Olen aika nuori vielä, juuri täyttänyt 16 ja olen ollut viimeiset vuodet hyvinkin masentunut. Juuri nyt syön masennuslääkkeitä, ja niiden ansiosta olen hyvin väsynyt.
Elämä on ollut sekavaa ja olen viimeisen vuoden aikana nähnyt jonkinlaisia näkö- ja kuuloharhoja -ihan kuin jokin olisi vierelläni, mutta aina kun tarkistan asian, niin en havaitse ketään vierelläni. Tuntuu myös että jokin olisi vierelläni tai seuraisi minua. Sitä on tosin jatkunut jo vuosia ja olen tullut siihen tulokseen että tämä henki(?) on minun suojelusenkelini, eikä halua minulle mitään pahaa vaan päinvastoin.
Kuitenkin harhojeni ja äänieni ansiosta mulla on epäilty skitsofreniaa, mutta nyt kun olen jo paranemaan päin, niin olen alkanut miettimään, johtuvatko nämä harhat sittenkin jostain muusta. Ihan kuin jokin tai joku haluaisi saada minut tiedostamaan tämän olevan lähelläni.
Nyt kuitenkin viime perjantaiaamuna kun heräsin, makasin sängyssä hetken, kun olin kerrankin sattunut heräämään ennen herätyskellon soittoa, ja kun herätys sitten soi, olin juuri laittamassa sitä pois, kun havaitsin, että huoneeni poikki käveli nuori nainen/ tyttö. Hänellä oli päällään aika nykyaikaiset vaatteet, musta hame ja valkoinen paita ja vaalean ruskeat hiukan kiharat hiukset. Kasvoja en nähnyt , mutta tämä ehti ottaa kaksi askelta, jonka jälkeen hän katosi.
Tämän jälkeen olin peloissani ja en pystynyt estämään itkua.
Osaako joku sanoa jotain järkevää tähän? Olen hämmentynyt ja väsynyt, toisaalta ehkä hiukan innoissani. En ole ikinä ennen nähnyt ketään henkiolentoa näin selvästi.
Minulla ei myöskään ole hirveästi tietoa näistä asioista, enkä varmaan edes kirjoita oikealle palstalle, mutta pyydän apua.
Pyydän apua
3
65
Vastaukset
Hei
ihmettelen kovasti miksi sinä jo noin nuorena syöt lääkkeitä? mitä äitisi siihen sanoo? onkohan sinulla painosi kanssa ongelmia?
sinä olet vasta pieni kevyt neulanen suuressa puussa, koko sinun elämäsi on vasta edessä! jos sinulla ei vielä ole ketään luotettavaa ihmistä kenen kanssa puhua, niin olisi korkein aika etsiä sellainen. sinä olet fyysisesti terve ja sinun on mentävä ulos luontoon haistelemaan kevättä!
olet kovin herkkä ja vaatii uskaliaisuutta kirjoittaa tällaisella palstalla. mielesi tekee nyt vain kepposia, sinä tarvitset raitista ilmaa ja rakkautta!
sinulla on naissukulainen, jonka kanssa voit jutella. tee se ja etsi hyvä ihminen kotisi ulkopuolelta uusia virikkeitä. muuten sinä tukehdut, on päästävä liikkeelle ja suunnittelemaan suurta tulevaisuutta, mikä on pitkä kuin avaruuslento!
t. Keskiyö
ps. jutellaan henkiolennoista sitten, kun pääsen hieman tasapainoon...- ...........
Nykyään nuorille syötetän masennuslääkkeitä, kuin karkkia.Ja tosiaan lääkkeitä, joilla on huonoja vaikutuksia koko loppuelämäksi, vaikka niiden käytön lopettaisikin.
Parivuotta sitten jokapäivä 5 alle 30-vuotiasta jäi eläkkeelle.
Erittäin pelottava suuntaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254771Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa53412Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283210Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss272649Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu782392Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181779Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91404Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1171265Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut91243Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41158