Heikko vasen?

Heippa,

Löytyykö vinkkejä millä saisi vahvistettua vasenta suoraa kun tuntuu, että en siihen saa millään voimaa tarpeeksi. Oikea lähtee tuplasti lujemmin ja koukut molemmin käsin ihan kivasti mutta vasenta suoraa lyödessä tulee mieleen enemmänkin pikkuoravan naputus, varsinkin jos lyö esim. vasen oikea vasen niin vika on ihan onneton.

niin ja olen oikeakätinen.
101505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kantsii varmaan keskittyä hetken aikaa ihan vaan sen vasemman suoran treenaamiseen. Kannattaa varmaan myös kysyä valmentajalta/treenikaverilta/yms. keinoja tekniikan parantamiseksi.

Äänestä
  • Eräs nyrkkeily valmentaja sanoi, että takakäden suoran oppimiseen menee keskiverto nyrkkeilijältä kolmisen vuotta. Tuo siis nyrkkeilyssä missä on pelkät kädet käytössä eli lajeissa joissa jalatkin mukana oppimisaika on aika paljon pidempi.

    Tämä nyt ei suoraan liittynyt kysymykseesi mutta tuon suoran oppiminen vaati melkoista kärsivällisyyttä hemmetisti töitä.

    Äänestä

treeneissä jonkun taitavan kaverin viereen ja seuraa tarkaan miten hän lyö, mistä se lyönti lähtee jne. ja pidä pistareita tälle taitavalle kaverille. Vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä. Se vaan kolahtaa sitten kohdilleen joku päivä, jos kolahtaa. Jotku vetää sen etukäden vähän sivummasta ja silleen siihen saa helpommin voimaa ja tulee ikään kuin vipuvartta siihen "nyrkinheittoon" lisää. Voit sitten vetää lähemmäs leukaa, kun pääset jyvälle. Ehkä hieman leveämpi asento, esim. säkin edessä yhdistettynä tähän edelliseen auttaa vähän, niin saa sitä vartalonkiertoa helpommin hyödynnettyä.

Äänestä

Hyvä lyönti vaatii ymmärtääkseni hyvän ojentajan lisäksi riittävän hyvän hauiksen (lyöntiä pysäyttämään) tai kroppa alkaa rajoittaa. Eli salille mars ja tarpeeksi treeniä vaan, ei se muutenkaan ole helppoa... itse sain ekan vuoden aikana tb:ssa aikaan ehkä n 10 vasenta suoraa johon olin itse tyytyväinen.

Äänestä
  • aivan eri lihakset mitkä siinä hyvässä suorassa toimii, kun se nyrkki lähetetään matkaan jne. Ojentajat tulee kuvioihin vasta aivan lyönnin loppuvaiheessa, jos laittaa siihen ikään kuin "survaisua" mukaan ja sitä survaisua ei kannata laittaa siihen, jos haluaa opetella esim. nopeita lyöntisarjoja. Palautuskin vedetään tavallaan keholla ja jaloilla, eikä hauperilla. Tämä käsilihaksilla pelaileminen on juuri sitä "maallikkojen hommaa" ja helvetin hidasta touhua. Penkkipunnertajat juuri elättelee kovasti toiveita, että heillä on kovat lyönnit, kun on vahvat kädet jne. Mutta ei se niin mene. Nyrkkeiltäessä kädet vahvenee tietenkin ja hauperikin pullistuu, mutta varsinaisen työn tekee enempi jalat, keskivartalo ja hartijat.

    Äänestä

Treenaamalla se yllättäen paranee. Minä korostaisin juuri etukäden lyönnissä rentouden merkitystä. Kun kiihdytysmatka on paljon lyhyempi kuin takakäden lyönneissä, tahtoo nopeus jäädä vähäiseksi ja sitä ei voi parantaa, ellei lyönti lähde rennosti.

Äänestä

Täytyy tosiaan keskittyä rentouteen ja vasemman käden lyöntitekniikkaan enemmän, eiköhän se vuoden päästä jo vähän kovempaa lähde.

Kiitoksia kaikille asiallisista vastauksista.

Äänestä

on myös aika heikko, jos tämä "tuplasti lujemmin kuin etukäsi" pitää paikkaansa eli:

Takakäden voima = 2 X pikkuoravan naputus

(Tämä on puujalkavitsi anteeksi)

Äänestä
  • Näillä naruilla ei vielä mitään nukkumatteja anneta :))))

    Äänestä

Ota samaan aikaan pieni askel eteen ja painonsiirto yhdistettynä vartalon kiertoon.
Älä anna painopisteen nousta kovin paljoa lyönnin aikana vaan, että se siirtyminen olisi vaakasuoraa.
Kuulostaa yksinkertaiselta mutta etukäden lyönnissä ajoitus on kaikkein tärkein.
Kokeile raskaaseen säkkiin, ainoa tapa millä saat lyöntivoiman kohdalleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nobi kirjoitti:

Heippa,

Löytyykö vinkkejä millä saisi vahvistettua vasenta suoraa kun tuntuu, että en siihen saa millään voimaa tarpeeksi. Oikea lähtee tuplasti lujemmin ja koukut molemmin käsin ihan kivasti mutta vasenta suoraa lyödessä tulee mieleen enemmänkin pikkuoravan naputus, varsinkin jos lyö esim. vasen oikea vasen niin vika on ihan onneton.

niin ja olen oikeakätinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu