lmia 900 vai lumia 620?u

Lumia 900 saa ens viikolla Gigantista 229e. Kumpi puhelin kannattais hankkia?
6165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lumia 900 on parempi mutta jos haluat wp8 kannattaa ostaa 620. Nokia lumia 900:SA on isompi näyttö. Ostaisin lumia 900

Äänestä

Itse taas Lumia 620 WP8 takia. Se on kumminkin sen verran parempi kuin WP7.8.

Äänestä

10.05.2013 tulee 720 kauppoihin ja se oliskin lähempänä 900 saman kokoisen näytön takia

Äänestä

Lumia 620 tuli tilattua TeleFinlandilta (liittymän vaihdon yhteydessä). Kävin tuossa männäpäivänä käpistelemässä Oulun verkkokaupan kännykkä osastolla erinäisiä malleja ja ensimmäista kertaa elämässä olen oikeasti myyty ensikosketuksesta lähtien, 620 tuntui törkeän hyvältä kädessä ja näytti myös (keltainen ja sininen etenkin), vaikka loppujen lopuksi onkin pelkkää kovaa muovia.

Olen jo pidemmän aikaa netin syövereissä vertaillut eri kännykköitä ja merkkejä mahdollisimman objektiivisesti sekä kokonaisuutena käyttisten plussia ja miinuksia. Historiaa käytöstä on kertynyt kaikista Android, IOS ja Symbian käyttiksistä jo useamman vuoden tai voisi sanoa jopa; vuosikymmenen ajalta. Eli oon räpläillyt läpi aina Sonyn, Sampan, Applen ja Nokian malleista useamman kipaleen.

Tämän hetkinen PUHELIN/KAMERA on Pureview 808, jota ei todellakaan voi kutsua älypuhelimeksi. Se on etupäässä uskomattoman laadukas ja kompakti kamera, vaikea käyttöinen semmoinen.. tätä ennen omistin Iphone 4s:n, joka taas on ollut laadukkain ja monikäyttösin kapistus mitä oon käyttänyt, ikinä. Annoin siis Iphone 4s emännykselle, kun halusin kamerapuhelimen, parhaan sellaisen. Syystä että olen intohimoinen harrastaja kuvaaja, mutta vihaan järkkärin kantamista mukana, kun se estää mm. Juoksemisen paikasta a paikkaan b. Ja syystä, että sen jos johonkin unohtaa vaikka ulkomailla niin pöllitään heti.

Nyt jälkeenpäin ajateltuna se on kaduttanut, koska Iföönillä tuli kuvattua ja muokattua omia lyhyt "elokuva" pätkiä ja pystyin tallentamaan omia reissuja ja elämää todella helposti. Muutenkin todella hyödyllinen ja käyttömukava vekotin. 3g yhteys oli tosin täys susi verrattuna 808:n ja toinen asia mikä vitutti oli se, että piti todella varoa ettei sitä vaan tiputa mihinkään, kallis perkele ja särkyy heti jos pudottaa, muistaakseni sillä oli myös taipumus "ryömiä" yöpöydältä alas.

Huomenna se tulee, pääsee testaamaan onko Lumiasta ja WP:sta haastamaan, no lähinnä Iphonea sen käyttömukavuudessa.

ps. Kaikki yli 4" näytöillä varustetut vehkeet ovat omasta mielestäni liian isoja puhelimiksi, Phabletti raja olisi järkevämpi aloittaa siitä.

pps. Samsung Galaxy S2:n omistin ennen Iphonea, jostain syystä jätti kylmäksi.

Äänestä

Kaiken lisäksi olen myös leuhka.

Äänestä

Mä katsoin 620 mallin spaksejä. Itsellä ei nyt ole puhelimen ostoa, mutta totesin ettei nykyinen lumian 710, jossa on 7.8 siitä paranis. Katsoin pelkän kameran ja ne on aika samanlaisia ja kun nyt on toimiva puhelin, niin en sen takia....

Enempi on kiinnostanut 820, ja jos sen hinta tippuu, nii alan järjestämään käteistä alle, niin ei tarvis aina tehdä pitkiä kytkyjä turhaan... sillä kytkylläkin on hintansa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.............. kirjoitti:

Lumia 900 saa ens viikolla Gigantista 229e. Kumpi puhelin kannattais hankkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu