Mua oikeesti kiinnostais tää aihe et kuinka lievää hypis voi olla että voidaan luokitella bipoksi? Ku kattelee monien bipojen sekoiluja niin en tajua sitä ollenkaan. Aina väitetään ettei bipot pärjää ilman lääkkeitä mut mä oon pärjännyt vuosia. Ja ku kaksisuuntaisen pitäis olla vakava mielisairaus niin siksikin mietityttää et voiko hypomania olla kovin lievää.
Miten lievä voi hypomania olla?
BipoORnot78
2216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi tietysti pärjätä ilman lääkkeitä jos mielialojen vaihtelut pysyy aisoissa. Mulla itsellä sekamuotoinen nopeasyklinen bipo, joka pysyy jotenkin aisoissa Lamictalilla. Lamictal on kiitettävästi ehkäissyt sekoboltsimaniat, nykyään on vain hypomaniaa ja masennuskuoppia.
Mun hypomania on semmoista unenpuutetta tai parin tunnin yöunia, ärtyneisyyttä ja puuhaan yötä myöten. Mun siskolla on myös bipo, mutta ei lääkitystä. Kun on selkeät masennus- ja pirteät jaksot, kyllähän se bipoksi diagnosoidaan; ei siinä aina selkeää maniaa tartte olla. Mä olisin todella onnellinen, jos pärjäisin ilman lääkkeitä. Olen kokeillut ja joltiseenkin katastrofiin se yritys päättyi.
Ehkäpä sulla ei ole kaksisuuntainen mielialahäiriö.