Minkä ikäisenä lapsi omaan huoneeseen nukkumaan?

ärsyyntynyt....

Joo eli, mua alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään. Vanhemmat eronnut ja isällä ja sen uudella naisella on 7v tyttö, eli menee syksyllä kouluun ja nukkuu vanhempien kanssa samassa huoneessa. On aina nukkunut. Itse olen kohta 15 vuotias, ja mun tietääkseni lapsi laitetaan yleensä nukkumaan omaan huoneeseen kun ei tarvii syöttää enään yöllä, tai joskus 1-3v? Oon yrittänyt niinkun kysyä siltä, että mitä jos tuut siukun kaa nukkuun omaan huoneeseen, mutta ei. En nyt oo ihan varma, mutta onko siis normaalia että 7v ei nuku omassa huoneessa, vaan vanhempien kanssa?

7

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+4=10

      Eihän se ihan tavanomasita ole, jos kodissa on tilaa. Tuon ikäisillä käy jo kavereita kylässä, ja useimpia nolottaisi kavereille näyttää, että oma sänky on äidin ja isän huoneessa. Mutta voihan hänellä olla joku sairauskin tai kehitysviive, koska onhan niitäkin lapsia, jotka ovat vielä 7-vuotiaana vaipoissa öisin. Anna ajan kulua. Siskopuoli kehittyy omaa tahtiaan.

    • tääöpo

      Kai oma sisko tietää jos toisella on sairaus ta i kehitysviive....

      • 19+6=25

        Eipä tiedä aina edes omat vanhemmatkaan, sillä oma lapsi voi olla ns. sokea piste ammattikasvattajallekin. :D


    • 1588

      Älä huolehdi siskon asioista, elä omaa elämää kun oot tossa parhaasas iässä!!

    • just joo

      paskat. ikää pitäis enää 7 vuotiasta vanhempien makkarissa. lellitty tenava.

      • Nolo juttu

        Kuule, niitä on sellaisiakin 7-vuotiaita, jotka nukkuvat vielä samassa sängyssäkin vanhempiensa kanssa, mutta ei heillä käy koskaan kavereita kylässä, eikä ne kehtaa koulussa kertoa, etteivät nuku omassa huoneessaan. Perhepeti on kai hieno juttu, mutta jostain syystä lapset kuitenkin häpeävät tällaisia nukkumisjärjestelyjä.


      • syystä.
        Nolo juttu kirjoitti:

        Kuule, niitä on sellaisiakin 7-vuotiaita, jotka nukkuvat vielä samassa sängyssäkin vanhempiensa kanssa, mutta ei heillä käy koskaan kavereita kylässä, eikä ne kehtaa koulussa kertoa, etteivät nuku omassa huoneessaan. Perhepeti on kai hieno juttu, mutta jostain syystä lapset kuitenkin häpeävät tällaisia nukkumisjärjestelyjä.

        iha oikeesti. kyllä vanhempien pitäis tajuta laittaa lapsi ajoissa omaan huoneeseen omaan sänkyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe