autolla Wien- Helsinki tarvitsen neuvoja/mielipiteita

autollaWienista

Olemme muuttamassa Wienista Helsinkiin, ja tarkoituksena on ajaa auto perhe suomeen. Ajattelin tulla puolan ja baltian maiden kautta. onko sinulla kokemuksia kyseisesta reitista pienten lasten kanssa? ottaisin ilolla vastaan kommentit ja neuvot.
Montako paivaa kannatta varata? onko Latviassa ja Virossa rantaosuudella kivoja rantoja joissa kannattaisi vaikka pysahtya paivaksi yms yms..
mites yopyminen? pitaako varata vartioitu autopaikka? meilla perus auto, ei mikaan tosi kallis...

paljon kiitoksia!
kari

3

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fordilla ajoin

      Viime kesänä ajoimme saman reitin.Lasten kanssa 1. yöpyminen ennen
      Varsovaa.2. yöpyminen Jurmalasa,hyvä ranta ja loma kohde.
      Sitten jo jaksaa ajaa Tallinnaan.Tienvarsi hotelleissa yöpyminen.
      Parkki kuuluu hintaan.Ei välttämättä vartioitu.Ei ollut ongelmia,ei tarvi pelätä mitään.
      Älä mene sunnuntai iltana ilman varausta tallinnan laivoille.
      Laivaan ei mahdu autoja virolaisten suomeen töihin matkaavien vuoksi.
      Voi olla että joudut yhden yöpymisen lisätä.

    • Sinne taas mennään

      Saatte kyllä helpostikin tästä matkasta lapsille ikimuistoisen, kymmenkunta vuotta on jo koluttu seutuja. Jos meiltä kysytte niin emme ahnehtisi liian pitkiä päivämatkoja. Jo Slovakiassa on Liptovsky Mikulasissa mukava mökkikylä ja lähellä Aquapark. Krakovan kautta jos tulette, sekä yhdellä leirintäalueella että keskustan kesähotelleilla on maauimalat vieressä. Liettuassa on kyllä mahtavat rannat Klaipedan molemmin puolin, mutta hieman kiertotietä länteen siinä tulee. Jurmala on tietysti käymisen arvoinen, mutta Riian jälkeenkin on Saulkrastin-Salacgrivan välisellä alueella kaunista seutua ja merenrantaa. Sitten on Pärnu ja jo ennen sitä on vanhan rantatien varressa mukavia majapaikkoja vaikkapa lampaineen ja hevosineen jos haluaa. Itse päätätte mutta ainakin 6-7 päivää varaisin matkaan lapsiperheen kokemuksella. Emme ole koskaan etukäteen yöpaikkoja varailleet ja aina on paikka löytynyt, autossa rattilukko.

    • autollaWienista

      kiitos Ford ja Sinne Taas mennaan, paljon apua naista neuvoista ja ajatuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3487
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2654
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      78
      2453
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2348
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2287
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1813
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1729
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      198
      1673
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1393
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1360
    Aihe