Katselkaa ihmeessä kaikki

http://areena.yle.fi/tv/1865927

Ohjelmassa rakas ystäväni T. Miettinen kertoo asioita joista kaikkien tälle palstalle kirjoittavien pitää olla tietoisia. Toinen keskusteluun osallistuva kertoo tapahtumasta joka on ollut aika hiljattain tapeetilla.

Kommentoikaa sen jälkeen kun olette katselleet.

Laitoin ensin vahingossa saman viestin vanhoillistenkin palstalle, tänne ensisijaisesti oli tarkoitus laittaa.
1289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Katseltu on. Surullista, mihin ihmisen hengelliset valtapyrkimykset ja hurmahenkisyys johtaa. Aito kristillisyys ei ole sitä, mistä tuossa oli kyse.

Jumalalla on kaikki valta, Hän antaa omilleen kaiken tarpeellisen. Hän on elämän ja kuoleman Herra, ei yksikään ihminen. Tuo haastattelu oli vain yksi lisätodistus siitä, minkä jo tiesin. Menestysteologia on hyvin turmiollista, sekin tuossa tuli kirkkaasti esille.

Äänestä

Aito krstillisyys, ei riistä yksilöltä ajattelun vapautta. Kaikissa uskonliikkeissä pyritään juuri siihen. Uskotellaan sellaisia asioilla kuulijoita, joita sanotaan Jumalan voimaksi. Mutta se voi muutua vastapuolen hyväksikäytöksi ja sillä on huono menestys.

Äänestä
  • Su älä yleistä.

    Kysymys on näistä vapaista suunnista joissa tavoitellaan Jumalan valtaa ja alistetaan näin saadulla (kuvitteellisella) vallalla toisia seurakuntaan kuuluvia. Kannattaa käydä erilaisissa seurakunnissa ja tutustua niihin kunnolla. Kirjoittelet vasta sitten kun tiedät.
    Toisen ohjelmassa esiintyneen puoliso oli langennut jumalan nimeä väärin käyttävän bisnesnaisen pauloihin. Näitähän riittää, ihmisten uskonnollisilla tunteilla tehdään härskiä bisnestä.

    Äänestä

Mitä sinä tiedät kun kirjottelet. Et yhtään enempää kuin minäkään. Sinä tiedät sen kuin minäkin, että kun Jumalan sanaa julistetaan, oli se sitten tavallinen luterilainen kirkko tai siitä irronneet erillaiset uskonliikkeet Niin kun seillä saarnataan papin tai just pellolta tulleen lahkolaisen isäntämiehen suulla sanaa Jumalasta ja ihmisten syntisyydestä. Niin mikä se muukaan on kuin kuulijoittensa manipuloimista. Oli saarnat sitten raamatusta tai omasta omavanhurskaasta päästä. Todisteena on raamattu, joka on kirjoitettu vierailla mailla vuosituhansia sitten. Kun tätä on myös julistettu vuosituhansia, ihmiskunta ei ole tullut yhtään sen viisaammaksi tai "Jumalaansa"pelkääväksi. Kaikki tiedämme elämämme lopun. Kaikki entiset ovat kuolleet. Ja niin kuolevat tulevaisuudessakin. Kaikkine synteineen, olivat sitten enemmän tai vähemmän uskossa. Jumala jos Hän on olemassa, niin silloin hän taatusti pelastaa kaikki rauhaansa. He myös, jotka jatkuvasti varottavat toisia synneistä, mutta itse uskovat vai olevansa ainoita pelastuneita. On olemassa hyvä ja paha. Nämä henget taistelevat meistä mitä kulloinkin sanomme ja teemme. Hyvää evästä voidaan toiselle tarjota, vaikka itse kantaa repussaan synninkivilastia.
Täällä meitä kivireppuselkiä on paljon. Oli sitten lukenut raamatun läpi ja teologiaa lukenut "arvostettu"rovasti tai piispa. Tai raamatuton yksin nurkassaan rukoileva renttu synteineen.Ei pitäisi puhdistaa itseään synneistään, kun ei itse siihen pysty.
Jokainen makaa miten petaa.

Äänestä
  • su, sinä saat laskea sen kivirepun pois, koska Jeesus maksoi sinun syntisi ristillä. Saat uskoa sen. Kun nyt luet raamattua, omatuntosi syyttää, mutta kun kiität Jeesusta siitä että Jeesus ristillä sovitti sinun syntisi, niin saatanan on pakko luikkia pakoon valehtelemasta sinulle, että sinun pitää itse syntireppuasi kantaa.

    Jos sinä su haluat vapaaksi tuosta syyllisyydestä ja syntirepun taakasta, niin usko minua kun sanon, että JEESUS MAKSOI SYNTISI RISTILLÄ, EIKÄ JUMALA NIITÄ ENÄÄ TULE KOSKAAN VELKOMAAN. Ymmärrä tämä ja kiitä Jeesusta tästä, niin saat kokea sen valtavan ilon ja kevyen olon, kun sydän ei syytä, ja tiedät olevasti Jumalan lapsi!

    Äänestä

Luulosairaus on yleinen tauti uskovaisuudessa. Luullaan ulkopuolisia kaikkien syntien pesiksi joita ei kukaan muu poista kuin Jeesus. VT aikan oli suuria syntitaakkoja kantavia Jumalan miehiä, joita vieläkin muistellaan. Heidät pelasti heidän oma Jumalansa, vai luuletteko, että he ovat tulijärvessä kärventyneet.

Olen perin yksinkertainen mies, yksinkertaisine ajatuksineni, yksinkertaisine Jumalan käsitykseni kanssa. Olen perin tyytyväinen omaan käsityksiini, siitä hyvästä jota olen saanut Herraltani tämän pitkä elämäni aikana anoen ja kiittäen vuoronperään. Toivon myös, että Hänen kauttaan pääsen synneistäni nii, että voisin saada rauhallisen levon ijäisyydesäni.

Tuntuu siltä, että se syntireppu painaa eniten jokapäivä teitä kun siitä niin kauheeta melua pidätte sen taakasta. Olette kuin matkamies, jolla reppu painaa, joka hetkeksi heittää repun selästään ja istahtaa kivelle. Mutta matka jatkuu, reppu painaa edelleen, ennenkuin matka päättyy ja se heitetään selästä pois, jolloin lasketaan ja punnitaan kivet mitä on matkansa varrelta kerännyt.

Totuuden Herra johda sinä meitä.....

Äänestä
  • YHtään ei tarvitse luulla, jumalattomien elämä on todella pöyristyttävää.

    Äänestä

Älä muuta viserrä! Jotkut ovat vielä sivuuttaneet Jumalan ja tietoisesti ottavat Jumalan oikeuksia valtaansa.

Äänestä

En tunnistanut miehen puheesta mitään joka todella olisi totta,koskien hänen puheitaan kokemuksien ja kielilläpuhumisen vaateista taikka jostain neulansilmän läpi menemisestä ollakseen kelvollinen.

siis ihan käsittämätöntä puhetta.

en ole nimittäin koskaan kohdannut sellaista julistajaa helluntaissa joka kehottaisi jättämään lääkkeet pois tai jotain muuta vastaavaa tyhmää.

Eli olikohan kaikki nyt ihan niinkuin annettiin ymmärtää.

Näkisin että mies oli käännynnäinen etsijän paikalla oleva uudestisyntymätön, jollaisen ei pitäisi olla lainkaan helluntain jäsenenä, ja joita on kuitenkin olemassa taitamattomien ihmisten toiminnan tuloksena.

eturauhasmiehen juttua en kuunnellut.

Äänestä
  • ettäsellaistasoopaa 23.4. 2013 08:29

    Soopaa sinä todella kirjoitat, hyvä että tunnistat ja tunnustit. Et ole kuullut sanaakaan ohjelmasta kirjoituksesi perusteella.

    Ystäväni Terho on syntynyt helluntailaisille vanhemmille ja elänyt liikkeen piirissä lapsuutensa ja nuoruutensa, hän tietää mitä puhuu.

    Lääkkeiden pois jättäminen puolestaan tapahtui ohjelmassa esiintyneen rouvan edesmenneelle aviomiehelle, Pirkko Jalovaaran jallituksessa.

    Äänestä

  • Kuuntele ensin!! kirjoitti:

    ettäsellaistasoopaa 23.4. 2013 08:29

    Soopaa sinä todella kirjoitat, hyvä että tunnistat ja tunnustit. Et ole kuullut sanaakaan ohjelmasta kirjoituksesi perusteella.

    Ystäväni Terho on syntynyt helluntailaisille vanhemmille ja elänyt liikkeen piirissä lapsuutensa ja nuoruutensa, hän tietää mitä puhuu.

    Lääkkeiden pois jättäminen puolestaan tapahtui ohjelmassa esiintyneen rouvan edesmenneelle aviomiehelle, Pirkko Jalovaaran jallituksessa.

    Ystäväsi ei siis ole uskossa? Hänen perheensä on ollut samanlainen feikkiuskovainen joita essuissakin riittää. Tuomitsetko nyt siis koko helluntaikansan hurmahengeksi ja helvettiin, niinkuin olet minullekin tehnyt?

    Äänestä

Terho on sydämestään uskova kristitty, mukavanmaa miestä saa hakea
samoin vaimonsa.

Kannattaa ensin katsella ohjelma ja kuunnella mistä hän puhuu.
Tero puhui omista kokemistaan ja vaatimuksista liikkeen piirissä.
- Ellet puhu kielillä sinä et ole kristitty.
- Kun on kristitty silloin kaikki on hyvin, ei sairautta ei köyhyyttä jne.
- ellet parane rukouksen voimalla, sinussa on arvostelun henki,
tai väärä henki, tai epäuskon henki.
Jokainen voi Raamatustaan lukea mitä lahjalla tarkoitetaan.
Menetyksen teologia ei perustu Jumalan sanaan.
Raamatusta voi selkeästi lukea, että eri ihmisillä on erilaisia armolahjoja
jotka Jumala antaa HÄNEN TAHTONSA mukaan. Ja kun Jumalalta saadut lahjat käytetään seurakunnan rakentamiseen veljellisessä ja yhteisessä rakkaudessa, silloin ne tulevat siihen käyttöön johon Jumala on ne antanut.

Terapeutti Salme Blomster puhui eräässä laivaseminaarissa tällaisista uskonnon uhreista. Eräskin heistä joutui näiden kolpötöörien uhrina loppuelämänsä ajaksi mielisairaalaan. Henkilöstä haettiin syntejä joita hän ei ollut tehnyt, ne muka aiheuttivat hänen sairautensa ja sen ettei hän parantunut.

Sama koskee tuota rouvaa joka puhui Jalovaaran rahankeruutouhuista.
Kannattaa kuunnella niin että myös ymmärtää viestin ja oppia toisia
kohdanneista ongelmista, ettei tulisi huijatuksi.

Yleensäkin olisi syytä opetella kuuntelemaan (tässä tapauksessa myös lukemaan), mistä toinen puhuu, ennen kun ryhtyy vastamaan.
______________

En ole tavannut yli 60 vuoden aikana yhtäkään feikkiuskovaista esikoislestadiolaisuudessa. Nyt puhutaan sinun kohtaamistasi ongelmista.
Tämän ohjelman aikana iloitsin siitä, että puutteistaan huolimatta lestadiolaisuudessa ei ole läöhdetty tähän maailmanlopun power humpuukiin.
Ei kyllä muissakaan vanhemmissa herätysliikkeissä. Kiitos Herralle.
_____________

Minulla on monia helluntailaisia ystäviä, sydämestään kristittyjä.
Olen kertonut tämän kymmeniä kertoja täällä, noin 7 vuoden aikana.

Toimin täällä Jeesuksen Kristuksen todistajana. Jeesus haluaa ettei
yksikään hukkuisi. MInulla on sama päämäärä kun Herrallani ja Vapahtajallani.
Sen tähden minulle on tärkeätä että pysytään Raamatun ilmoituksessa. Me Jeesuksen todistajat olemme palvelutehtävässä. Paavali kertoo kirjeessään Timoteukselle selvästi loupun ajan tapahtumista, merkit kristinskon sisällä
ovat nyt hälyttävän selvät.

2. Tim. 3:1-7

Mutta tiedä se, että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja. Sillä ihmiset ovat silloin itserakkaita, rahanahneita, kerskailijoita, ylpeitä, herjaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, epähurskaita, rakkaudettomia, epäsopuisia, panettelijoita, hillittömiä, raakoja, hyvän vihamiehiä, pettureita, väkivaltaisia, pöyhkeitä, hekumaa enemmän kuin Jumalaa rakastavia;

heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät sen voiman. Senkaltaisia karta. ...

***) Sillä niitä ovat ne, jotka tungettelevat taloihin ja pauloihinsa kietovat syntien rasittamia ja monenlaisten himojen heiteltäviä naisparkoja, jotka aina ovat opetusta ottamassa, eivätkä koskaan voi päästä totuuden tuntemiseen.
- raamattulainaus päättyy -

Voima josta Paavali puhuu, on rakkauden voima, voima joka rakkauden kautta työtä tekee. Rakkauden tähden Jeesuskin kuoli meidän puolestamme. Jeesuksella on POWER, jos hän sellsita olisi näytellyt maan päällä, emme me olisi tänään pelastettuja.
___________

On jännä nähdä kuinka käännät tuon tuomiohengen joka sinussa vaikuttaa, ja työtään tekee.

Kun sinä tuomitset toisia ja puhut heistä pahaa, niin luulet että toiset tuomitsevat ja puhuvat sinusta pahaa. :-)

Tämä käänteisfunktio (projisointiherkkyys) persoonassasi (näet omat vikasi muissa) oli se järkyttävä havainto joka herätti minut ihmettelemään, mistä oikein on kysymys.

Minä ajattelen juuri päinvastoin, että kaikki ihmiset kohtaisivat Jeesuksen ja pääsisivät hänen syliinsä ja hoitoonsa. Että kaikki saisivat elää Jumalan rauhasta
ja levosta käsin.

Minä ymmärrän sen, että kun tulee ydinperheessään kohdelluksi väärin ja henkisen välkivallan kohteeksi, niin helposti piirtyy lapsen mieleen kuva että se tapa jolla itseä on kohdeltu on lestadiolaisuutta..

Voin vakuuttaa sinulle että ei ole lestadiolaisuutta. Olen aina elänyt rakastettuna läheisten, sukulaisten ja tuttujen keskellä. Minulla on paljon ystäviä ei uskovissa ja eri liikkeisiin kuuluvissa uskovissa.

Sinun ongelmasi on siinä että sisimpäsi huutaa niin lujaa, ettet kuule mitä sinulle yritetään sanoa. Pitäisi löytää lepo Jeesuksen haavoissa, ja rauhoittua keskustelemaan, eikä tarvitsisi kokea uskovien erilaisuutta päälle hyökkäävänä uhkana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katselemisiin kirjoitti:

http://areena.yle.fi/tv/1865927

Ohjelmassa rakas ystäväni T. Miettinen kertoo asioita joista kaikkien tälle palstalle kirjoittavien pitää olla tietoisia. Toinen keskusteluun osallistuva kertoo tapahtumasta joka on ollut aika hiljattain tapeetilla.

Kommentoikaa sen jälkeen kun olette katselleet.

Laitoin ensin vahingossa saman viestin vanhoillistenkin palstalle, tänne ensisijaisesti oli tarkoitus laittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu