruiskutukseen.
Common-rail-muutokset
Focuksen 100 hevosvoiman 1,8 litran Duratorq TDCi -moottorissa on samoja ominaisuuksia kuin 115 hevosvoiman versiossa. Näitä ovat muun muassa:
- entistä jäykemmät valurautaisen moottorilohkon kannakkeet
- vahvistetut kiertokangen laakerikannet
- männissä jäähdytyskanavat
- kampiakselissa entistä vahvemmat laakerit ja kaksoismassavauhtipyörä, akselin etupäässä värinänvaimennin
- sylinterikannessa Focus Duratorq TDdi -versioon verrattuna alempana olevat pyörrekanavat
- vahva ja tehokas valurautainen rakenne, joka mahdollistaa ahtamisen aina 1,2 bariin saakka
- pakosarjassa säätyvä Garrett-ahdin, hukkaportin tarve poistuu
http://www.ford.fi/mallisto_focus_moottorit.html - KKKturbosiis
Ei ole kaikissa. Joissakin on kiinteällä geometrialla oleva turbo ilman hukkaporttia, joka on mitoitettu siten, että ahtopaineet eivät karkaa. Täytyy olla varovainen ku nostaa syöttöjä ettei ahtopaineet nouse sinne neljään kiloon! Sitten on näitä nykyaikaisia muuttuvalla geometrialla olevia turboja...
- Nobelaner1
Valitettavasti eduskunnastakin puuttuu hukkaportti josta hallituksen saisi menemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393