Minkä ikäisenä lapsi omaan huoneeseen nukkumaan?

ärsyyntynyt....

Joo eli, mua alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään. Vanhemmat eronnut ja isällä ja sen uudella naisella on 7v tyttö, eli menee syksyllä kouluun ja nukkuu vanhempien kanssa samassa huoneessa. On aina nukkunut. Itse olen kohta 15 vuotias, ja mun tietääkseni lapsi laitetaan yleensä nukkumaan omaan huoneeseen kun ei tarvii syöttää enään yöllä, tai joskus 1-3v? Oon yrittänyt niinkun kysyä siltä, että mitä jos tuut siukun kaa nukkuun omaan huoneeseen, mutta ei. En nyt oo ihan varma, mutta onko siis normaalia että 7v ei nuku omassa huoneessa, vaan vanhempien kanssa?

7

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+4=10

      Eihän se ihan tavanomasita ole, jos kodissa on tilaa. Tuon ikäisillä käy jo kavereita kylässä, ja useimpia nolottaisi kavereille näyttää, että oma sänky on äidin ja isän huoneessa. Mutta voihan hänellä olla joku sairauskin tai kehitysviive, koska onhan niitäkin lapsia, jotka ovat vielä 7-vuotiaana vaipoissa öisin. Anna ajan kulua. Siskopuoli kehittyy omaa tahtiaan.

    • tääöpo

      Kai oma sisko tietää jos toisella on sairaus ta i kehitysviive....

      • 19+6=25

        Eipä tiedä aina edes omat vanhemmatkaan, sillä oma lapsi voi olla ns. sokea piste ammattikasvattajallekin. :D


    • 1588

      Älä huolehdi siskon asioista, elä omaa elämää kun oot tossa parhaasas iässä!!

    • just joo

      paskat. ikää pitäis enää 7 vuotiasta vanhempien makkarissa. lellitty tenava.

      • Nolo juttu

        Kuule, niitä on sellaisiakin 7-vuotiaita, jotka nukkuvat vielä samassa sängyssäkin vanhempiensa kanssa, mutta ei heillä käy koskaan kavereita kylässä, eikä ne kehtaa koulussa kertoa, etteivät nuku omassa huoneessaan. Perhepeti on kai hieno juttu, mutta jostain syystä lapset kuitenkin häpeävät tällaisia nukkumisjärjestelyjä.


      • syystä.
        Nolo juttu kirjoitti:

        Kuule, niitä on sellaisiakin 7-vuotiaita, jotka nukkuvat vielä samassa sängyssäkin vanhempiensa kanssa, mutta ei heillä käy koskaan kavereita kylässä, eikä ne kehtaa koulussa kertoa, etteivät nuku omassa huoneessaan. Perhepeti on kai hieno juttu, mutta jostain syystä lapset kuitenkin häpeävät tällaisia nukkumisjärjestelyjä.

        iha oikeesti. kyllä vanhempien pitäis tajuta laittaa lapsi ajoissa omaan huoneeseen omaan sänkyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    2. 75
      1121
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      52
      617
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe