synttäri-kutsuista ynm

vaikka ei ole perhettä koskettanut(vielä)mutta kun on ihan pienistä lapsista kyse,tai ala aste koululaisista,ja kutsu kortit toimitetaan kouluun-päiväkotiin jne:niin moni lapsi voi olla hyvinkin suruissaan jäädessään ilman kutsua,joskus on lapsia jotka useinmiten jäävätkin ilman.olisiko kuitenkin kohteliain tapa toimittaa kutsut postitse tai muuten?
62022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tapana on ainakin tuntemissani tapauksissa ollut se että kutsutaan koko luokka tai ryhmä tms. Jos liikaa väkeä niin sitten yksittäiset kutsut. Kyllä luulisi että kotona selitetään lapselle syy jos jollekin tulee paha mieli kutsun saamatta jäämisestä.

Äänestä
  • pohtinut toisen lapsen kasvettua samaa asiaa.Ensimmäisellä sattuu synttärit joululoman aikaan niin ei ole ollut sitä ongelmaa.Itse en mielelläni pieniin tiloihin ottaisi montaa kymmentä lasta.Tyttären kohdalla sitten eskarissa vietiin luokkaan keksipaketti ja juhlivat siellä ja vain paremmille kavereille annettiin sitten synttärikutsu,meillä oli mahdollista että vietiin itse postilaatikoihin ne kutsut....

    Äänestä

Sinunkin lapsesi saattaa joskus jäädä ilman kutsua. Tälläisiä pettymyksiä on hyvä opetella sietämään, aikuisena ei myöskään saa kutsua jokaiseen haluamaansa paikkaan.

Oma äitini pakotti minut kutsumaan lojaalisuuden nimissä kaikki luokkakaverit. Tuntui kamalalta kun kutsuilleni tuli "kiusaajani".

Velvollisuudesta ei tule ketään kutsua!

Äänestä

Asiaan liittyen tuli vain mieleeni että kannattaa sitten jättää kutsumatta edes osa luokasta jos jätät jonkun kutsumatta, sillä kyllä se on lapselle kova paikka jos kaikki muut lapset luokasta kutsutaan paitsi hänet. Eli mieluummin sitten joko kaikki tai sitten vain osa joukosta. Riippuu tietenkin lapsesta, mutta kyllä muistan itse jonkin verran muuttaneena lapsena kuinka pahalta tuntui aina kun muutimme paikasta toiseen eikä kukaan kutsunut syntymäpäivilleen tai muistanut koko olemassaoloani. Toki aina ei pääse kaikkialle minne haluaa, mutta minusta on turhan julmaa aloittaa sellainen "en tykkää niin jätetään kutsumatta"-mieliala jo ala-astelaisille. Kutsuissahan on mahdollisuus tutustua toisiin paremmin ja saada tukea omasta kaveriporukasta. Koulussakaanhan ei kaikkiin aina tutustu vaikka olisi pieni koulukin kun sitä usein jää pyörimään juuri sen oman kaveriporukan kanssa. Lapsillekin tekisi hyvää hieman avautua uusille kokemuksille ja ihmisille.

Kutsuista kuulee lapsi koulussa lähetit ne sitten postitse tai et. Esimerkiksi omassa koulussani laulettiin aina syntymäpäiväsankarille joka vuosi, joten varmasti ei jäänyt epäilystä etteivätkö juhlat olisi tulossa. Uskoisin että tämä on aika yleistä kaikissa kouluissa, ainaki pienemmillä paikkakunnilla. Paljon myös koulussani järjestettiin niin että syntymäpäivän kunniaksi päivänsankari toi karkkipussin ja jokaiselle annettiin yksi karkki päivän alussa. En tiedä onko tulevaisuudessa sinun astesi koulussa tällainen tapa, mutta kannattaa kysyä heiltä.

Kannattaa myös varmistaa etukäteen että kutsumasi lapset ovat tulossa. Muistan kun olin itse lapsi ja järjestimme suuret juhlat joihin tilasimme oikein leipomosta hienoja käsintehtyjä kakkuja, runsaasti sipsipusseja, popkorneja, pieniä lahjoja kilpailuissa voittaneille jne. Odotin koko kutsupäivän, mutta ainoastaan yksi tai kaksi ihmistä koko luokaltani tuli paikalle. Ainakin vanhempani olisivat säästäneet, mikäli olisivat saaneet tietää että kutsutut jättävät tulemasta.

Noh, se niistä koulutraumoista. :-D

Äänestä
  • kuulostaa todella kurjalta kokemukselta tuo juhla pettymys.Niin tokihan lapset kuulevatkin niistä juhlista.mutta ehkä sitä ihan hirmuisen pahaa mieltä voisi hellittää,niin ettei ne kutsut jaettaisi esim luokassa:tässä tolle/tolle/ja tolle:mutta ei tolle...ja kyllä ne lapset joutuvat monta monta kerataa pettymään monista asioista,mutta koulussa ja päiväkodissa niin miksi ei voisi edes yrittää pienentää pettymyksiä?

    Äänestä

  • äitix4 kirjoitti:

    kuulostaa todella kurjalta kokemukselta tuo juhla pettymys.Niin tokihan lapset kuulevatkin niistä juhlista.mutta ehkä sitä ihan hirmuisen pahaa mieltä voisi hellittää,niin ettei ne kutsut jaettaisi esim luokassa:tässä tolle/tolle/ja tolle:mutta ei tolle...ja kyllä ne lapset joutuvat monta monta kerataa pettymään monista asioista,mutta koulussa ja päiväkodissa niin miksi ei voisi edes yrittää pienentää pettymyksiä?

    Esimerkiksi tuo postilaatikko-idea oli hyvä, jos se vain onnistuu, myös kortit kuulostavat hyvältä. Toisaalta.. Varmasti joku vähemmän arvostettu lapsi saa nähdä kun korttia heilutellaan hänen nenänsä edessä ja ilkutaan kun ei oteta mukaan kutsuille (en tarkoita että sinun lapsesi sitä tekisivät, vaan jotkut toiset). Mutta, sellaistahan se aina taitaa olla kouluissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitix4 kirjoitti:

vaikka ei ole perhettä koskettanut(vielä)mutta kun on ihan pienistä lapsista kyse,tai ala aste koululaisista,ja kutsu kortit toimitetaan kouluun-päiväkotiin jne:niin moni lapsi voi olla hyvinkin suruissaan jäädessään ilman kutsua,joskus on lapsia jotka useinmiten jäävätkin ilman.olisiko kuitenkin kohteliain tapa toimittaa kutsut postitse tai muuten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu