Telakkateollisuus ja asuntovarallisuus

Näiden kahden symbioosia saadaan ihailla Helsingissä, Turussa ja Raumalla. On se vaan hienoa että tukea tulee kun kyseessä on kansallisomaisuus. Ja toisalata niin tuottavaa työtä.

Eipä ole hallituksella vaihtoehtoja. Vai mennäkkö brysseliin ja julistaa Turku ja Rauma ja Helsinkiä äkillisen rakennemuutoksen alueeksi. Näissäkaupungeissa asuu sen verran myös porukkaa että ei äkkiä telakkatuista luovuta
460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

telakkateollisuus vrt autoteollisuus. Autoteollisuuden tukiaiset hyödyttää kansaa koska yleensä autojen hintoja lasketaan markkinoinnin ripeyttämiseksi kun valtio satsaa autoteollisuuteen. Kun telakkateollisuuteen investoidaan käy niin että telakkatyöntekijät ja investoijat saavat suoraa voitto palkan/osingon kautta eli hyötyjiä vähemmän jolloin tuennan hyöty on yhteiskunnassa kokonaisuudessa hyvin valikoivaa ja osuu kapealla osalle kansaa.

Saksassa ja Ransakssa autoteollisuuden tuki autta anäin ollen myös autoteollisuuden loppukäyttäjiä huomattavasti. Mutta kun laivoja ei oikeen moni Suomessa omista näyttää hyöty loppukäyttäjälle kanavoituvan ulkomaille tai harvoille osakkeenopmistajille

Äänestä
  • Suomalainen mersu ostoslistalle.

    Äänestä

Olis suomalaisille ja uudellekaupungille tärkeää, että ihmiset ostaisivat suomessa tehdun mersun, mutta ei ole tainnut vetää parhaalla tavalla aloitus. Tsemppiä ja parempaa jatkoa sille, siis kaikki jotka kykenee sinne ostamaan.

Äänestä

No Helsinkiä ei yksi telakka hetkauta. Jonkun pikkukaupungin voi kaataa.

Onko Uudenkaupungin Mersuja vielä saatavilla Suomessa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraillaan kirjoitti:

Näiden kahden symbioosia saadaan ihailla Helsingissä, Turussa ja Raumalla. On se vaan hienoa että tukea tulee kun kyseessä on kansallisomaisuus. Ja toisalata niin tuottavaa työtä.

Eipä ole hallituksella vaihtoehtoja. Vai mennäkkö brysseliin ja julistaa Turku ja Rauma ja Helsinkiä äkillisen rakennemuutoksen alueeksi. Näissäkaupungeissa asuu sen verran myös porukkaa että ei äkkiä telakkatuista luovuta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu