Kerran kaupassa ollessani laitoin ostokseni hihnalle ihan normaalisti niinkuin aina. Seisahdin kassamyyjän (about 28-v nainen) eteen valmiina maksamaan. Olen siis 22-vuotias nuori nainen (tai tyttö) ja yleensä mulle sanotaan Hei, Moi tai Terve. Olin niinkuin aina siististi pukeutunut kun kerran olin ihmisten ilmoilla. Vähän korkoa kengissä ja paksuissa hiuksissa pari pinniä korvien yläpuolella.
Tämä kassamyyjä katsoo mua ihan suoraan ja sanoo huolellisesti ja silleen nössösti Päivää.....
Siis päivää??? reippaalle tytsylle? Mä mumisen hiljaa Mooi.. samalla tuijottaen mun rahapussiin.
Mun jälkeen asiakkaaksi tuli vanha mummo, jolle tää myyjä sano, että Hei. Miksei se sanonu mulle Hei, vaan päivää, niinkuin minä oisin joku sata vuotias mummo? Onko kellään ideaa, mitä myyjä ajatteli?
Kaupan kassa tervehti minua oudosti. Mitä tämä tarkoitti?
27
1356
Vastaukset
- jeps1
get life!
- aurinkoista kevättä
Se on "get a life". Muista oikeinkirjoitus.
- linda tavalli-arki
Ei mulla siis mitää ongelmaa ole. Uteliaisuuttani vain kyselen, mutta mä luulen, että tää nainen luuli mun kuuluvan erääseen alakulttuuriin, jonka kanssa mulla ei ole mitään tekemistä ja jota mä itse inhoan. Ei sen kummempaa.
- jo on ongelmat
Ai luultiin siis mustalaiseksi?
Ota se samettihame ja röijy pois, sitten saat olla rauhassa tältä kamalalta hyökkäykseltä, että ihan "päivää" sanottiin....
- Juu Linda vaa..
Musta tuntuu että tätä keskustelua lukee ennen kaikkea väärä ikäluokka. Kukaa ei hoksoo mittää. Antakaa kaikki olla. En mä tätä alotusta ennää poistaakaa voi..
- sä oot tyhmä
Uskomatonta!
Hei mimmi, hanki elämä! - Linda vaan
No joo joo. Kyl mä hankin elämän. Ihan rauhassa. Lopetetaa nyt.
Ja vielä kerran ANTEEEEEEKS!!!!!!
Okei? - täti 69vee
Ymmärrän sinua Linda vallan hyvin; minua suututtaa kovin jos minua teititellään. Teitittelyhän on jonkinlaista erottavan aidan nostamista, "sinä olet ihan erilainen kuin minä".
Varsinkin jos minä olen aloittanut juttelun sinuttelemalla ja toinen teitittelee takaisin koen sen iskuna päin pläsiä.- yks tyyppi
Nykyään asiakaspalvelussa työskenteleville sanotaan yleensä, että kaikkia asiakkaita pitäisi teititellä iästä riippumatta (lapsia tosin tietty sinutellaan...;) ). Tavallaan hyvä ohje - mutta tuntuu joskus tosi hoopolta - ja itse olen sinutellut / teititellyt asiasta sen mukaan, kuin katson "asian järkeväksi". Vanhoja tulee usein teititeltyä - ellen ole tehnyt "sinukauppoja" (minkä voi tehdä useammalla tavalla), mutta nuorempia "sinuttelen surutta" ;)
Itse olen joskus sanonut jollekin, joka on itseäni teititellyt, että en ole niin vanha että pitäisi teititellä ;) Se on hyvin yksinkertaisen helppoa (ja helppo tapa "sinunkauppoihin") ! - yks tyyppi
yks tyyppi kirjoitti:
Nykyään asiakaspalvelussa työskenteleville sanotaan yleensä, että kaikkia asiakkaita pitäisi teititellä iästä riippumatta (lapsia tosin tietty sinutellaan...;) ). Tavallaan hyvä ohje - mutta tuntuu joskus tosi hoopolta - ja itse olen sinutellut / teititellyt asiasta sen mukaan, kuin katson "asian järkeväksi". Vanhoja tulee usein teititeltyä - ellen ole tehnyt "sinukauppoja" (minkä voi tehdä useammalla tavalla), mutta nuorempia "sinuttelen surutta" ;)
Itse olen joskus sanonut jollekin, joka on itseäni teititellyt, että en ole niin vanha että pitäisi teititellä ;) Se on hyvin yksinkertaisen helppoa (ja helppo tapa "sinunkauppoihin") !Siis sinutellut / teititellyt asiakasta - tuli näköjään pieni kirjoitusviba edellä...;)
Mutta sama pätee myös muihin ihmisiin kuin asiakkaisiin.
- Tytsy1966
Mun lähikaupassa Lähderannassa on välillä sellanen poika joka tuijottaa aivan raivostuttavan pitkään ja jotenkin kummallisesti... :D Siis töissä...
- Exxon Valdez
Vähän samaa on yks ikäisesi äijä havainnut,tietty kassalla oleva nuori nainen aina kääntää päänsä kun tulen sisään ja monesti kassalla maksaessa katselee pitkään silmiin.
Tulee semmonen olo kun olisi joku varas...
Tätä on tapahtunut useammassa muussakin kaupassa,nuoret(yleensä joku 18-20 v blondi) on tapittanut ja parikertaa on kysyneet "mitäs muuta?".
Parikertaa oon menannu sanoo:"sun puhelin-numero,kiitos".
- ....................
Voi sua pientä. :)
Kyllä se siitä kun kasvat aikuiseksi, teininä tuollaiset asiat tuntuvat ihan hirveän valtavilta. Tuskin myyjä ajatteli yhtään mitään erikoista.- No Linda taas
Ai teininä?
All right beibi. Jatka unias..
- täti 69vee
Viimeksi kun taksi teititteli, sanoin: kuule, älä viitti. Paitsi ikivanhaksi tunnen itseni suunnattoman lihavaksi, vähintään kaksi istumapaikkaa tarvitsevaksi kun monikossa puhutellaan.
Seuraavalla kerralla kun nähtiin, poika huusi tosi tuttavallisesti ja iloisesti: Morjensta! - Eikä ole enää teititellyt.
Minä olen vain yksi -teema onkin usein ihan hyvä.- iotpefrdthbd
Puhuva taksi, ihmeellistä!
- ooooh päivää
Tasokkaassa liikkeessä sanotaan kohteliaasti päivää ja teititellään myös nuoret asiakkaat! Ei siihen ole ikärajaa, että voi päivää sanoa! Mene ranskaan niin sinua pidetään totaali moukkana ellet sano päivää ja näkemniin ihan omatoimisesti. Aika huonossa jamassa on käytöstavat kun päivää-tervehdyskin on järkytys.
- linda tavalli-arki
Je ne suis pas un "moukka" parce que je peux parler francais. Entäs osaatko ite puhua ranskaa Madame??
Mä osaan. - linda tavalli-arki
linda tavalli-arki kirjoitti:
Je ne suis pas un "moukka" parce que je peux parler francais. Entäs osaatko ite puhua ranskaa Madame??
Mä osaan.Mä olin kultaseni tavaratalossa, missä ihmisiä kuhisee kuin muurahaisia ostamassa wc-paperi säästöpakkauksia, enkä tasokkaassa liikkeessä.
- eheh...e
linda tavalli-arki kirjoitti:
Mä olin kultaseni tavaratalossa, missä ihmisiä kuhisee kuin muurahaisia ostamassa wc-paperi säästöpakkauksia, enkä tasokkaassa liikkeessä.
Käytkö tavaratalossa siinä toivossa, että saisit paskaa palvelua eikä sinua tervehdittäisi?
- linda-tavalli arki
eheh...e kirjoitti:
Käytkö tavaratalossa siinä toivossa, että saisit paskaa palvelua eikä sinua tervehdittäisi?
En, vaan siinä toivossa, että saan ostettua itelleni veskipaperia.
- helpoin selitys
Yksinkertaisin selitys on, että sinä olit kassalle vieras tai ainakaan et ollut asioinut monta kertaa hänen kanssaan. Takana tullut mummo saattoi olla hänen tuttavansa jo vuosien takaa.
Pääasia, että sinua tervehdittiin. - Pikkuvanha
Minua teititellään, vaikka olen vasta 25-vuotias. Joskus tekisi mieli udella, minkä ikäiseksi minut arvioidaan. :D
- Päewwööö
Hei! En käsitä, miksi niin montaa tuo aloitus on ärsyttänyt. Minulla on ihan samanlaisia tuntemuksia päivää-sanan käytöstä. Tuntuu tosiaan kuin olisin jo toinen jalka haudassa, kun 28-vuotiaalle (niin no olen sua vanhempi, mutta huomasin tämän päivää-ilmiön jo ainakin 3 vuotta sitten) kassaneiti/-poju sanookin "päivää".
Ja teitittely nyt on tietysti kamalaa.- Linda tavalli-arki
ONNEKSI OLKOON nimimerkki Päewwööö. Sä kirjotit sellasen viestin niinku olin odottanut. Sä ymmärsit mitä tarkotin. Se on se!
Ja vielä kerran
Hehheheeee! (kaiku..)
- tiiaelina
Hei c moon! :D Kyllä kenelle tahansa voi sanoa kohteliaisuudesta päivää :)
- pyllikkä
Pyyhi kakka pois pyllystä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24845373Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211254Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110892Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236521Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302249- 391677
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261530