Voisiko joku valistaa, mistäpäin kaupunkia ne löytyvät. Paikka mainitaan Lonely Planetin oppaassa, mutta en ole löytänyt sitä kartasta. Joten vihjaisitteko hieman, miltä suunnalta kaupunkia se löytyy.
Palman lauantaimarkkinat ja kirpputori
5
1228
Vastaukset
- Palman markkinat ja
kirpputori on "hajonnut" kahdeksi eri paikaksi.Markkinat (uutta tavaraa) sijaitsevat edelleen vanhassa osoitteessa > Avenida Gabriel Alomar i Villalonga ,ja "Baratillo"kirpputori on siirtynyt >Poligono Son Castellon Son Fusteret aluelle.Molemmat ovat lauantaisin 8-14.
mm.Bussi num.15 pysähtyy lähellä markkinoita ja kirpputorin läheisyyteen pääsee metrolla (lähtee Plaza España aukiolta > Estacion Intermodal hallista) - reissu varattu
Kiitos vastauksesta.
Minkälaista tavaraa on erityisesti siellä kirpputorilla ja onko siellä paljon myyjiä? Ja entä se uusi puoli, minkätyyppistä siellä on, tyypillistä markkinatavaako eli halpisvaatetta jne?
Hullua, että myynti on jakaantunut kahteen paikkaan. Nehän näyttäisivät kuitenkin olevan etäällä toisistaan.- Kirpputorilla
on enimmäkseen kippoja,kuppeja,huonekaluja,tauluja,työkaluja,saattaa olla jonkunverren myös vaatetta,mutta "tasoa" ei voi verrata suomalaisiin kirpputorivaatteisiin.
Markkinoilta löytyy vaatetta ( monet samat tuotteet voivat olla halvempia ·"Kiina kaupoissa"),laukkuja ,jalkineita,koruja, vöitä,"kosmetiikkaa",puutöita .leluja..ym.ym.
Jos sinulla on aikaa kannattaa ensin kierrellä normiliikeissä katsomassa hintoja ja sitten vasta mennä markkinoille.Suosittu markkinapaikka löytyy torstaisin Inca nimisestä kaupungista jonne pääsee hyvin metrolla,sinne jos menet kannattaa varata useampi tunti tutustumiseen.
- reissu varattu
Tarkoitit varmaankin junaa sinne Incaan mentäessä? On kyllä ajateltu käydä siellä torstaiaamuna, eikös ne ole jonkinlaiset nahkamarkkinat?
Kirppistä ajattelin lähinnä tunnelman tähden, en niinkään ostomielessä. Esimerkiksi Madrin Rasto oli mielestämme mukava, tosin siellä oli paljon uutta tavaraa ja käsityötuotteita ja vanhaa tavaraa vähemmän, mutta sehän onkin valtaisan suuri myyntialue.
Tuo kuvaus Mallorcan markkinoista ja kirrputorista ei kauheasti houkuttele, mutta kiitos realistisesta kuvauksesta. - Junaa tietenkin
tarkoitin,sorry!
Ei ne minusta varsinaiset "nahkamarkkinat" ole ,tuotteita toki löytyy,ja onhan sitten lisäksi normaali myymälät /tehtaan myymälät.
Calvian seudulla on myös "rastro"joka kuuleman mukaan on iso ja sielta löytyy keräilijölle rahoja ym.,antiikkia,vanhoja vaatteita ja paljon kaikkea muuta käytettyä tavaraa tässä osoite : Poligono industrial Son Bugadales ctra.MA 1014. (kirppis on lauantaisin,alkaen klo.7.00)
Ja jos tunnelmaa kaipaat suosittelen vaikkapa Palmassa olevaa Mercado de Pere Garau -toripäivää (tiistai-torstai-lauantai) vihanneksia,hedelmiä,vaatteita,laukkuja,jalkineita kukkia..ym.ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä10611015Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15110279- 258011
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1806468Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.455476- 735031
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1434317Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai234207Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas533977Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313574